Göz Altı Kırışıklıkları için Doğal Çözüm Önerileri

08.11.2019
7.863
Göz Altı Kırışıklıkları için Doğal Çözüm Önerileri

Göz Altı Kırışıklıkları için Doğal Çözüm Önerileri Kadınların en çok sinirini bozan şeylerin başında kırışıklıkların geldiğini biliyoruz. Ancak bu sorunun ilk belirdiği yerlerden biri olan gözaltında ve çevresinde oluşan kırışıklıklar gerçekten de yaşlanmanın ilk alarmlarından. Siz de göz altı kırışıklıkları için çözüm arıyorsanız henüz yol yakınken bitkilerin şifalı özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Göz çevresi kırışıklıkları için uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Göz Altı Kırışıklığına Ne İyi Gelir?

Gözlerin çevresindeki deri oldukça ince ve hassas olduğundan,  bu bölgelerin tahrişe ve alerjiye daha meyilli olduğu unutulmamalıdır. Cildinizin kullanacağınız ürünlere alerjik olup olmadığını başka bir bölgede denemenizi öneririz.

Üzüm Çekirdeği Yağı:

Cildi nemlendirmek için tüm ihtiyacımız olan bileşikler bu yağda! Göz çevresindeki çatlamaları ve kırışıkları gerekli nem desteği ile önleyen yağın, proantokyanidin adı verilen bir maddeyle cildi koruduğu da biliniyor. Bu bileşenin antioksidan özelliği, cildin yaşlanmayla birlikte yapısının değişmesinin önüne geçiyor.

E Vitamini:

Başlı başına bir antioksidan olan E vitamini, cildi genç ve güzel tutmanın en bilinen yollarından. Bu antioksidanı eczanelerden kapsül formunda satın almanız mümkün olduğu gibi kapsülün içindeki sıvıyı farklı şekillerde uygulayabilirsiniz. Dilerseniz kendi bakım ürünlerinize birer kapsül E vitamini ilave edebilir, dilerseniz yatmadan önce her gece 1 kapsülü direkt yüzünüze uygulayabilirsiniz.  E vitaminini özellikle gece kullanmanın etkileri arttıracağını hatırlatmak isteriz.

Hindistan Cevizi Yağı:

Saçlar için faydalarını bildiğimiz Hindistan cevizi yağının göz çevresi kırışıklıklar üzerinde de mucizeler yarattığını biliyoruz. Yağı yalnızca 1 hafta bile düzenli uyguladığında bu kısa sürenin sonunda dahi etkileri görebilirsin. Kırışıklıkların olmasa dahi ürünü düzenli kullanarak oluşacakları önleyebilirsiniz.

Avokado

Cildin doğal yağ ve neme olan ihtiyacını gidermede bir diğer etkili yöntem de avokado kullanmak. Avokadoyu yemek vücuduna genel faydalar sağlayabilir. Ancak ürünü özellikle gözaltı kırışıklıkları için çözüm olarak kullanmak istiyorsanız yalnızca bir çatal yardımıyla ezerek maske gibi düzenli şekilde sorunlu bölgeye uygulamanız da yeterli olacaktır.

 Salatalık:

Nem dendiği zaman akla gelen bitkilerin başında salatalık geliyor. Yaklaşık yarım santimlik dilimler şeklinde kestiğiniz salatalıkları buzdolabında biraz soğuttuktan sonra gözlerin çevresinde kırışıklıklar olan bölgelere yerleştirip 15 dakika kadar bekletmeniz, nemin yanında doğal bir gerginlik de sağlar. Bu şekilde cildin çok daha genç ve diri görünmesi sağlanacaktır.

Kakao Yağı:

Göz kırışıklıklarını azaltmada oldukça etkili bir yağ türü olan kakao, cildin kendini doğal olarak yenileme aşamalarını destekler ve hızlandırır. Bitkiler üzerine yapılan çalışmalarda, için bulunan antioksidan bileşenler sayesinde, kakao yağı kırışıklıklar için bitkisel yağlar içerisinde ön plana çıkmıştır. Ayrıca bu yağın güneşin zararlı ışınlarından koruduğu için güneş kremleri içerisinde de sıkça kullanıldığını görmekteyiz.

Dileyenler Hindistan cevizi yağını ve kakao yağını, içerisine jojoba ayğı veya tatlı badem yağı ile birleştirerek de cildine uygulayabilirler. Bu şekilde yağ karışımını gün içinde 2 ila 3 kere uygulamak, cilt için tam bir nem bombası olacaktır.

Balık Yağı:

Yüksek düzeyde omega 3 içerdiğinden yalnızca göz çevresindeki değil, tüm vücuttaki kırışıklıkları gideren balığın, düzenli tüketilmesinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ancak balığın yağını direkt olarak uygulamak mevzu bahis etkileri daha da yoğun şekilde verecektir. Kalp ve damar sağlığını korumak, enflasmasyonları önlemek ve kas-eklem yapılarını kuvvetlendirmek için haftada 2 kere balık yemenizi öneririz. Ancak EPA ve DHA isimli bileşenleri bolca bulunduran balık yağı kapsüllerini direkt cildine de uygulamanızı öneririz.

Düzenli olarak balığın ve balık yağının kullanılması sayesinde zaman geçse de cildin elastik dokusu büyük ölçüde korunmaktadır.

Çuha Çiçeği Yağı:

Çuha çiçeği yapı listedeki diğer bitkisel ürünler kadar popüler olmasa da bir o kadar etkilidir. Kadınların yüzlerindeki yaşlanma belirtilerini azaltmada kullanılan çuha çiçeği, yağı üzerine yapılan araştırmalarda faydalarını göstermiştir. Farklı yaştan kadınların katıldığı bir çalışmada 12 hafta günde 3 kere olmak kaydıyla yağ kullanımının cildin nem oranını ve sıkılığını arttırdığı görülmüştür.

Kastor Yağı:

Pek çok göz altı kırışıklık kremi içerisinde yer verilen kastor yağını başka kimyasallarla karıştırmaya gerek kalmadan kullanabilirsiniz. Yüzünüzü iyice temizleyip arındırdıktan sonra sorunlu kısma yağdan birkaç damla sürüp dairesel masajlar yapmanız yeterlidir. Hem bu işlemi diğer yağlarda olduğu gibi her gün tekrarlamanıza da gerek yoktur. Yalnızca haftada 1, 2 kere uyguladığınızda yağın etkileri gözle görülecektir.

Göz Altı Kırışıklıkları Önlemek için Öneriler

Cildin yaşlanmasını ve sarkmasını sağlayabilecek her etmen, göz çevresi kırışıklıkları için de risk demektir. Cildin çok kalın ya da çok ince olması kırışık görünümünün daha çok göz batmasına neden olur. Ayrıca mimikleri çok sık kullanmak da istemeden yüzümüzün kırışmasına yol açan nedenlerdendir.

Cildi yatıştırma ve nemlendirme için görüldüğü üzere pek çok bitkisel yöntemden destek alınabilir. Ancak dışarıdan yapılan destek gibi dahili destek de çok önemlidir. Düzenli olarak taze sebze meyve tüketilmesi, balık ve kuruyemiş gibi faydalı yağların olduğu besinlerin yenmesi cildin parlaklık ve gençliğini korumanın reçetesidir.

Derinin dinlenmesi ve kendini toparlaması, beslenmesi kadar gerekli olduğundan uykunuzu yeterince almanız önerilir. Aksi halde göz altlarında renk değişimleri ve şişkinlikler meydana gelecek ve kırışıklıklı göz yapısı tetiklenecektir. Stres de aynı etkiler yaratabilmekte, gün içinde mutlaka stres faktörlerinden uzak durulmalıdır. Kendinizi dinlendirmek için yalnızca uyumakla kalmamalı, sizi mutlu eden ve sevdiğiniz ilgi alanlarına da zaman ayırmalısınız.

Beslenme kadar su da cildin doğal yapısını korumada eşsiz öneme sahip. Gün içinde 8 bardak su içildiğinden emin olunmalı, bu amaçla hatırlatma notlarından yardım alınabilmektedir.

Göz çevresini korumak için deneyebileceğiniz göz çevresi kırışıklıkları için doğal çözüm yöntemlerini irdeledik. Siz de konuya dair görüşlerinizi ve sorularınızı yorumlar kısmına eklemeyi unutmayın!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet