Göğüs Ağrısı Neden Olur? Hangi Hastalığın İşaretidir? Nasıl Geçer?

  05.04.2021
  1.893
  Göğüs Ağrısı Neden Olur? Hangi Hastalığın İşaretidir? Nasıl Geçer?

  Göğüs Ağrısı Neden Olur? Hangi Hastalığın İşaretidir? Nasıl Geçer? Bazı durumlarda kalp hastalıklarını vücudun tolere etmek için geliştirdiği bir sinyal olan göğüs ağrısı bazı durumlarda mide problemlerine işaret ediyor olabilir. Farklı zamanlarda yaşanan göğüs ağrısı neden olur sorusuyla içeriğimize konuk olmakta, nedenlerinin yanı sıra tedavisine ilişkin detaylarsa uzman görüşleri alınarak açıklanmaktadır.

  Göğüs Ağrısı Neden Olur?

  Kalp krizinin göstergesi olabileceği için endişe yaratan göğüs ağrısı nedenleri gibi nasıl tedavi edilebileceği de merak edilen şikayetlerden biridir. Bazı kişilerde olası bir kalp sorununa dair işaret veren bu ağrılar, akciğer rahatsızlıklarında veya sindirimle ilişkili, özellikle de mideyi etkileyen problemlerde de görülebilmektedir. Pek çok farklı nedeni olabilen göğüs ağrısının her durumda tıbbi değerlendirme ve müdahale gerektirdiği kabul edilmekte, bilinç oluşturması adına bilinmesi gereken göğüs ağrısı neden olur sorusu yanıtları şu şekilde özetlenebilmektedir:

  • Reflü
  • Kas gerginlikleri
  • Göğüs kemiğinde ve kaburga kemiklerinde iltihap gelişmesi
  • Solunum yolu ve akciğer rahatsızlıkları
  • Kalp sıkışması veya krizi

  Göğüs Ağrısı Kalp Krizi Belirtisi midir?

  Göğüs ağrısının ilerlemesi halinde akla ilk gelen düşünce kişinin kalp krizi riski altında olduğu yönündedir. Ancak bu durumda hemen endişe edilmemeli, acil birimine göğüste ağrıyla başvuran hastaların yalnızca %13’ünün kalple ilişkili ve hayati önem taşıyan bir sorun yaşadığı bilinmelidir.

  Göğüs Ağrısının Kalple İlgili Nedenleri Nelerdir?

  Genellikle bir kan pıhtısı nedeniyle kan damarlarının tıkanması ve basıncın yükselmesiyle ilişkili bir durum olan kalp krizi, göğüs ağrısının en çok endişe yarattığı durumlar arasında sayılmaktadır. Bu durumun haricinde anjina, yani kalbi beslemekten sorumlu olan damarlarda kan akışının zayıflaması, aort diseksiyonu, yani en büyük atar damarın yırtılarak şiddetli ağrıyla kendini göstermesi veya perikardit yaniperikardadı verilen kalp zarının iltihaplanması söz konusu olabilir. Yine miyokardit adı verilen iltihaplanma da akciğer ağrısı ile kendini gösterebilen kalp problemlerinden biridir.

  Göğüs Ağrısının Akciğerle İlgili Nedenleri Nelerdir?

  Pulmoneremboli yani akciğer atardamarlarında pıhtılaşma nedeniyle gelişen tıkanıklık,plörezi adı verilen akciğer zarı iltihaplanması, pnömotoraks yani havanın boşluklarda birikerek akciğerde sönmeye neden olması, akciğere kan taşıyan damarlarda basıncın yükselmesi olarak tanımlanan pulmoner hipertansiyon, akciğer iltihaplanmasının tıbbi karşılığı olan pnömoni de aynı şekilde göğüste ağrı olarak kendini gösteren durumlardandır. KOAH ve astım gibi kronik hastalıkların neden olduğu bronkospazm nefes darlığı haricinde göğüslerde ağrıya da neden olabilmekte, viralnedenli bronşit gelişmesi de yine göğüs ağrısı belirtileriile fark edilebilen durumlar arasında yer almaktadır.

  Göğüs Ağrısının Sindirimle İlgili Nedenleri Nelerdir?

  Midenin yerçekimine zıt yönde hareketlenerek mide öz sıvısının yemek borusuna kaçmasıyla ve bu bölgeyi tahriş ederek ağrı, acı, sıkışma hissi ve nefes alma problemlerine neden olmasına reflü denmektedir. Reflünün yanma hissiyle karışık olarak göğüs içinde ağrıya neden olması son derece sık görülmekte, bu durumda genel olarak yemek borusu problemlerinin yutkunmada zorlanmayla birlikte göğüste ağrıyla görülmesinin mümkün olduğundan bahsedilebilir.

  Safra kesesi taşları ya da iltihabı göğse yansıyan karın ağrılarına neden olurken pankreatit olarak isimlendirilen pankreas iltihabında da göğüs çevresinde ağrı yaşanabilmektedir.

  Göğüs Ağrısının Kas ve Kemik Kaynaklı Nedenleri Nelerdir?

  Göğüs kafesini oluşturan kemiklerin veya kasların kaza gibi herhangi bir travmaya maruz kalması uzun dönemde ağrılara neden olabilmekte, yine iskelet sistemiyle ilişkili ve göğsü tutan ağrı nedenleriyse şu şekilde özetlenebilmektedir:

  • Kostokondrit (Kaburga kemiklerinin göğüs kemiğine bağlayan kıkırdakların iltihaplanması)
  • Kas ​ağrıları (Fibromiyalji gibi kronik ağrı sendromları)
  • Kaburgalarda çatlak ve kırık gibi yaralanmalar

  Göğüs Ağrısı Sebebi Nasıl Teşhis Edilir?

  Göğüste basınç, dolgunluk, yanma veya gerginlik ile bir arada görülebilen ağrı hissi eğer kalple ilgili bir sorundan ileri geliyorsa sırt, boyun, çene, omuz ve bir veya iki kola yayılan ezici, yakıcı tipte bir ağrı olarak yaşanabilir. Birkaç dakikadan daha uzun süren ve hareketlilik halinde kötüleşen, hatta yoğunluğu değişken olan ağrılar, kalple ilgili problemlere ışık tutabilmektedir.

  Uzman doktorların görüntüleme cihazlarına ve testlere ek olarak hastanın tıbbi geçmişini dinleyerek fikir edinmesi de mümkün olmakta, ağrının şiddetini, şeklini ve sıklığını belirtmek de uzmanlar için önemli bulgular arasında yer almaktadır. Doktorlar ağrının ne zaman başladığını, nasıl ilerlediğini ve hangi bölgelerde tutulum gösterdiğini değerlendirdikten sonra bilgisayarlı tomografi, EKG, kan testleri ve akciğer grafisi gibi farklı testlerle kesin olarak tanı koyabilmektedir.

  Konan tanı doğrultusunda acil müdahalede bulunmak mümkün olmakta, pek çok durumda hava şartlarının neden olduğu gerginlik veya kronik rahatsızlıkların anlık olarak yoğun belirti vermesi gibi durumlar nedeniyle ağrıların geliştiği tespit edilmektedir. Haliyle endişe verici olasılıklardan yana endişe duymadan önce uzman doktora başvurarak sakinlikle tanı için gerekli sürece dahil olmak gerekmekte, uygun tedaviyle bu ağrıların kontrol altına alınabileceği bilinmelidir.

   

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.