Fungal Akne Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

03.04.2021
704
Fungal Akne Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Fungal Akne Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer? Özellikle alın bölgesini etkileyen küçük sivilceler şeklinde görülen fungal akne standart sivilce tedavilerinin işe yaramadığı, hatta tetiklediği ve kurtulması zor bir sorun olarak görülebilir. Tipik tedavilerin karşısında çaresiz kaldığı, bu nedenle uzman değerlendirmesi ve özel tedaviler gerektiren fungal akne nedirve nasıl geçer gibi sorularla detaylandırdığımız bu önemli rehberimizde sizlerle.

Fungal Akne Nedir?

Aslında bir sivilce türü olmayıp, cilt mantarları nedeniyle ortaya çıkan ve teşhisi ancak dermatolog tarafından yapılabilen sorun için fungal akne denmektedir. Malasseziafoliküliti de denen bu oluşumlar, ciltte taşınan ve gözle görülmeyen mantarların zamanla yayılmasıyla ve inatçı cilt lezyonlarına dönüşmesiyle karakterizedir. Sebum değerinin yüksek olduğu alın, çene, sırt ve göğüs gibi bölgeleri daha yoğun şekilde etkileyen bu mantar kökenli sorun, kendini küçük ve rahatsız eden sivilceler şeklinde göstermektedir.

Fungal Akne Neden Olur?

Fungal aknenin oluşum nedenleri sıradan sivilcelerin aksine bakteri değil, maya mantarı olmaktadır. Tam adıMalassezia olan ve neden olduğu akne taneleri  Malasseziafoliküliti adlandırılan fungal aknenin nedenleri sanılanın aksine hijyenle ve temizlikle ilgili değildir. Genel cilt temizliğine dikkat etmek sorunun oluşmadan önce önlenmesinde etkili olabilse de bir tür cilt hastalığı etmeni olarak görülen bu mantar herkeste bulunabilmektedir. Cildin derin katmanlarına kadar inerek etki edebilen bu mantar, neden olduğu akneli bölgelerde kızarıklığa ve kaşıntıya da neden olabilmektedir.

Fungal Akne Belirtileri Nelerdir?

Ev koşullarında tanı koymanın mümkün olmadığı fungal akne belirtileri arasında en bilineni küçük papüllerdir. Papüller olarak ifade edilen ve küçük boylu bu özel sivilce tipi, alın, sırt, yanak, dekolte ve çene bölgelerini belirgin şekilde etkisi altına alabilmektedir. Genellikle dokunulduğunda ve kaşındığında iltihaplanan bu sivilceler kaşıntıyla birlikte büyüyebilir ve standart sivilce önleyici ürünlerle tedavisi mümkün değildir.

Malassezia mantarı bakteriler için geliştirilen sivilce ürünleri karşısında herhangi bir gerileme göstermezken fungal akne nasıl anlaşılır belirlemek için cilt hastalıkları uzmanına başvurmak, en doğru karar olacaktır. Yine de fikir vermesi adına göz önünde bulundurulabilen önemli bir diğer bulgu da mantarların sıcak ve nemli havada daha kolay üremesinden ileri gelmekte, havanın sıcak olduğu bölge ve dönemlerde sivilcelerin kaşınmaya başlaması, iltihap oluşması ve sorunun genişlemesi yine önemli işaretler arasında değerlendirilebilmektedir.

Fungal Akne ve Normal Akne Arasındaki Benzerlikler Nelerdir?

Mantarların ve bakterilerin ortak şekilde yağlı cilt dokusunu sevmesi ve sebum üretimine meyilli olan ciltlerde daha kolay yayılması, fungal ve normal aknenin benzer şekilde algılanmasına neden olabilmektedir. Akne vulgaris denen normal sivilceler ve malasseziafoliküliti aynı zamanlarda, yani en çok terlenen veya havanın en sıcak olduğu dönemlerde belirebilmekte, yine cilt genelindeki tutulum bölgeleri de benzer olabilmektedir. Haliyle fungal akne normal akne farkları teşhisini dışarıdan gözlemleyerek yapması zor bir durum olmakta, benzoil peroksit ya da  oral antibiyotikler gibi standart akne tedavilerinin maya enfeksiyonlarını ilerletmesi mümkün olabilmekte, haliyle uzman görüşü almak her iki sorun için de son derece önemli olmaktadır.

Antibiyotikler Fungal Akneyi Nasıl Etkiler?

Patojen yani hasta etme özelliğine sahip bakterileri yok etmekle kalmayıp vücut için faydaları bulunan bakterileri de fark gözetmeksizin yok eden antibiyotikler, insan derisi üzerinde normalde 500’den fazla türde bulunan bakteri, virüs ve mantar türünü direkt olarak etkilemektedir. Cilt yüzeyinde bir tür koruyucu katman oluşturan ve tüm potansiyel hastalık etmenleriyle savaşan faydalı bakterilerin ortadan kalkmasına neden olan uzun süreli antibiyotik tedavileri, vücudun kendi savunma dengesini bozabilmektedir. Haliyle fungal akne antibiyotik ile tedavisi mümkün olmayan, aksine yanlış ilaçlarla ciddileşebilen bir sorun olmaktadır. Doğru ilaçların ve tedavilerin uygulanmaması, fungal akne tedavisi sürecinin yılları bulmasına neden olabilmektedir.

Fungal Aknfue Tedavisi Nasıl Yapılır?

Normal sivilce ile görünümünün, nedenlerinin ve belirtilerinin son derece benzer olduğundan bahsettiğimiz fungal aknenin yeniden cildin kendini savunma ve koruma mekanizmasının onarılmasıyla tedavisi mümkün olabilmektedir. Ayrıca aşırı yağlanmanın önüne geçen doğal uygulamalar da sorunun tetiklenmesini önleyebilmektedir.

Düzenli şekilde duş almak, özellikle sık terlenen dönemlerde duş aralıklarına dikkat etmek ve duş sonrasında temiz kıyafetler tercih ettiğinizden emin olmak son derece önemli bir koruyucu önlemdir. Cildin nem düzeyi gibi sıcaklığını da dengede tutmak, bu amaçla sauna veya buhar odası gibi ortamlardan kaçınmak da dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Cildin fazla yağ üretmesinin önüne geçmek için cilt tipine uygun içeriklerden oluşan nemlendirici kremlerin düzenli şekilde tüm cilt genelinde kullanımı önerilmekte, alınması gereken ilaçlar ve kullanılması gereken diğer temizleyici ürünler ise cilt uzmanı gözetiminde belirlenmeli ve reçete edilerek önerilen dozlarla alınmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet