Funda Yaprağı Zayıflatır mı?

  15.01.2019
  4.758
  Funda Yaprağı Zayıflatır mı?

  Funda Yaprağı Zayıflatır mı? Daha çok bahçe süslemesinde kullanılan, anavatanı Güney Afrika olmasına rağmen dünyanın pek çok bölgesinde yetiştirilen funda bitkisinin yaprakları ile zayıflayabileceğinizi biliyor muydunuz?

  Her mevsim yeşil kalmayı başaran yaprakları pek çok kelebeğin yaşam alanı ve yuvası olan funda bitkisinin kurutulmuş dikensi yaprakları, metabolizmamızı hızlandırarak, kısa bir sürede kilo verebilmemize olanak tanıyor.

  İdrar söktürücü ve ödem arttırıcı etkisi ile ön plana çıkan funda yaprağı; karın ağrısına iyi geliyor, kuru öksürüğü kesiyor, iltihapları kurutarak, vücudumuzun iltihap kapmasını önlüyor.

  Funda yaprağı zayıflatır mı? başlıklı bu yazımızda funda yaprağının faydaları ile ilgili olarak da sizleri kısaca bilgilendirmek, funda yaprağı nasıl kullanılır? sorusunu yanıtlamak istiyoruz.

  İşte; funda yaprağına dair bilmeniz gereken o detaylar:

  Funda Yaprağı ile Zayıflama:

  Kurutulmuş funda yapraklarının demlenmesi ile hazırlanan funda yaprağı çayı; bileşenlerinde bulunan maddeler sayesinde ödem attırıyor.

  Çay olarak tüketilebilen funda yaprağından elde edilen funda suyu da düzenli olarak tüketildiğinde kişinin bir ay gibi kısa bir sürede ortalama 5 kilo verebilmesini sağlıyor.

  Ancak funda yaprağının etkisi oldukça güçlü olduğundan diyetisyenler ve şifalı bitki uzmanları zayıflamak isteyenleri funda yaprağını bir miktar biberiye, yeşil çay ya da kekik çayı ile karıştırarak tüketmeleri hususunda uyarıyor.

  Peki, zayıflatıcı, yağ yaktırıcı ve ödem söktürücü funda yaprağı çayı nasıl hazırlanıyor?

  Funda Yaprağı Çayı Nasıl Demlenir?

  Funda yaprağı çayını hazırlamak için öncelikle 500 ml klorsuz suyu bir cezvede kaynatın. Ardından kaynar suya kurutulmuş funda yapraklarından 1 çay kaşığı olacak şekilde ilave edin.

  Çayı 15-20 dakika boyunca dinlenmeye bırakın. Ardından zayıflatıcı ve kilo verdirici funda yaprağı çayını afiyetle tüketebilirsiniz. Dilerseniz funda yapraklarını bir miktar kekik ya da biberiye yaprağı ile karıştırdıktan sonra kaynar suda demlenmeye bırakabilirsiniz.

  Çayınızı tatlandırmak adına çayınıza bir çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz.

  Funda yaprağı zayıflatır mı? sorusunu yanıtladıktan sonra yazımıza bu şifalı bitkinin diğer faydaları ile devam etmek istiyoruz.

  Funda Yaprağının Faydaları:

  • Güçlü bir ağrı kesici ve kramp giderici ilen funda yaprağı çayı; romatizma, kas ve eklem ağrılarına iyi geliyor.
  • Erkeklerin en büyük korkulu rüyalarından biri olan prostatın doğal tedavisinde oldukça işe yarıyor.
  • Kış aylarında tüketildiğinde soğuk algınlığı, grip, nezle vb. üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlıyor. Bu enfeksiyonlardan birine yakalandığınızda ise hastalığı en kısa sürede atlatabilmenize yardımcı oluyor.
  • Uykusuzluğa da iyi gelen funda yaprağının faydaları arasında daha kaliteli ve rahat bir uyku çekebilmenizi sağlamak da bulunuyor.
  • Böbrek ve karaciğer sağlığını gözeten funda yaprağı; böbrekleri ve karaciğeri toksik maddelerden arındırıyor. Böbrek taşlarının ve kumlarının dökülmesine öncülük ediyor.

  UYARI:

  Funda yaprağı çayının her gün düzenli kullanımı, mide bulantısı, kusma, yüksek tansiyon vb. birtakım yan etkiler doğurabilir.

  Bu yüzden funda yaprağı çayını 15 gün tükettikten sonra 15 gün ara vermelisiniz. 15 günlük aradan sonra çay tüketimine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

  Kısacası funda yaprağı çayını 1 ay içerisinde 15 günden daha uzun bir süre için tüketmemelisiniz.

  Funda Yaprağı Çayının Yan Etkisi Var mı?

  Funda yaprağı çayının bilinçsiz kullanımı birtakım yan etkilerle karşılaşmanıza neden olabilir. Mide bulantısı, kusma ve yüksek tansiyon; bu zamana kadar raporlanmış en yaygın yan etkilerdir.

  Bununla birlikte uzun süreli aralıksız kullanım; karaciğer tahribatına neden olabilir. Bağırsakları uyaran funda yaprağı çayının düzenli kullanımı; bağırsak hareketlerini yavaşlatarak, bu çay olmadan tuvalete çıkamamanızı beraberinde getirebilir. Bu durum kabızlık ile sonuçlanabilir.

  Bu yüzden funda yaprağı çayını kronik kabızlık tedavisinde yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanmayı düşünüyorsanız, bağırsaklarınızı bu bitkiye bağımlı hale getirmemek adına aşırı ve düzenli tüketimden kaçınmalısınız.

  Funda yaprağı çayının gün içerisinde 2 bardaktan fazla tüketimi de aşırı kullanıma bağlı olarak yan etkiler doğurabilir. Bu yüzden kullanım esnasında doz aşımına kaçmamaya özen göstermelisiniz.

  Kimler Funda Yaprağı Çayı Tüketemez?

  • Hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız; bu çayı tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.
  • Reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir düzenli ilaç kullanıyorsanız, çayın sizin için uygun olup olmadığına dair doktorunuzdan bilgi ve onay almalısınız.
  • Daha önce herhangi bir operasyon geçirdiyseniz, şeker, tansiyon vb. kronik bir sağlık sorununuz mevcutsa bu çayı tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

  Bu yazımızda kısaca funda yaprağı zayıflatır mı? Funda yaprağı ile nasıl zayıflanır? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

  Yazımızın faydalı olması dileğimizle…

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.