A’dan Z’ye Her Detayıyla Genital Bölge Temizliği

25.08.2020
29.837
A’dan Z’ye Her Detayıyla Genital Bölge Temizliği

A’dan Z’ye Her Detayıyla Genital Bölge Temizliği Genital Bölge Nasıl Temizlenir? Son derece hassas, hatta florasına sahip olmasıyla özel bir alan olan genital bölge temizliği konusunda da ekstra hassasiyet gerektirmektedir. Doğru şekilde hijyeni sağlanmadığı ve bu hijyen çok yönlü olarak korunmadığı sürece kısırlığa kadar ilerleyebilen enfeksiyonlara neden olan genital bölge temizliği hakkında tüm bilmeniz gerekenler bu yazımızda bir arada.

Her ne kadar hijyen dendiği zaman pek çoğumuzun aklına bikini bölgesi tüy temizliği geliyor olsa da aslında bu özel bölgelerin temizliği seçilen iç çamaşırından cinsel korunmaya kadar pek çok maddeyi kapsıyor. Aksi halde yalnızca su tutulan kadın veya erkek genital bölge temizliği tam yapılmış olmuyor.

Peki acısız genital bölge temizliği nasıl yapılır? Banyo alırken nelere dikkat etmek gerekir? Tüm bu soruları ve daha fazlasını yanıtlıyoruz.

Genital Bölge Hijyeni Nasıl Sağlanır?

İç Çamaşırı Tercihi: Sentetik kumaşlar yerine pamuklu kumaşlardan üretilen çamaşırların tercih edilmesi önemlidir. Genital bölge genel anlamda giysiler altında kapalı olduğu için hava alması ve terlememesi gerekir, pamuklu kumaşlar da bu konuda büyük yardımcıdır. Aynı şekilde giyilen pantalonların da genital bölgeyi sıkmayacak genişlikte olması gerekir.

Kurulamayı unutmayın: Banyo aldıktan sonra ilgili bölgeyi iyice kurulamanız ve ıslak bırakmamanız gerekir. Bunun için temiz bir havlu veya fön makinesi kullanmayı tercih edebilirsiniz. Aynı nedenden dolayı havuz veya denizde zaman geçirdikten sonra zaman kaybetmeden bikininizi değiştirmeniz gerektiğini unutmayın.

Genital banyo: Pek çok kişi özellikle erkek genital bölge temizliği yapanlar temizliği sabunla tamamlamayı tercih etse de alkali değere sahip sabunların pH oranı bu hassas yapı için uygun değildir. Mantar enfeksiyonu gibi mikroorganizmalarla ilişkili problemlere genital bölgeyi açık hâle getiren bu hatadan kaçınmalı ve kullandığınız ürün özel olarak bu temizleme için üretilmediyse kullanmamalısınız.

Cinsel ilişki öncesinde ve sonrasında genital banyo yapmak yine hijyen açısından önemli bir diğer kuraldır. İlişki sonrasında deri yüzeyinde kalan meni, ter gibi sıvılar cilt yüzeyindeki gözeneklerin kirle kapanmasına ve pek çok cinsel hastalığın belirmesine yol açabilmektedir. Her iki partnerin de ilişkiden önce ve sonra bol suyla durulama yapması fizyolojik olduğu kadar psikolojik açıdan da rahatlatıcı ve faydalı olacaktır.

Yalnızca erkekler değil kadınlar da vajina yıkama işleminden kaçınmalı ve aynı şekilde sabunla yıkama yapmanın bölgeyi tahriş ederek enfeksiyon ihtimalini arttırdığını unutmamalıdır. Vajinayı temizlemek için iç kısma herhangi bir cisim sokmak, deterjan veya sabunla yıkama yapmak ya da direkt olarak tazyikli su tutmak gibi davranışlar son derece yanlıştır. Bu gibi hatalar döderlein basilleri adı verilen yararlı bakterilerin ortadan kalkmasına neden olabilir.

Genital bölge temizleme jeli: Uygun içerik ve pH dengesine sahip bazı jel bazlı kozmetik ürünler, genital bölgenin yapısına uygun bir temizlik için en ideal çözüm olabilmektedir. Elbette her ne kadar güvenilir olsalar da bu ürünleri yalnızca dış genital alanda kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Tuvalet sonrası vajinal temizlik: idrar veya dışkılama fark etmeksizin herhangi bir şekilde tuvalet sonrasında mutlaka bol su ile durulama yapın. Bu bölgenin temizliği için suyu ve peçeteyi daima önden arkaya doğru kullanın. Ancak bölgenin nemli kalmamasına dikkat etmeyi ve kokusuz, renksiz tuvalet kağıtlarından yardım almayı unutmayın.

Tampon ve ped değişimi: Başta yaz ayları olmak üzere, regl dönemlerinizde mutlaka ped ve tamponunuzu sıklıkla değiştirin. Enfeksiyon riskini azaltmada son derece önemli olan bu kural için parfüm içermeyen pedler kullanmaya dikkat edin.

Vajinal Bölge Tıraşı Nasıl Yapılır?

Genital bölgenin uzun ve yoğun tüylerle kaplı olması gözle görülemeyen pek çok canlı için harika bir yaşam alanı oluşturup kişinin yalnızca üreme sistemini değil üriner ve boşaltım sistemlerini de yakından etkiler. Bu sebeple düzenli tıraşlama şart olsa da pek kişinin en doğru epilasyon yöntemi hakkında kafa karışıklığı olduğu görülmektedir.

Genital bölge epilasyonu için kendinize ağda, jilet veya epilasyon cihazı gibi tüm yöntemler içerisinden en uygun olanı seçmenizde bilinen bir sakınca yoktur. Ancak bu yöntemlerin her biri farklı avantaj ve dezavantajlara sahip olduğu için kesin bir çözüm olarak lazer epilasyonu tercih etmek en mantıklısı olacaktır. Ayrıca bu yöntemin gün geçtikçe yaygınlaşması hem uygulama kolaylığı hem maliyet düşüklüğü sağlayarak tüm epilasyon türleri içerisinde en avantajlı olarak ön plana çıkmıştır.

Siz de genital bölgenin hem cinsel birliktelik veya tuvalet ihtiyacı gibi durumlarda hem de gün için nasıl daha hijyenik, ferah ve sağlıklı olabileceğinizi öğrendiğinize göre soru ve yorumlarınızı çekinmeden bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet