Genital Bölgede Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

  07.06.2019
  3.501
  Genital Bölgede Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

  Genital Bölgede Sivilce Nasıl Tedavi Edilir? Genellikle herhangi bir sağlık sorununa işaret etmeyen, vücudumuzun diğer bölgelerinde çıkan sivilcelerden hiçbir farkı olmayan genital bölge sivilceleri; genital bölgedeki kıl köklerinde oluşan iltihaplanmanın vücudumuz tarafından dışarı atılması anlamına geliyor.

  Pek çok kadını endişeye düşüren genital bölge sivilceleri, aslında doktor tarafından önerilen birtakım ilaçların düzenli kullanımı ile kolaylıkla tedavi edilebiliyor.

  Kişinin genital bölgede acı ve kaşıntı hissetmesine yol açan sivilceler; bazen de dar ve sıkı iç çamaşırı kullanımı, ağdanın hijyenik olmayan koşullarda yapılması, yağlı yiyeceklerin aşırı tüketimi gibi bazı etkenler doğrultusunda da gelişebiliyor.

  Genital bölgede sivilce başlıklı bu yazımızda genital bölgede sivilce neden olur? Genital bölge sivilceleri nasıl geçer? sorularını kısaca yanıtlamaya çalışacağız.

  İşte, genital bölge sivilcelerine dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

   Genital Bölgede Sivilce Neden Olur?

  Genital bölgede kaşıntı, kızarıklık, iltihap, ağrı ve acı ile belirgin sivilcelerin en önemli nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Endişe
  • Stres
  • Yağlı yiyeceklerin aşırı tüketimi
  • Ağda
  • Dar ve sıkı iç çamaşırları giymek
  • Yağlı bir cilt tipine sahip olma
  • Adet döneminde olma
  • Hormonal birtakım dengesizlikler
  • Birtakım ilaçların düzenli kullanımı
  • Vücut tarafından aşırı miktarda sebum(yağ) üretimi
  • Ergenlik döneminde olma

  genital bölgede sivilceye yol açan en önemli etmenlerdir.

  Genital Bölgede Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

   

  Genital bölgedeki sivilcelerin tedavisi amacıyla doktorlar genellikle içeriğinde benzoil peroksit yer alan akne ilaçları reçete ederler.

  Bununla birlikte doktorunuz genital bölgedeki sivilcelerin üzerine sürmeniz için bazı merhem ve kremler de reçete edebilir.

  Son olarak, evde birtakım yöntemler deneyerek de genital bölge sivilcelerinin iyileşmesine katkıda bulunabilirsiniz.

  İşte, genital bölge sivilcelerinden kurtulmanıza yardımcı olacak o yöntemler:

  Yöntem 1:

  Genital bölgede ve kasıklarda yer alan sivilcelerin üzerine bir parça pamuğa damlattığınız çay ağacı yağını sürün.

  İşlemi geceleri yatmadan önce gerçekleştirin. Sabah uyandığınızda genital bölgeyi bol ılık suyla yıkayın.

  Bu işlemi her gece sivilcelerden kurtulana dek tekrarlayın.

  Yöntem 2:

  Genital bölgedeki yağ bezelerinin ve sivilcelerin üzerine bir parça pamuk yardımıyla bir miktar Baticon sürün. Mümkünse iç çamaşırının Baticon ve sivilce ile temas etmemesi adına iç çamaşırı giymekten kaçının.

  Sabah uyandığınızda genital bölgeyi bol suyla yıkayın. Bu işlemi her gün düzenli olarak tekrar edin.

  Yöntem 3:

  Bölgedeki sivilce ve iltihapların üzerine bir miktar Hindistan cevizi yağı sürün. Sabah uyandığınızda bölgeyi bol suyla arındırın.

  İşlemi sivilceler tamamen iyileşene dek tekrarlayın.

  Yöntem 4:

  Bir diğer bitkisel yöntem olan lavanta özü yağı ile genital sivilce tedavisi, oldukça işe yarar sonuçlar elde edebileceğiniz bir tedavi şeklidir.

  Doğal bir antiseptik ve anti inflamatuar olan lavanta özü yağı; bölgedeki iltihapları kurutarak, bölgeyi mikrop ve toksinlerden arındırır.

  Her gece yatmadan önce pamuk yardımıyla sivilcelerin üzerine lavanta özü yağı sürerek ve sabahları bölgeyi suyla yıkayarak, genital bölge sivilcelerini doğal bir şekilde iyileştirebilirsiniz.

  UYARI:

  Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirirken, iç çamaşırı giymemeniz, iyileşme sürecini kısaltarak, sivilcelerden daha kısa bir sürede kurtulmanızı sağlar. Genital bölgeyi kıllardan arındırmanız da işlemin daha etkili olmasına olanak tanır.

  Aynı zamanda geceleri iç çamaşırı kullanmaksızın uyumanız, genital bölgenin de hava almasını sağlayarak, tahriş olmasını önler.

  Genital Bölge Sivilcelerinden Kurtulma Yöntemleri:

  • Dar pantolon, dar tayt, dar iç çamaşırı gibi genital bölgeyi tahriş edebilecek kıyafetleri sürekli olarak giymekten kaçının.
  • Naylon ve sentetik iç çamaşırları giymek yerine mutlaka yumuşak, ipeksi ve pamuksu iç çamaşırları giymeyi tercih edin.
  • Yağlı yiyeceklerin aşırı tüketiminden kaçının.
  • Ağda ve epilasyon vb. işlemleri hijyenik ortamlarda yaptırdığınızdan emin olun.

  Bu yazımızda kısaca genital bölgede sivilce neden olur? Genital bölge sivilceleri nasıl geçer? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

  Yazımızın aydınlatıcı olması dileğimizle…

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.