Göz Altındaki Yağ Bezeleri Neden Olur? Nasıl Geçer?

  26.01.2020
  13.893
  Göz Altındaki Yağ Bezeleri Neden Olur? Nasıl Geçer?

  Göz Altındaki Yağ Bezeleri Neden Olur? Nasıl Geçer? Sizin de göz altı ve çevresinde anormal beyaz lekeler bulunuyor ve bunlar beze şeklinde görünüyorsa, siz de göz altındaki yağ bezeleri nasıl geçer diye merak ediyor olabilirsiniz. Pek çok farklı nedeni olabilen bu sağlık sorununa son vermek için göz çevresindeki yağ bezeleri nasıl yok edilir, sizler için açıklıyoruz.

  Göz Altı Yağ Bezesi Nedir?

  Gözün alt ve çevre kısmında kendiliğinden beliren, beyaz benek şeklinde görünen, içi dolgulu ve sert bir şekilde ele gelen yapılara göz altı yağ bezesi denilmektedir. Bu bezelerin yarattığı rahatsızlığın yanı sıra kişiye büyük estetik kaygılar da verebildiği görülmektedir. Ancak estetik sonuçlardan çok daha önemlisi, göz çevresinde oluşan bu yapılar, daha ciddi ve tedavi edilmesi gereken bir hastalığın belirtisi olabilir.

  Göz kapağında yağ bezesi için hangi doktor ile görüşülmelidir sorusunun yanıtı, sorunun hangi nedenden ileri geldiğine göre değişebilir. Görünüm itibariyle kişinin psikolojisini bozabilen bu sorun, aynı zamanda psikoloji temelli dahi olabilir ya da göz doktoru, cildiye doktoru gibi farklı uzmanlık alanlarının kapsamına girebilir.

  Aslında görüntüsü ve bulunduğu yer itibariyle rahatsız edici olmasına karşın gözün çevresinde oluşan yağ bezelerinin, vücudun herhangi bir yerinde çıkan yağ bezelerinden, ciddiyet anlamında büyük bir farkı yoktur. Bu bezelerin iyi huylu kitleler kategorisinde yer alması olasıdır ve genellikle büyük bir hastalıkla ilişkilendirilmeden tedavi edilebilir.

  Göz Çevresinde Yağ Bezeleri Nedenleri Nelerdir?

  Vücudun hangi bölgesinde yağ bezelerinin bulunduğuna bağlı olarak, bu bezelerin nedenleri değişebilir. Söz konusu göz çevresindeki yağ bezeleri nedenleri olduğunda ise genelde;

  • Yüksek kolesterol seviyesi
  • Kıl köklerinde iltihap
  • Metabolizmayla ilgili rahatsızlıklar
  • Yanlış beslenme
  • Aşırı yağlı besinler tüketme
  • Genetik geçiş evresinde olma
  • Fazla hareketsiz olma

  gibi maddeler yaygın görülen nedenler olarak sıralanabilir.

  Göz çevresindeki yağ bezeleri için krem gibi kozmetik ürünlere sarılmadan öncesinde daha dahili bir nedeni olabileceği de düşünülmelidir. Örneğin damarların iç kısmında yağlanma olması, yine göz etrafında yağ bezeleri olarak kendini gösterebilir. Bu durumda bir doktora danışılması ve kişinin değerlendirilmeye tabi tutulması gerekmektedir.

  Göz Altındaki Yağ Bezeleri Nasıl Geçer?

  Gözlerin altında ya da çevresinde çıkan yağ bezelerinin temel nedenlerinden biri kolesterol yüksekliği olduğundan, bu sorunun tedavisi için öncelikle kolesterolü kontrol altına almak ve bunun için doğru beslenmeye özen göstermek gerekir. Kırmızı et, kahve, siyah çay ve yağlı peynirler kolesterolü tetikleyen ve bir süre uzak durulması gerekebilecek olan gıdaların başında gelmektedir. Su tüketimini arttırmak da yanlış besinlerden uzak durmak kadar önemli ve eş zamanlı olarak uyulması gereken bir kuraldır.

  Stres, yine hem kolesterolü hem de cilt sağlığını direkt olarak olumsuz etkileyen bir diğer etmendir. Kişinin dönemsel olarak yorgun, uykusuz, mutsuz olması ve sık ağlaması gibi nedenler, her ne kadar yalnızca psikolojik sorunlar gibi görünse de aslında göz çevresi ve cilt sağlığını dahi ilgilendirmektedir.

  Göz altı yağ bezeleri neden olur sorusunun kolesterol haricinde de yağ ile ilişkili başka nedenleri olabilir. Örnek vermek gerekirse kullanılan kapatıcı ürünlerin yağ bazlı olması ya da yağ içerikli bazı kremler, cildin gözeneklerinin dışarıdan da yağlanmasına neden olmaktadır. Elbette biriken bu yağlar yalnızca gözde değil, yüzdeki yağ bezeleri için de yaygın bir nedendir ve cildin hassas yapısına uygun bir kozmetik ürün kullanıldığından emin olmanın önemi bu noktada yine görülecektir.

  Göz ve etrafındaki derinin ince, hassas yapısından dolayı, bu bölgelerde oluşan yağ bezelerinin sıkılması oldukça sakıncalıdır. Sıkılması halinde geçmek yerine göz çevresinde tahrişe ve hatta enfeksiyona dahi neden olabilir.

  Göz çevresinde çıkan yağ bezeleri nasıl yok edilir sorusu için teknik bir yöntem arıyorsanız, bu konuda Plexr Plazma uygulamasından yardım alınabilir. Bahsedilen bu uygulama aslında bir bakıma estetik bir uygulama olup, oldukça rahat ve acısız bir işlemdir. İşlemin gerçekleştirilmesi için önce göz ve çevresine özel uyuşturucu bir tür jel sürülür ve sonrasında Plexr adı verilen cihazla lazer ışınları uygulanır. Bu lazer ile göz çevresi gibi hassas bir yapıya uygun olmak kaydıyla yağ kitleleri eritilip yok edilir.

  Plexr lazer ile kişilerin herhangi bir cerrahi işleme ya da kimyasal bakım ürününe gerek kalmadan oldukça güvenilir bir şekilde tedavi olması sağlanmaktadır. Bilinen herhangi bir yan etkisi ve riski olmayan bu uygulamanın, pek çok doktor tarafından önerildiği, geçmeyen ve kronikleşen bezelerde mutlu eden sonuçlar verdiği görülmektedir.

  Göz Altındaki Yağ Bezeleri için Bitkisel Çözümler Nelerdir?

  Bazı bitkilerin tıpkı bir ilaç gibi davranabildiğini hatta bazen ilaçlardan daha güvenilir ve etkili olabildiğini biliyoruz. Sizler de göz altındaki yağ bezelerine bitkisel çözüm önerileri derlememizden dilediğiniz yöntemi deneyebilir ve sonuçlarını görebilirsiniz.

  Sarımsak

  Mikropları öldürme etkisi ile tanıdığımız sarımsak, aynı zamanda asit etkisi ile sert bezelerin yumuşamasını ve daha kolay çözünmesini sağlayacaktır. Bu yöntemi denemek için 1 diş sarımsağı havana alın ve üzerine 1 adet karanfil tanesi koyup havanda döverek ezin. Tamamen püre halini alan bu karışımı yağ bezelerinin olduğu bölgeye sürün ve 20 dakika kadar bekleyin. Bekleme sonunda ılık suyla durulayın ve sonucu görene kadar her gün işlemi düzenli yapmaya çalışın.

  Lavanta

  Lavantanın antibakteriyel özelliğinden yararlanmak isteyenler için harika bir kür önerimiz var. 1,5 su bardağı suyu içerisine 1 tatlı kaşığı lavanta ekleyerek 15 dakika boyunca cezvede kaynatın. Akşam yemeğinden 1 ila 2 saat önce bu çayı için ve her gün kürü uygulamaya devam edin. Yaklaşık 15 gün boyunca uyguladığınız bu kürle göreceğiniz sonuçlara siz de şaşıracaksınız.

  Patates

  Hassas ciltleri onarmada oldukça sık kullandığımız bir diğer bitki olan patatesi, yağ bezelerini ne eritir sorusunun yanıtı olarak da görebilirsiniz. Bir adet haşlanmış patatesi çatalla ezdikten sonra bezelerin olduğu bölgeye sürün ve 10-15 dakika kadar beklettikten sonra durulama yapın. Yüzdeki yağ bezeleri için maske olarak da değerlendirebileceğiniz bu uygulamayı 2 günde 1 yapmanız uygundur.

  Tüm bu bitkisel çözüm önerilerini güvenle denemeniz mümkün olduğu gibi daha ciddi ve bu yöntemlerle geçmeyen sorunlar için lazerle tedaviye başvurabilir ve etkili sonuçlar alabilirsiniz.

  Sizlere göz çevresindeki yağ bezeleri nasıl yok edilir ve göz altındaki yağ bezeleri nasıl geçer gibi bölgesel bir soruna yönelik tüm alternatifleri açıkladık. Siz de bu konudaki tecrübe ve fikirlerinizi bizlerle yazarak paylaşmayı unutmayın.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.