Göz Altı Neden Kızarır? Göz Altı Kızarıklığına Ne İyi Gelir?

  27.12.2019
  1.669
  Göz Altı Neden Kızarır? Göz Altı Kızarıklığına Ne İyi Gelir?

  Göz Altı Neden Kızarır? Göz Altı Kızarıklığına Ne İyi Gelir? Gözler dünyayla olan bağımızı güçlü tutmada en önemli araçlarımızdandır. Gözlerin sağlığının yerinde olması yalnızca fiziksel değil, psikolojik açıdan da önemli. Ancak geçmeyen göz kızarıklığı bazen göz sağlığına bir darbe vurabilir. Sizlere göz kızarıklığına ne iyi gelir sorusunun yanıtını tüm detaylarıyla açıklıyoruz.

  Göz altı kızarması yaşayan kişinin farklı nedenlerden şüphelenmesi gerekmektedir. Böyle bir şikayette en doğrusu cildiye uzmanına başvurmak olacaktır. Ancak geçici ve hafif durumlarda evde ve bitkisel yöntemlerle tedavi de sağlanabilir.

  Göz Altı Kızarıklığı Nedenleri Nelerdir?

  Göz çevresinde bulunan derinin ani bir şekilde kızarması halinde, kişinin cilt sorunları yaşadığı düşünülecektir. Gözün altında ya da üst kısmında beliren alerjik tepkimeler bizlere kızarıklık olarak kendini gösterir. Özellikle kuru cilt tipine sahip olanlarda ya da sıklıkla kozmetik ürünler kullanan kadınlarda bu şikayet daha yaygın şekilde görülür.

  Egzama, vücudun hemen her bölgesinde görülebilen bir rahatsızlık olup göz kızarıklığı neden oluyor sorusunun yanıtı da olabilmektedir. Vücudun her bölgesini etkileyebilmesinden dolayı kızarıklıkla birlikte egzamadan yana şüphe duyulabilir. Ayrıca mevsim geçişlerinde cildin polen ve toza karşı tepkime göstermesi, alerjik reaksiyon yaratması da gözlerin ve çevresinin kızarmasına neden olabilmektedir.

  Göz çevresindeki deri katmanı, vücudun diğer bölgelerine kıyasla daha ince olduğundan, normalde etkilenilmeyen etmenlere tepki verebilmektedir. Örnek vermek gerekirse içerisinde kimyasal madde bulunan bakım ve kozmetik ürünleri cildin bu hassas bölgesinin kızarmasına yol açabilir. Ayrıca kimyasal ürünlerden dolayı göz altı kızarması halinde, bu şikayete kaşıntı da eşlik edebilir.

  Göz altının kırışmasını önlemek için pek çok kadının kullandığı kremler ve serumlar, her ne kadar kaliteli olsa da alerjiye yol açabilme riski taşımaktadır. Bu ürünlerin göz gibi hassas bir bölgede düzenli olarak kullanımına başlamadan önce mutlaka küçük bir cilt bölgesinde deneme yapılması önerilmektedir.

  Genetik yatkınlık da geçmeyen göz kızarıklığı yaratabilmektedir. Bazılarımız tıpkı ten rengi gibi göz altı rengi konusunda da ailesiyle benzer özellikler gösterir ve ailesinde göz altının koyulaşması, kızarması gibi sorunlar yaşayanlarda göz altının kızarması olası hale gelir.

  Göz çevresinde ya da gözün içerisinde herhangi bir nedenden dolayı enfeksiyon meydana gelmesi, göze darbe almak gibi nedenler de göz çevresi kızarıklığı tedavisi gerektirecek olan durumlardandır. Göz tansiyonu tanısı almış olan kişiler de yer yer kızarıklıkla karşı karşıya kalabilir.

  Göz Altı Kızarıklığı Nasıl Geçer?

  Sürekli olarak göz ve çevresinde kızarıklıklar yaşayanların öncelikle mutlaka bir doktora danışması gerektiğini hatırlatalım. Tekrarlayan ya da geçmeyen sorunlar için öncelikle neden tespiti yapılması ve tanı konması, ciddi bir sorun olup olmadığının anlaşılması gerekmektedir.

  Geçici nedenlerden ileri gelen kızarıklığı anında dindirmek için ise soğuğun etkisinden faydalanmak mümkün. Bunun için bir dilim patatesi soğuk olarak gözünüzün altına ya da üzerine yerleştirebilir ve 10 dakika kadar bekleterek gözlerin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

  Patatesi cildinde kullanmayı tercih etmeyenlerin küçük bir havlu içerisine bir adet buz küpü yerleştirip göz çevresine soğuk kompres yapması da oldukça rahatlatıcı bir çözüm önerisi olabilir. Ancak dikkat, 10 dakikayı geçen soğuk uygulamanın tam tersi etki yapacağı unutulmamalı ve buz kızarıklığı aldıktan sonra çekilmelidir.

  Göz Altı Kızarıklığı İçin Bitkisel Çözüm Önerileri Nelerdir?

  Her ne kadar göz altı kızarıklığı tedavisi için pek alternatifimiz yok gibi görünse de aslında evimizde bulunan farklı ve doğal malzemelerle kendi çözümümüzü bulabiliriz.

  Sarı papatya çayını demledikten sonra bir kağıt havlu ile sararak bu el yapımı çay poşetini göz çevresine koyabilir, bu şekilde 10 dakika bekledikten sonra gözlerinizin rahatladığını hissedebilirsiniz. Mikrop ve enflamasyona karşı etkili bir çözüm olan papatya, kızarmaların büyük ölçüde azalmasını sağlayacaktır.

  Fındık ağacının yaprakları da yine sarı papatya gibi kullanabileceğimiz bir diğer bitkisel ürünüdür. Göz kızarıklığı ne iyi gelir sorusuna farklı yanıtlar alabileceğiniz bir sorun olup, hangi ürünü tercih ederseniz edin sonrasında cildinizi durulamayı ihmal etmemeniz gerekmektedir.

  İltihapları ve tahrişi azaltma etkisi ile bilinen ve cilt üzerinde sıklıkla kullanılan elma sirkesi, damarları daraltarak ve cildin pH dengesini sağlayarak pek çok sorunda tedavi edici etki sağlamaktadır. Enfeksiyon ve mikrop etkisini yok eden elma sirkesi doğal bir kızarıklık giderici olarak kullanılabilir. Ancak elma sirkesini böylesi hassas bir bölgede kullanmadan önce 1’e 1 oranında su ile seyreltmeyi ve bir pamuk yardımıyla uygulama yapmayı ihmal etmeyin.

  Cilt üzerindeki olumlu etkileri ile tanıdığımız bir diğer mucize ürün olan aloe vera jelini de güvenle kızarıklıklar için kullanabilirsiniz. Çocuğumun göz altı kırmızı diyen endişeli ailelerin bile rahatça kullanabileceği aloe vera bitkisini direkt olarak ya da su ile seyrelterek kullanabilirsiniz. Jeli 5 ila 10 dakika gözde dinlendirmek yeterli olup, etkileri birkaç gün içerisinde görülebilecektir.

  Her evde bulunan ve gözlerde güvenle kullanılabilecek diğer bir bitki de salatalıktır. Salatalığın yatıştırma ve serinletme etkisi cilt üzerindeki iltihapları azaltırken aynı zamanda cildi nemlendirmesi ve beslemesi de avantajdır. İyileşme ve yatıştırma için salatalığı dilimleyerek göz çevresine yerleştirebilir ve gün içinde bu uygulamayı 2 kere tekrarlayabilirsiniz.

  Zeytinyağı sağlığa olan sayısız faydası ile bilinen ve hemen her evde olmasıyla oldukça pratik bulunan bir bakım ürünüdür. Harici kullanım için oldukça uygun olan zeytinyağının cilt üzerindeki hasar ve tahrişi önlemesi, göz çevresinde de işimize yarayabilir. Zeytinyağından göz çevresinde faydalanmak için parmak uçlarınızla birkaç damla bu yağdan sorunlu bölgeye uygulayabilir ve gece boyu cilt üzerinde kalmasını bekleyebilirsiniz. Sabah saatlerinde yağı durulamayı ihmal etmemeli ve sorun geçene kadar her gece uygulama yapmalısınız.

  Sizlere göz çevresi kızarıklığı tedavisi hakkında farklı bilgileri açıklamaya çalıştık. Sizler de kendi görüş ve sorularınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.