Fastjel Jel Nedir? Ne İçin Kullanılır?

02.09.2019
2.076
Fastjel Jel Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Fastjel Jel Nedir? Ne İçin Kullanılır? Menarini firmasının ülkemizde de satışı başlamış olan ürünü Fastjel jel pek çok kişi tarafından merak edilen bir krem. Aslında krem desek de jel kıvamındaki ürün kortizon barındırmayan ödem önleyici olarak tanınıyor. Fastjel jel hakkında tüm merak ettikleriniz ise yazımızda sizin için bir arada.

Fastjel Jel Nedir?

Başlıca kullanım nedenleri incinme, zedelenme, burkulma gibi türlü travmalar olan ürünün, bir ödem giderici, kas gevşetici ve ağrı kesici olarak değerlendirilmesi mümkün. Fastjel muadili Lasonil, Bengay ve Dolgit gibi farklı kremler olsa da ürünün etkileri nedeniyle oldukça yaygın bir kullanıcı kitlesi vardır. Son derece faydalı olan jel steroid olmayan bir ödem önleyici olması nedeniyle de sevilmektedir.

Jelin içeriğine gelecek olursak, her 1 gr. içerisinde 25 mgr. ketoprofen bulunduğunu ve bu maddenin asıl etken madde olduğunu söyleyebiliriz. Bunun haricinde ürünün içerisinde;

 • Karbomer 940
 • Trietanolamin
 • Lavanta
 • Neroli esansları
 • Etil alkol
 • Saf su

gibi başka bileşenlerin varlığından söz edilebilir. Hem reçeteli hem de reçetesiz olarak ürünü eczanelerden temin etmek mümkündür. Zamlardan etkilenebilse de genel olarak Fastjel jel fiyatı 10 TL civarında seyretmektedir.

Fastjel Jel Nasıl Kullanılır?

Acil durumlarda hemen uygulayabileceğiniz jelin kullanımı oldukça basittir. Ayrıca Fastjel kullananlar ilk müdahalede jeli kullanmanın oldukça faydasını gördüklerini dile getirmektedirler. Ağrıyan, burkulan ya da incinmiş olan bölgenin üzerine yalnızca ince bir katman halinde jeli sürmeniz gerekmektedir.

Jelin etkilerini artırmak ve daha iyi emilmesini sağlamak adına masaj yapar gibi hareketlerle uygulama yapmayı deneyebilirsiniz. Yalnız fazla basınç vermemeye ve bölgeyi tahriş etmeye özen göstererek uygulayınız. Şikayetlerinizin şiddetine bağlı olarak jeli gün içinde 1 ila 3 kereye kadar uygulayabilirsiniz.

Ürünü uyguladıktan sonra herhangi bir giysi ya da çorap giymek için iyice emilmesini bekleyin. Cildinize sürdüğünüz jel tamamen kuruduktan sonra giyinebilirsiniz. Ayrıca uygulama yaptıktan sonra ilk 1 saat içerisinde bölgeye su temas ettirmemeye ve duş almamaya özen göstermelisiniz. Uygulama yapılan cilt bölgesini ilk 1 gün boyunca güneş ışığına direkt temas ettirmekten de kaçının.

Her ne kadar akut sorunlar için kullanılsa da jelin açık yaralar, yanıklar ya da egzama gibi enfekte bölgeler üzerine uygulanmaması gerekmektedir. Sorunlu kısımlara uygulama yapmadan önce yaranın tamamen kapanmasını beklemek doğru olacaktır.

Fastjel Jel Ne İçin Kullanılır?

Vücudunda herhangi bir ağrı ile kendini gösteren hemen her sorun için kişilerin bu jeli kullanması mümkündür. Ağrı, genelde iltihaplanmanın bir sonucu olmakta ve jelin etkileri arasında iltihabın önüne geçmesi de yer almaktadır. Ödemi ve ağrıyı kesmesine rağmen streoid ya da kortizon içermemesi ile de Fastjel içeriği ayrıcalıklıdır.

Özellikle ayak, ayak bileği, el gibi küçük eklemlerin olduğu bölgelerde meydana gelen doku yıkımları, jelin aktif kullanım alanlarındandır. Artrozlar, tendinitler, artirler, tendon enfeksiyonları gibi gibi rahatsızlıklar, bu doku yıkımına neden olabilir ve oldukça can sıkıcı ağrılara neden olabilir. Ağrıya neden olabilen ve jelin kullanım alanları içerisinde yer alan diğer bir sorun da travmalar ve yaralanmalardır. Yani iltihaplanma ile sonuçlanan, hem romatizma türünde hastalıklar hem de yaralanmalar, jeli kullanabileceğiniz alanlar arasındadır.

Skleroterapi ismi verilen varislerin tedavi edilmesi için yaygın şekilde kullanılan bir uygulama, sonrasında varis oluşumlu bölgelerde enfeksiyon riski yaratabilir. Doktorlar bu uygulamanın sonrasında da kremin kullanılmasını tavsiye edebilir.

Spor yapanlar için profesyonel olsun olmasın incinmeler ve burkulmalar daima söz konusu riskler arasındadır. Bu kişilerin spor hayatına geri dönüş için tedavilerine ek olarak kullanacağı kremler ve bunların tedaviyi hızlandırma etkisi önemlidir. Bu sebeple Fastjelin kullanımı sporcular arasında da oldukça popülerdir.

Kullanım Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fastjel ne işe yarar bahsettikten sonra gelelim kullanım detaylarına. Öncelikle jeli kullanmak için küçük bir alanda deneme yapabilir ve alerjiniz varsa jel kullanımından önceden kaçınabilirsiniz. Jelin kullanımı sonrasında en az 24, hatta öneriler üzerine 48 saat güneşe çıkmamalısınız.

Ürünün henüz hamileler, bebekler, çocuklar ya da emzirenler için ne gibi etkileri olduğuna dair kesin bilgiler elde edilememiştir. Bu nedenle bu gibi özel durumlarda doktor önerisi olmaksızın jelin kullanımından kaçınılması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Jel, cilt sorunları için geliştirilmiş olsa da açık yara, iltihaplı akne gibi henüz iyileşmemiş olan sorunlar üzerinde direkt uygulanmaması gerekir. Egzama için ürünü denemek isteyenlerin ise öncesinde cilt uzmanından değerlendirme sonucunda onay almalarını öneririz.

Böbrek yetmezliği gibi daha ciddi rahatsızlıkları olanlar için doktorlar bu gibi jellerin kullanımını yasaklayabilir. Ayrıca Fastjel yan etkileri olmamakla birlikte hassasiyeti olanlarda mide bulantısı, kusma, deride yanma, döküntü, kaşıntı, kızarıklık gibi şikayetlere yol açabilir. Bu şikayetlerinizin olması halinde ürün kullanımını anında kesmeniz gerekir.

Fastjel Muadili Kremler

Fasjele erişiminiz mümkün değilse, yine benzer etken maddeler barındıran bazı muadil ürünleri de aynı amaçlarla kullanabilirsiniz. İşte bu anti-enflamatuar kremlerden bazıları:

 • Dikloron Krem
 • Orofen Krem
 • Dolgit Krem
 • Profenid Jel
 • İbuactive Krem
 • Reparil Krem
 • Voltaren Jel
 • Artrocol Jel

Fiyatı hali hazırda gayet uygun olan bu jelin muadilleri için fiyat aralığı değişebilir. Fiyatla birlikte kremin kullanım özellikleri de değişebileceğinden ürünleri kullanmadan önce eczanenizden bilgi almanız gerekebilir.

Fastjel Kullananların Yorumları

Genel olarak Fastjel kullananların yorumları incelendiği takdirde memnuniyet seviyesinin oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Genelde iyi ve başarılı olduğu yönünde geri bildirimler alan krem, doktorlar tarafından da burkulma, incinme gibi durumlarda sıklıkla reçetelendirilir. Siz de ürünü pratik bir ağrı kesici olarak kullanabilirsiniz. Elbette aklınıza takılan tüm soruları ve görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet