Galeta Kaç Kalori?

  25.10.2019
  5.154
  Galeta Kaç Kalori?

  Galeta Kaç Kalori? Ekmeğin aksine bayatlamaması, kolay taşınır olması ve farklı damak tatlarına uygun çeşitlerinin bulunması ile galeta diyet yapanların gözde atıştırmalıklarından. Peki galeta kaç kalori? Bu soru elbette beslenme keyfi kadar kilosuna da özen gösterenlerin merak konusu. O zaman farklı çeşitleriyle galeta kalorisi değerlerini keşfedelim.

  Protein ve lif bakımından zengin bir besin olan galetanın özellikle ara öğünlerde ve çay saatlerinde tüketildiğini görebilirsiniz. Kahve ve çay ile harika bir uyumu olan bu harika krakerlerin, dileyenler için çubuk şeklinde olanları da bulunmakta, bu şekilde yeme keyfi de bir başka olmaktadır. Siz de sağlıklı bir atıştırmalık seçeneği arıyorsanız, bu besinden diyetinize uygun olması için ne kadar tüketebileceğinize birlikte bakalım.

  Sade Galeta Kaç Kalori?

  Öncelikle galetanın tüketilmeden öncesinde 1 diliminin, tam 2 ince dilim ekmeğe eş değer olduğunu bilmenizde fayda vardır. Bu şekilde öğünlerinizi düzenlemek ve daha sağlıklı bir program oluşturmak çok daha kolay olacaktır. Peki galeta kalorisi ile ne kadar enerji sağlar, ona bakalım:

  • 1 adet galeta: 98 kalori
  • 2 adet galeta: 195 kalori
  • Küçük boy 1 tane galeta: 31 kalori
  • 10 tane galeta: 312 kalori

  Galetayı bahsetmiş olduğumuz bu kalori değerleri çerçevesinde ara öğünler içerisinde diğer hafif besinlerle birlikte tüketebilirsiniz. Örneğin sizin için belirtilen kalori sınırını aşmamak adına galetaya kalorisi düşük salatalık gibi sebzeler eşlik edebilir. Bazıları ise damak tadına daha çok hitap etmesi açısından bir çay kaşığı kadar sürme peynir de tercih edebilir. Ancak galetanın yanında tüketilen her yiyeceğin öğünün enerji değerini yükselttiğini unutmamanız gerekmektedir.

  Bir diğer alternatif olarak pek çok kişi galetanın hali hazırda tatlandırılmış çeşitlerini tercih edip sadece çay ile krakerlerini tüketmeyi tercih etmektedir. Örnek vermek gerekirse galetanın susamlı ya da çörek otlu formlarını da bulabilir, yanında yalnızca ayran ve süt gibi ılık içeceklerle harika bir ara öğün oluşturabilirsiniz.

  Yaprak Galeta Kaç Kalori?

  Klasik ve sık tüketilen haliyle, galeta hamuruna düz bir plaka şekli verilmesiyle elde edilen yaprak galetanın kalorisi ise elbette gramajdan dolayı değişiyor. Bu şekilde galetanın tüketilmesi daha kolay olduğundan yaprak formunun daha sık tercih edildiğini görüyoruz. Diyet yapanlar için sabah saatlerinde ya da ara öğünlerde yaprak galetanın üzerine bir miktar peynir sürmek oldukça keyifli ve besleyici olacaktır.

  • 1 tane yaprak galeta: 38 kalori
  • 5 tane yaprak galeta: 192 kalori

   

  Çekirdekli Galeta Kaç Kalori?

  İçerisinde doğal bir yağ tohumu olarak çekirdek barındıran bu galetaların ise elbette kalorisi daha fazla olacaktır. Bu şekilde tüketildiği takdirde miktar konusunda dikkatli olunmasını gerektirir. Oldukça leziz olsa da yağların sınırlı alınması gerektiği unutulmamalıdır.

  • 1 adet ay çekirdekli galeta: 35 kalori
  • 2 adet ay çekirdekli galeta: 70 kalori

  Susamlı Galeta Kaç Kalori?

  Galetaları tüketirken daha da lezzetli kılmak adına eklenebilecek malzemelerden biri de susamdır. Susamlı olduğu takdirde farklı bir aroma kazansa da yine susamın yağlı bir tohum olmasından dolayı daha dikkatli tüketilmesi gereken galetalar, tek başına da keyifle yenebilir. Susam eklendiği takdirde galetanın enerjisinin alacağı durum ise şu şekilde:

  • 1 adet susamlı galeta: 45 kalori
  • 1 paket susamlı galeta: 415 kalori

  Galetanın görüldüğü gibi susam benzeri yağlı tohumlarla tüketildiği takdirde kalorisi artabileceği gibi markadan markaya da bazı değişiklikler olabileceği unutulmamalıdır. Bahsedilen galeta kalori değeri elbette ideal ölçülerde ve ev yapımı hazırlanan galetalar için söz konusudur. Ancak hazır alınan ürünler içerisinde koruyucu olarak ilave edilen maddeler ya da fazla yağlar bulunduğundan ambalaj okunmadan kalori hesabı yapılmaması önerilir. Hatta en güzeli ve sağlıklısı olarak galetanın evde hazırlanması önerilir.

  Evde hazırlanan galetaların şipşak pişmesi ve az malzemeli olması sayesinde çay saatlerinde bir kurtarıcı olması mümkündür. Ayrıca diyetini gün içinde acıktığında bozmak istemeyenler için poşetlenen ve güzelce saklanan galetaların çantada taşınabiliyor olması da önemli bir avantajdır.

  Galeta Kilo Verdirir Mi?

  Diyet yaparak kilo vermeye çalışanlar için ekmeğe alternatif olarak tüketilebilen ve pek çok beslenme uzmanı tarafından ekmekten çok daha faydalı olduğu söylenen galetalar, kalorisi ile şüphe yaratabilir. Ancak her besin gibi galetaların da belli bir kalorisi olduğunu unutmadan, doğru miktarda ve şekilde tüketilmesinde bir sakınca yoktur.

  Galetaların yapıldığı tahıllar sayesinde sindirimi düzenlemesi mümkündür. Yani direkt olarak kilo verdirdiği söylenemez ancak lifli yapısı sayesinde bağırsakları hareketlendirmeye yardımcı olacaktır. Ara öğünlerde acıkan ve aniden etrafındaki zararlı yiyeceklere saldıranların yanında böyle sağlıklı bir atıştırmalık taşıması oldukça makul olacaktır. Ara öğünlerde şekerli ve hazır gıdaların yerine bir parça peynirle ya da sade çayla galetanın yenmesi iyi bir alternatif olabilir.

  Galetanın lif içermesi ve tahıllardan yapılması yalnızca bağırsakları hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Galetanın gün içinde yer yer tüketilmesi lifli yapının şişmesine, mide içinde su tutmasına ve böylece midenin daha dolu hissedilmesine yardımcı olur. Bu sebeple galetanın yanında daha çok ayran, çay ya da süt gibi sıvı gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Bu şekilde besin daha iyi çözünmekte ve çok daha iyi mideyi doldurmaktadır.

  Galetanın kalorisi üzerinde büyük değişiklikler yapmadan daha doyurucu ve lezzetli olmasını sağlamak mümkündür. Pek çok araştırma farklı aromalarla tatlandırılan besinlerin ya da diyet içerisinde lezzet çeşitliliğine yer vermenin hem kişinin diyetine sadık kalmasına hem de daha az acıkmasına yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu sebeple dileyenler galetanın üzerine bir tutam kekik ya da kuru nane serpebilir. Bu şekilde hem koku hem tat olarak galetanın daha doyurucu olması sağlanabilir.

  Siz de galeta kaç kalori sorusuna aldığınız yanıtlar doğrultusunda artık beslenmenizi daha rahat düzenleyebilirsiniz. Kendi görüş ve sorularınızı ise yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.