Her Biri Harika: Karın Yağlarını Eriten Besinler

  16.08.2020
  928
  Her Biri Harika: Karın Yağlarını Eriten Besinler

  Her Biri Harika: Karın Yağlarını Eriten Besinler Ülkemizdeki pek çok kadının ortak noktası bel çevresindeki yağlanma ve bu yağlardan hızlı bir şekilde nasıl kurtulabileceğimizi bulmak. Aslında yalnızca estetik bir sorun gibi algılansa da karın çevresindeki yağlanma pek çok önemli hastalığın da davetçisi. Ancak karın yağlarını eriten besinler ile beslenme düzeninizi değiştirmek tüm süreci hızlandırabilir ve hayalinizdeki düz karna kavuşturabilir.

  Hastalıklara zemin hazırlama konusunda, iç organları kapsaması nedeniyle en riskli bölgelerden biri olan bel yani karın bölgesinde yağlanma, son derece sık karşılaşılan bir sorun. Öyle ki vücut geneli ince ve sıkı olanların bile zaman zaman bel yağlanması sorunu olabiliyor. Elbette zayıf olmak sağlıklı olmak anlamına da gelmiyor ve bu riskli bölgenin yağlanmasını doğru besinlerle kontrol altında tutmak gerekiyor. Diyabetten tansiyona pek çok rahatsızlığı oluşmadan önlemek veya kontrol altına almak için siz de göbek eriten besinler ile kendinize daha sağlıklı bir beslenme programı oluşturabilirsiniz.

  Peki hangi sebze veya et türlerini tercih etmek gerekiyor, bel çevresindeki fazla yağlara veda etmeye çalışırken hangi baharatlar bizim için kurtarıcı olabiliyor? İşte her biri uzmanlarca da sık sık tavsiye edilen o harika besinler:

  Göbek Eriten Besinler Nelerdir?

  Sağlıklı bir beslenme düzeninin içerisinde her besin grubundan yeterince olması gerektiğini unutmamalı ve faydalarından bahsedildiği için tek bir besin grubuna yönelmemeniz gerektiğini hatırlatırız. Bu hatırlatmayla birlikte gelelim göbek eriten besinler listesine:

  Pırasa ve Soğan

  Aynı aileye mensup olan pırasa ve kuru soğan içerisinde bol miktarda prebiyotik bulundurur. Bu içeriği sayesinde kan şekerini kontrol altına alan ve vücudun kalori yakma hızını arttıran bu sebzeler, içerisindeki yararlı mineraller sayesinde ayrıca bağırsak işleyişini de hızlandırır.

  Buğday

  Tıpkı soğangiller gibi bağırsak dostu olmasıyla ön plana çıkan bir diğer besin olan buğday, dilerseniz yemekler dilerseniz de salatalar içerisinde yer almaya uygun, göbek eriten yiyecekler arasındadır. Ayrıca listedeki farklı besinleri tek bir öğünde kullanarak etkiyi arttırmak isterseniz soğanlı pırasa yemeğinin içerisine buğday eklemeniz oldukça pratik bir çözüm olacaktır.

  Ton Balığı

  Haftada en az 2 defa yenmesi pek çok bakımdan tavsiye edilen ton balığının yoğun protein oranı sayesinde göbek yağlarını eritmek için uzun sürek tokluk hissi sağladığı bilinmektedir. Öyle ki Harvard Tıp Fakültesi tarafından açıklanan bir araştırma sonucuna göre yüksek protein alınan beslenmelerde metabolizma hızı otomatik olarak artıyor ve özellikle ton balığı bu konuda harika bir yardımcı olarak karşımıza çıkıyor.

  Karabiber, Zerdeçal ve Kimyon

  Yalnızca sebze ve etler değil, göbek eriten bitkiler de baharat olarak kullanılarak süreç için oldukça yararlı olabiliyor. Sofrada taptaze şekilde çekerek tükettiğiniz baharatlarınız hem yemekleri daha leziz ve daha iştah açıcı kılıyor hem de yağ depolanmasını minimuma indirebiliyor. Taze çekilen tane karabiber içerisindeki antiinflamatuar ve antioksidan etkili maddelerle metabolizmayı desteklerken yine zerdeçal ve kimyon da benzer etkiler gösteriyor.

  Elma Sirkesi

  İçerisinde pek çok vitamin, mineral, organik asit ve antioksidan barındıran bir sirke çeşidi olan elma sirkesi özellikle fenolik olarak gruplandırılan bazı önemli asitler bakımından zengin ve değerli bir üründür. Zayıflama üzerindeki olumlu etkilerinden sıkça bahsettiğimiz bu harika besini özellikle tokluk hissini uzatmak için tüketebilir, üzerine demlenmiş çubuk tarçın suyu ilave ederek etkilerini daha da katlayabilirsiniz.

  Hindistan Cevizi Yağı

  Gün içerisinde 30 ml. Kadar Hindistan cevizi yağı tüketmek, göbek yağlarını eriten besinler arasında sadece kalorisi düşük ve yağsız yiyecekler olduğu algısını yakan bir fikir. Düzenli kullanım halinde faydalı enerji kaynağı sağlayarak göbek bölgesindeki yağların eritilmesini kolaylaştıran bu besini etkilerini görmek adına 12 hafta boyunca bir kür gibi tüketmeniz öneriliyor.

  Kırmızı Elma

  Faydalı meyveler dendiği zaman hem tadı hem kolay bulunurluğu ile ilk akla gelen meyvelerden olan kırmızı elma, ister ara öğün olarak ister ana öğünden 15 dakika önce tüketilerek faydalarını göreceğiniz bir besindir. Karın çevresindeki yağları eritebilme etkisini bol lif içeriğine borçlu olan meyvemizi doğal şeker içeriği nedeniyle günde küçük bir adet şeklinde tüketmenizi öneririz.

  Lif bakımından zengin bir ara öğün tercih etmiş olmak hem sindirimi hızlandırır hem ana öğünde daha az porsiyonlarla doymanıza yardımcı olur. Bu nedenle elmanızı kabuklarını soymadan tüketmenizi, hem böylece yağ sentezine yardımcı olan enzimleri yavaşlatan antioksidan çeşitlerini daha çok alabilmenizi öneririz.

   

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.