Gövde Yağ Oranı Hesaplama

  02.12.2018
  2.482
  Gövde Yağ Oranı Hesaplama

  Gövde Yağ Oranı Hesaplama

  Sağlıklı ve estetik bir vücuda sahip olmayı çoğumuz dilesek de maalesef ki yeme isteğimize çoğu zaman yenik düşüyor, bu yüzden de ideal olan kilomuzdan sapabiliyoruz. Hamur işlerinin aşırı tüketimi, gün içerisinde öğünlerimizde aşırıya kaçmamız, ekmeği fazlasıyla tüketmemiz derken ne yazık ki fazlalık kilolarımızdan bir türlü kurtulamıyoruz.

  Ancak bu durum, sağlığımızı ciddi anlamda tehdit ederek, pek çok hastalığa daha kolay bir şekilde yakalanabilmemize yol açıyor. Vücudumuzdaki fazlalık yağlar, obezite başta olmak üzere, kalp, damar, diyabet gibi sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bu yüzden de ideal gövde yağ oranını hiçbir şekilde aşmamaya özen göstermemiz gerekiyor.

  Gövde yağ oranı hesaplama başlıklı bu yazımızda vücut yağ oranı nasıl hesaplanır? sorusunu kısaca yanıtlamak istiyoruz.

  İşte, gövde yağ oranı diğer deyişle vücut yağ oranı  hesaplamaya dair bilmeniz gerekenler:

  Gövde Yağ Oranı Nedir?

  En genel tanımıyla gövde yağ oranı(yüzdesi), kişinin vücudundaki yağ dokunun toplam ağırlığına yüzdelik oranı olarak ifade ediliyor.

  Vücut kitle indeksinin aksine kişinin sağlıklı bir vücut kompozisyonuna sahip olup olmadığı ile ilgili olarak fikir veren gövde yağ oranı, şişman ve obez sınıflandırılmasının da doğru bir şekilde yapılabilmesine olanak tanıyor.

  Yalnızca boy ve kilo ölçümüne dayanan vücut kitle indeksinde maalesef ki vücut yağ oranı dikkate alınmadığından sonuçlarda birtakım yanlışlıklar görülebiliyor. Örneğin, kas oranı yüksek olan bireyler, vücut yağ oranı hesaba katılmadığından şişman ya da obez sınıfında olacak şekilde yanlış bir değerlendirmeye tabi tutulabiliyor.

  Kısacası şişman ya da obez olup olmadığınızı öğrenebilmenizin en doğru yolunun gövde yağ oranı hesaplama olduğunu ifade edebiliriz.

  Gövde Yağ Oranı Nasıl Hesaplanır?

  Kilonuzun ideal olup olmadığını, yani vücudunuzda yağlanmanın bulunup bulunmadığını teşhis edebilmek adına gövde yağ oranı hesaplama formülünden yararlanabilirsiniz.

  Gövde yağ oranı hesaplanırken, temel kriterin öncelikle cinsiyet olduğunu ifade edebiliriz. Yani kadınların ve erkeklerin ideal kilosu hesaplanırken, toplam ağırlık ve yağ oranı farklılık gösteriyor.

  Kadınların vücudunda daha az miktarda su olması ise kadınlardaki yağlanmanın erkeklere nazaran daha kolay olabileceği anlamına geliyor.

  • İdeal Yağ Oranı Ne Olmalı?

  Bu oranın erkeklerde %15, kadınlarda ise %22 olduğunu ifade edebiliriz. Örneğin, 70 kilo bir bayanın vücudunda 15,4 ağırlığında yağ kütlesi bulunması gerekiyor.

  Aynı kilodaki erkeklerde ise bu miktar, 10,5 olarak karşımıza çıkıyor.

  Gövde yağ oranı hesaplanırken, göz önünde bulundurulan noktaları ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Kilo
  • Boy
  • Boyun
  • Bel(cm)
  • Kalça(cm)

  Pek çok vücut yağ oranı hesaplama sitesinde önce cinsiyetinizi seçtikten ardından kilo, boy, boyun, bel ve kalça bilgilerini sisteme girdikten sonra sizdeki mevcut yağ oranını hesaplayabilirsiniz.

  UYARI:

  Vücut yağ oranının olması gerekenden az olması da tıpkı aşırı yüksek olması gibi kişinin sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilmesine engel teşkil ediyor.

  Bu yüzden gövde yağ oranınızın ne olduğunu ve ne olması gerektiğini öğrenerek, daha sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz.

  Vücut Yağ Oranı Hesaplama Yöntemleri:

  Vücut yağ oranı hesaplanırken en sık kullanılan ve en doğru sonuçlar veren yöntemin dual energy X-ray absorptiometry isimli yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

  İnternetteki vücut yağ oranı hesaplama araçlarından yararlanarak da fikir edinebilmeniz mümkün.

  Son olarak oldukça pratik bir yöntem olan bioelectrical impedance analysis isimli yönteminden de en çok kullanılan yöntemler arasında bulunduğunu ifade edebiliriz.

  Vücut yağ analiz tablosu:

  • Esansiyel yağ: Kadın %10-12 Erkek %2-4
  • Atletlerde: Kadın %14-20 Erkek %6-13
  • Yüksek kondisyon: Kadın %21-24 Erkek %14-17
  • Kabul edilebilir oran: Kadın %25-31 Erkek %18-26
  • Şişman: Kadın %32-41 Erkek %27-37
  • Obez: Kadın %42 ve üstü Erkek %38 ve üstü

  Bu yazımızda kısaca gövde yağ oranı nasıl hesaplanır? Vücut yağ oranı ne olmalıdır? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

  Yazımızın faydalı olması dileğimizle…

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.