Hirudoid Forte Jel Nedir? Ne İçin Kullanılır?

03.01.2020
10.290
Hirudoid Forte Jel Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Hirudoid Forte Jel Nedir? Ne İçin Kullanılır? Darbe olan, burkulan yerlerimiz için kullanabileceğimiz Hirudoid Forte jel sıklıkla karşımıza çıkan medikal bir üründür. Hirudoid forte jel özellikle darbe sonucu oluşan ödem ve morarmayı önleyen etkili kremlerden biridir. Özellikle halk arasında bilinen adı ile kan toplaması bu kremi sürdüğünüzde oluşmayacaktır.

Sık kullanılan Hirudoid forte jel nedir? ne işe yarar? ve Hirudoid forte jel fiyatı Hirudoid forte krem kullananlar hakkında tüm merak ettiklerinizi ve bilmeniz gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

Hirudoid Forte Jel Nedir? Ne İşe Yarar?

Darbeler, burkulmalar, morarma ve zedelemeler gündelik yaşamda sık yaşadığımız ve kaza sonucu hepimizin sorunu olabilecek durumlardır. Bu durumlarda sıkça kullanılan iyileştirici etkili kremlerden biri olan Hirudoid Forte jel, morlukların yanı sıra ödemi de önlemesi ile oldukça avantajlıdır. Doktorların reçete ile bu jel merhemden vermesi mümkündür.

Özellikle darbeler sonrası oluşan zedelenmeler bu kremin etki alanı olmakla birlikte, halk arasında jelin yaygın bir kullanım alanı bulunmaktadır. Reçete ile temin edilebilen bu kremi 40 gramlık ambalaj içerisinde eczanelerde bulabilmek mümkündür. Santa Farma İlça isimli ünlü ilaç firmasının olan bu merhemin ana maddesi ise mukopolisakkarit polisülfat olmaktadır. Bu madde, sığır kıkırdağından elde edilen özel ve doğal bir madde olup, jelin her bir 100 gramında bu etken maddeden 445 mg bulunmaktadır.

‘’Morluk kremi’’ adıyla tanınmış olan bu jelin kanın pıhtılaşmasını önleme özelliği vardır ve bu sayede morlukları önleyebilmektedir. Haliyle küçük kazalar sonucunda oluşan çürük görünümü jel sayesinde kısa sürede iyileştirilebilir. Darbe alan bölgeye jelin doğru şekilde uygulanması ağrı ve sızı hissini kontrol altına almaya yardımcı olacaktır.

Hirudoid Forte Jel Nerelerden ve Hangi Durumlarda Kullanılır

Etkili içeriği sayesinde Hirudoid Forte jel kullananlar oldukça farklı konularda faydalar görebilmektedir. Bu sebeple jelin hemen her evde olmasını önermek yanlış olmayacaktır. Jelin hangi durumlar için kullanılabileceğini ise şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Ameliyat sonrasında
 • Güneş yanıklarında
 • Burun ameliyatlarında
 • Çarpma ve düşme gibi hafif kazalarda ve sonucunda oluşan ödem ve morluklarda
 • Yüzeyel flebit durumunda (toplardamarlar iltihaplanması)
 • Hematomlu (hasarlı bir damardan sızan kanların doku içinde birikmesi) yaralarda
 • Hematomu olmayan yaralanmada
 • Kanın toplanması için önlem alınması gerektiği durumlarda

Hirudoid Forte Jel Nasıl Kullanılır?

Kremi temin etmeniz gerektiği durumlarda doktorunuz zaten kullanım talimatı hakkında gereken bilgileri verecektir. Ancak yine de gerekli durumlar için bahsetmemiz gereken kullanım şekli şu şekildedir:

Jelin sorunlu kısma direkt olarak parmaklarla ve bastırmadan uygulanması gerekmektedir. Yüzeysel ve bastırmadan yapılan bir uygulama yeterli olacaktır. Hirudoid Forte jel kullananlar genelde gün içinde 2 ya da 3 kullanımda dahi fayda görebilecektir. Ancak jelin sürüldükten sonra uzun süre yıkanmaması gerektiği unutulmamalıdır. Tedavinin tamamen sona ermesi için ortalama 10 gün boyunca uygulamaya devam edilmelidir ancak 1 hafta içerisinde etkileri görülebilecektir.

İnce bir katman halinde ve baskı yapmadan uygulanılması gereken Hirudoid Forte Jel cilt tarafından tamamen emilmelidir. Bunun için jeli sürdükten sonra hava alması ve üstünün kapatılmaması önerilir.

Hirudoid Jel Yan Etkileri Nelerdir ve Zararları

Kremin her ne kadar pek çok yararı olduğundan bahsetmiş olsak da fazla dozda kullanımı halinde kızarıklık ve duyarlılık geliştirmek gibi bazı yan etkileri olabilir. Kızarıklıklar kolayca iyileşse de yine de görülmesi halinde kremin kullanımına ara verilmesini gerektiren durumlar şu şekildedir:

 • Cilt hassasiyeti
 • Kızarma
 • Ağrıda artma
 • Batma hissi
 • Yanma

Hirudoid Forte Jel Kullananlar

Hirudoid forte krem kullananlar: Morluk ve ödem için tek geçerim kesinlikle süper ötesi bir şey. Hemoroid için kullandı arkadaşım da basur içinde fayda gösterdi.

Hirudoid forte krem kullananlar: Spor sakatlanmaları için başarılı sayılacak bir ilaç. Burkulma ve şişliği hızlı şekilde geçiriyor bundan dolayı da sizlere öneririm. Eczanede satılıyor ve fiyatı da gayet ucuz.

Hirudoid forte krem kullananlar: Göz altı morlukları için denemiştim ve sonuçlarından memnunum.Kesinlikle  göz altınızda morluk oluyorsa bu ilaç geçiriyor bilginiz olsun. Denemenizi tavsiye ederim.

Hirudoid Forte Jel Fiyatı Ne Kadar?

Reçete ile temin edilebilen Hirudoid Forte Jel fiyatı güncel olarak 19 TL’dir. Eğer reçete ile eczaneye başvurursanız bu ücret devlet tarafından karşılanmaktadır. Ancak evinizde bulunması için kendiniz reçete olmaksızın jeli temin etmek istediğinizde ücreti ödemeniz gerekmektedir. Jel, hemen her eczaneden rahatlıkla alınabilir.

Hirudoid Forte Jel Açık Yaraya Sürülür Mü

Hirudoid forte jel kesinlikle açık yara, yanık ve kanamalı durumlarda asla kullanılmaz. Ayrıca daha hassas olan burun delikleri ve ağız içine sürülmez. Göze temasından kaçınmanız gereklidir.

Hirudoid Forte Jel Bebeklerde Kullanılır Mı

kullanımı merak edilen ürünlerdendir. Emziren annelerin bebeği etkilememesi için emzirdikten sonra jeli kullanması tavsiye edilir. Her ne kadar hamile kalmaya çalışan ya da yeni hamile olan kadınlarda bu jelin kullanımı sakıncalı görülmese de gebeliğin son 3 ayında kremin kullanılmaması gerekmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda ise 12 yaşına kadar bu jelin kullanımı önerilmez. Ancak doktorun aksini önermesi ve jelin kullanımını onaylaması durumunda 12 yaşından küçük çocuklarda kurallara uymak şartıyla kullanılabilir.

Yetişkin bireylerde dahi bazen jelin içeriğinden dolayı alerjik reaksiyonlar ve yan etkiler gözlemlenebilir. Hafif kızarıklıklar tolere edile kapılmaya gerek yoktur. Ancak rahatsız edici herhangi bir hisle birlikte jelin kullanımının bırakılması gerekecektir.

Hirudoid Forte Jel Göz Altına Sürülür Mü Göz Altı Morlukları İçin Etkili Mi

Kremin göz ve burun gibi açıklık bulunan kısımlara uygulanması sakıncalı ve tehlikelidir. Bu nedenle Hirudoid Forte Jel gözaltına sürülür mü sorusunun yanıtı olumsuz olacaktır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli madde de jelin asla açık yaraya sürülmemesi gerektiğidir. Ayrıca henüz yeni olan ve açık görünen yanıkların üzerine de bu jelin kullanılması önerilmez. Ürünün ağrı ve sızı azaltma etkisi olsa da direkt olarak ağrı kesici merhem olarak kategorize edilmez ve temel hedefinin çürükler, morluklar olduğu unutulmamalıdır.

Hirudoid Forte Jel Sivilceye İyi Gelir Mi,

Sivilce için kullanılımı halinde ne gibi etkiler yaratacağı merak edilen bir üründür. Ancak bu noktada bilinmesi gereken sivilce gibi açık ve iltihaplı bir yapı üzerine jelin uygulanmasının sakıncalı olacağıdır. Ayrıca cildin çok ince ve hassas bir kısmı olan yüz üzerinde böylesi etkili bir jel kullanmak bazı yan etkiler doğurabilecektir.

Hirudoid Forte Jel Krem Morlukları Kaç Günde Geçirir

Hirudoid Forte Jel morlukları kaç günde geçirir sorusu kullanıcılar tarafından merak edilir ancak bu sorunun yanıtı durumun ciddiyetine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Genel olarak hafif vakalarda düzenli kullanımla birlikte 2 gün içerisinde gözle görülür faydalar sağlanmaktadır. Ancak belirtmiş olduğumuz üzere tedavinin tamamlanması için 1 ila 2 hafta kadar kullanım gerekli olacaktır. Doktorunuz sizlere hangi durumlar için ne kadar süre kremin kullanımına devam edebileceğiniz hakkında size özgü bilgileri verecektir.

Gebelik ve Hamilelik Döneminde Kullanımı

Hamilelerin ve hamile kalmayı düşünenlerin Hirudoid Forte Jel kullanmalarında her hangi bir sakınca yoktur. Hamileliğin son 3 ayında kullanılmaması önerilir. Emziren anneler ise bebeklerini emzirdikten sonra kullanmaları önerilir.

Sizlere Hirudoid Forte Jel hakkında gerekli olan tüm bilgileri vermeye çalıştık. Siz de kendi deneyim ve sorularınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet