Günde Tek Öğünle Kaç Kilo Verilir

  13.11.2018
  27.612
  Günde Tek Öğünle Kaç Kilo Verilir

  Makalede Neler Var

  Tek Öğün Diyet Listesi

  Zayıflamak, güzel ve çekici görünmek uğruna yakın zamanda diyete girmeyi düşünüyor, günde tek öğün yiyerek zayıflamanın hayalini kuruyor olabilirsiniz. Ancak, günde tek öğün beslenerek,  büyük bir hataya imza atacağınızı zayıflayayım derken, maalesef ki sağlığınızdan olma tehlikesi ile karşılaşacağınızı üzülerek hatırlatmak istiyoruz.

  Günde tek öğünle kaç kilo verilir? başlıklı bu yazımızda tek öğünle kilo vermenin zararlarına da kısaca değinmek istiyoruz.

  İşte, günde tek öğünle beslenmeye dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

  Tek Öğünle Kilo Verilir mi?

  Günde tek öğünle kilo vermek, kısa vadede ciddi anlamda zayıflamanızı da beraberinde getiriyor.

  Sabah, akşam ya da öğle fark etmeksizin tüketilen tek öğün, kişinin günlük alması gereken kalori miktarını alamadığı için kişinin yetersiz beslenmesi yani gerekli vitamin ve mineralleri vücudunun alamaması anlamına geliyor.

  Bu durum ise pek çok sağlık sorununu tetikliyor. Vücut bu şok diyete olumsuz bir şekilde yanıt veriyor ve sonuç olarak, kişinin vücudu yavaş yavaş iflas etmeye başlıyor.

  İlk başlarda migren benzeri ağrılar, yorgunluk ve asabiyet şeklinde ilk belirtilerini veren sinyaller, zaman içerisinde bilinç kararması, baygınlık gibi ciddi sağlık sorunlarını tetikleyebiliyor.

  Zayıf bir bünyesi bulunan kişilerde semptomlar daha ciddi olabiliyor ve kişi günde tek öğün beslendiği için komaya bile girebiliyor.

  Kısacası günde tek öğünle beslenmenin oldukça yanlış bir hata olduğunu ifade edebiliriz.

  Tek Öğünle Kaç Kilo Verilir?

  Tek Öğün Diyet Listesi

  Günde tek öğünle beslendiğiniz takdirde yalnızca bir gün gibi kısa bir sürede 1 kilo verebiliyorsunuz. Yani bu şok diyeti 1 ay boyunca devam ettirdiğinizde ay sonunda ortalama 20-25 kilo vermiş oluyorsunuz. Tabi bünyeniz bu duruma dayanırsa ve kendinizi bir anda kanınızdaki ani şeker düşmesi yüzünden hastanede bulmazsanız!

  İlla ki günde tek öğünle beslenmeyi ve bu sayede zayıflamayı düşünüyorsanız, mutlaka öğününüzde bol miktarda protein ve karbonhidrat tüketmeli, sizi doyuran besinlere yönelmelisiniz. Yani en azından ertesi güne kadar bünyenizin dayanmasını ve sağlam kalmasını sağlayacak şekilde beslenmelisiniz. Örneğin akşam saatlerinde bir porsiyon kırmızı et, bir porsiyon meyve ve bir porsiyon salata tüketerek, vücudunuzun bu şok diyete daha iyi dayanmasını sağlayabilirsiniz.

  UYARI:

  Tek Öğün Diyeti

  Günde tek öğün beslenmek, şok diyet kapsamında yer aldığından bu diyeti üst üste en fazla 4-5 gün devam ettirmelisiniz. 4-5 günün sonunda en az 1 hafta normal bir şekilde beslenmeli, günde azar azar yiyecekler tüketerek, 3 ana ve 3 ara öğün olarak toplamda 6 öğün beslenmelisiniz.

  Diyetiniz esnasında kan şekerinizin düşmesine neden olabilecek çay ve kahve gibi nikotin ağrılıklı besinlerden uzak durmalısınız. Bunun yerine bol bol su tüketerek, dehidrasyonu yani vücudunuzun su kaybetmesini önleyebilirsiniz.

  UYARI:

  Hamileyseniz, hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, asla günde tek öğünle beslenmemelisiniz. Aksi halde hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını ciddi anlamda tehlikeye atabilirsiniz. Karnınızdaki bebeğinizin pek çok doğum kusuru ile dünyaya gelmesine neden olabilir, hamileliğin düşük ile sonuçlanmasına yol açabilirsiniz.

  Aynı şekilde bebeğinizi emziriyorsanız, sütünüzün kesilmesi ve sütünüzün vitamin ve mineraller açısından yetersiz olması gibi komplikasyonları önlemek adına tek öğünle beslenmemelisiniz. Aksine vitamin ve mineraller açısından zengin besinler tüketmeli, zayıflamayı bu dönemde ilk önceliğiniz olarak asla belirlememelisiniz!

  Yaşınız henüz 18 değilse yani çocuk sayılabilecek bir yaştaysanız da bu diyeti yapmaktan kaçınmalısınız!

  Tek Öğünle Beslenmek İşe Yarıyor mu?

  Günde tek öğünle beslenmek, ilk zamanlarda işe yarıyormuş gibi görünebiliyor. Lakin tıpkı diğer şok diyetlerde olduğu gibi diyet bitimini takiben verdiğiniz kiloları kolaylıkla geri alabiliyorsunuz.

  Bu yüzden şok diyetleri tercih etmek yerine uzun vadeli ancak sağlıklı bir şekilde zayıflamanızı sağlayan diyetlere yönelmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

  Bu yazımızda günde tek öğünle kaç kilo verilir? Tek öğünle beslenmenin zararları nelerdir? gibi soruları kısaca yanıtlamaya çalıştık.

  Yazımızın sizler için bilgilendirici ve faydalı olması dileğimizle…

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.