Hibiskus Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

14.10.2020
20.948
Hibiskus Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Hibiskus Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır? Hibiskus bitkisinin kurutularak hazırlanan ve koyu kırmızı renkteki çayının son derece faydalı bir içecek olarak kullanılması, pek çok kişiye sağlık ve güzellik dağıtıyor. Tıpkı kızılcık meyvesine benzeyen, hatta mayhoş bir tada sahip olan hibiskus çayı içer sıcak ister soğuk olarak tüketilebiliyor. Pek çoğumuzun aşina olduğu renkli çiçekleri ile hibiskus çayı faydaları ve kullanımı sizler için yazımıza konuk oluyor.

Hibiskus Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Kuzey Afrika ve Güneydoğu Asya ülkelerinde belirmiş olsa da artık pek çok iklimde yetiştirilen hibiskus çayının dünya genelinde pek çok sektörde kullanıldığını görüyoruz. Anavatanı olan Afrika’da ateşi düşürmek, kalp hastalıklarını ve boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılan bu bitkinin Orta Doğu’da ise tansiyon ve kolesterolü düşürmek için kullanılmakta olduğu biliniyor.

Anlaşılacağı üzere bitkisel tedavi dünyasında oldukça köklü bir geçmişe sahip olan hibiskus bitkisi günümüzde de aktarlarda kolayca bulunabiliyor ve pek çok evde farklı şifalı yönleri için kendisine tüketici bulabiliyor. Özel bir yetiştirme koşulu olmadığı için kolayca bulunabilen ve kafein içermeyen bir içecek olarak güven veren bu bitkinin yararları ise onu daha çok kullanmanıza neden olacak cinsten.

Hibiskus Çayı Neye İyi Gelir?

Her ne kadar hibiskus çayı faydaları pek çok farklı alanda karşımıza çıkacak denli çok olsa da bilinen en yoğun etkisi kan basıncı düşürmek üzerinedir. Zaman içerisinde yüksek kan basıncı kalbe yük bindirmesi ile ciddi sorunlara yol açabilmekte, çayın düzenli tüketimi ise bu olumsuzluğu minimuma indirmektedir.

Elbette hibiskus çayı tansiyonu düşürür mü sorusunun yanıtının evet olması haricinde, çayın kalp sağlığı üzerine başka faydaları da bulunmaktadır. Kanın zararlı yağ seviyesini düşürdüğü için kalp riski dahil pek çok kalp hastalığına ilişkin riskleri azaltması bunlardan biridir.

Vücudun farklı dış nedenlerden kaynaklı almış olduğu serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olan ve bu sayede yaşlanma belirtilerini geciktiren çayın sayesinde daha enerjik de hissedileceği ortadadır. Ayrıca içerisinde yüksek oranda C vitamini bulundurduğu için bağışıklığı güçlendiren bu çayın kış çayı olarak da sıklıkla tüketilmesi ve mevsimsel rahatsızlıklardan koruması mümkündür. Bu içeriği sayesinde hali hazırda grip ve nezle gibi rahatsızlığı olanların hızlı iyileşmeyi desteklemek için çayı tüketmesi uygun olacaktır.

 

Kadınların regl dönemlerinde yaşadığı hormonal dengesizlikler, ağrı, kramp ve sancılar hibiskus çayı sayesinde büyük oranda azaltılmakta, süreç kadınlar için çok daha rahat geçmektedir.

Antibakteriyel özellik gösteren çaylardan olduğu için vücutta dahili bir temizlenme sağlayan çayın, özellikle mikroorganizmalarla ilgili cilt problemlerini azaltması da ne kadar kapsamlı bir arınma sağladığını göstermektedir.

Bir diğer yönü ise antioksidan içerik bakımından zenginliği olan bu çayla birlikte vücudun direnci yükselmekle kalmaz, yaşlanmaya ilişkin pek çok etmenle savaşılır ve kişi kendisini çok daha zinde hissetmektedir.

Hibiskus Çayı Kilo Verdirir mi?

Fazla yenen ve hazımsızlık hissedilen zamanlarda tam bir kurtarıcı olabilen bu çayın sindirim sistemini hızlandırma ve bağırsak hareketlerini arttırma etkisi sayesinde kişide ciddi bir rahatlama sağlanabilir. Kan şekerini de aynı şekilde dengelediği ve böylece kilo vermeye dahi yardımcı olduğu bilinen çayın karbonhidrat emilimini yavaşlatması da yine kilo vermeye olan olumlu etkilerini ispatlamaktadır. Hibiskus çayı zayıflatır mı sorusunun olumlu olmasına ek olarak, çayın hazmı kolaylaştırması ve sindirimin sistemine yardımcı olması elbette gaz sancısı ve şişkinlik sorunlarını da azaltarak yardımcı olmaktadır.

Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çayın hazırlanma şekli oldukça pratik olup diğer pek çok bitki çayıyla aynı şekilde demlenerek tüketime hazır hale gelmesi yeterlidir. Bir su bardağı kadar sıcak suyun içerisine bir tatlı kaşığı kadar bitkiden eklenmesi ve yaklaşık 10 dakika tam olarak demlenmenin beklenmesi yeterlidir. Sonrasında süzerek hemen tüketebileceğiniz hibiskus çayı dilerseniz içerisine elma, kızılcık, kuşburnu gibi yine hafif ekşiliği olan benzer tatlarla birleştirilerek de tüketilebilir.

Yararlarını geliştirmek adına özellikle kış aylarında ıhlamur veya adaçayı ile birleştirerek de hazırlayabileceğiniz bu çayın soğuk şekilde tüketildiğinde de beğenildiğini eklemekte fayda vardır.

Hibiskus Çayı Yan Etkileri Nelerdir?

Bahsetmiş olduğumuz üzere özellikle yüksek kan basıncını düşürme etkisine sahip olan hibiskusun tansiyon düşüklüğü yaşayan kişilerce son derece dikkatli şekilde tüketilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz. Ayrıca yine kan değerleri önem taşıyan hamileler, kronik rahatsızlığı olup ilaç kullananlar ve emzirme döneminde olanlar, çayın tüketimi öncesinde uzmanlara danışmalıdır.

Hibiskus çayı yararları ile pek çok kişinin hayatında en güçlü ilaçlardan biri olurken siz de dilerseniz bu lezzeti hayatınıza katabilir ve gördüğünüz yararları bizlere yazarak diğer takipçilerimize yardımcı olabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet