HES Kodu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır?

04.09.2020
470
HES Kodu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır?

HES Kodu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır? Normalleşme sürecine girişle birlikte pek çok kişinin merak konusu halini alan HES kodu yani Hayat Eve Sığar Kodu şehirler arası seyahatin olmazsa olmaz bir parçası halini aldı. Kodun kullanım nedeni ve alım şekli konuya henüz yeni aşina olan ve şehirler arası seyahat etmek durumunda olan vatandaşların bilgi almak istediği konuların başında gelmeye başladı. Sizler için bu yazımızda bilinmesi gereken tüm detaylarıyla HES kodu alma işlemlerini ve amaçlarını açıklıyor olacağız.

HES Kodu Nedir?

Ağustos ayı itibariyle ülkemizin girmiş olduğu normalleşme süreci gün geçtikçe pandemi dönemine ilişkin alınan tedbirlerin önceki sisteme daha iyi şekilde uyarlanmasını sağlıyor. Covid nedeniyle kepenkleri kapatan sayısız dükkan, mağaza ve işletme yeniden son sürat çalışma hayatına girerken yeni işletmelerina dahi açılarak piyasada yerini aldığını görmek mümkün. Elbette normalleşme denildiği anda akla ilk olarak süreç boyunca yasaklı olan şehirler arası seyahat mevzuatı geliyor ve eski düzenle benzer ya da farklı olan maddeler merak konusu oluyor.

Öncelikle normalleşmenin tam anlamıyla eski düzene dönmek ve tedbirsiz davranmak anlamına kesinlikle gelmediğini unutmamak gerekiyor. Şehirler arası seyahat yasağı kalkmış olsa da yetkililerin uyarılarına harfiyen uymak ve gerekli tedbirleri almak son derece önemli.

HES sistemi üzerinden alınan kod ise tam olarak bahsedilen covid tedbirleri arasında yer alıyor. Seyahat etmek için şart koşulan ve bilet satın alma işlemlerinde beyan edilen bu kod vatandaşların kontrollü seyahati için son derece önemli. Kontrollü sosyal hayata geri dönüş süreci kapsamında vatandaşların istek halinde şehir dışına yolculuk yapmalarında, kurumları ziyaretlerinde ve bire bir şahsi iletişimin gerektiği kamu alanlarında Covid-19 açısından kişilerin ne kadar riskli olduğunu ve böyle salgının kontrol altında tutulmasını sağlayan koda HES kodu denmektedir.

HES Kodu Ne İşe Yarar?

Öncelikli olarak uçak, otobüs, tren gibi hangi araçla olduğu fark etmeksizin ulaşım ağlarında kullanmak üzere geliştirilmiş olan HES kodu alma sistemi, tüm vatandaşların erişimine açık bir sistem üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Ulaşımları için Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını telefonlarına indiren kişiler bu kodu alabileceği gibi koda erişim için SMS sistemini kullanmak da mümkün. Sistem tarafından verilen kodun ise bilet alınacak olan seyahat firmasıyla paylaşılmak üzere saklanması gerekiyor. 

HES kodu alma e-devlet sistemi üzerinden veya SMS ile sağlanırken vatandaştan kodu alan seyahat firması kişinin sağlık durumunu ve genel risk düzeyini inceleyebilmektedir. Eğer kişi yüksek risk grubu içerisindeyse sistem bilet satışına yani seyahata onay vermeyecektir. Eğer seyahat öncesi risk grubunda görülmeyen ancak seyahatten sonra herhangi bir risk arz eden kişiler tespit edilirse temas mesafesinde olan kişilerle sağlık ve rehberlik hizmeti vermek üzere iletişime geçilebiliyor. Böylece HES kodu ne işe yarar kısaca açıklamak gerekirse, Covid-19 riski taşıyan kişilerin sorgulanması ve buna bağlı olarak yalnızca onaylı kişilerin seyahatine izin verilmesi olarak bahsedebiliriz.

HES Kodu Nasıl Alınır?

Seyahat planı bulunan pek çok vatandaşın araç türü fark etmeksizin aklına ilk gelen sorulardan biri HES kodu nasıl alınır oluyor, bunun içinse iki farklı alternatif bulunuyor.

Yöntemlerden birincisi Hayat Eve Sığar uygulamasını App Store veya Google Play üzerinden indirip sonrasında gerçek bilgilerle uygulamaya giriş yapmak. Uygulamayı açtıktan sonra  ‘’HES Kodu İşlemleri’’ sekmesine tıklayın ve ‘’HES Kodu Oluştur’’ seçeneğini seçin. Böylece karşınıza çıkan kod size özel belirlenmiş şekilde yazacaktır.

Kodu almanın bir diğer yolu olan SMS yöntemini tercih edenler ise HES yazıp boşluk bırakıp sırayla; TC kimlik numarası, TC Kimlik seri numarasının son 4 hanesini ve gün olarak paylaşım süresini yazıp 2023’e mesaj olarak gönderebilirler.

Uygulama tarafından her gün kullanıcı kişiye sağlık bilgileri soruluyor ve ek olarak “ailem” bölümünde aile bireyi olarak eklenmiş kişilerden herhangi birinin pozitif olması durumunda uyarıda bulunuyor. Kişinin Bluetooth kısmı açık olan telefonla uygulamayı kullanması halinde ise sokakta veya herhangi bir kamu alanında temasa geçilen biri daha sonraki dönemlerde pozitif çıkmışsa yine telefona gün ve saat belirterek uyarı gönderiliyor.

Uygulama içerisinde yer alan erişim izinleri kısmında ise kullanıcı kişiye ilişkin ortalama konum mesafesi, kesin konum, kablosuz ağ bilgileri, ağ bağlantıları, Bluetooth ayarları, cihazın uyku moduna geçmesini engelleme gibi pek çok detaylı seçenek bulunuyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet