Hızlı Yemek Yemenin Zararları

  18.02.2019
  1.349
  Hızlı Yemek Yemenin Zararları

  Hızlı Yemek Yemenin Zararları Özellikle sevdiğimiz bir yemek söz konusu olduğunda hangimiz kendimizi kaptırmıyor ve yemeğimizi hızlıca, bir çırpıda silip süpür müyoruz ki? Lakin çoğu zaman hızlı yemek yediğimiz günlerde midemizde şişkinlik, ağrı, gaz vb. birçok mide, bağırsak sorunu ile karşılaşıyor, yediklerimizi kolaylıkla sindiremiyoruz.

  Mide-bağırsak sorunu ile karşılaştığımız anlarda genellikle suçu tıka basa yemek yememizde buluyor, yani büyük çoğunluğumuz; hızlı yemek yemenin zararları hakkında bilgisizce yaşıyoruz.

  Bu yazımda çoğumuzun pek de bilgi sahibi olmadığı bir konuya değinmek, hızlı yemek yemenin zararları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

  Sizler de keyifli bir aile yemeği sonrasında sofradan ilk kalkanlardansanız, yani bir öğünü ortalama 5-10 dakika içerisinde tamamlıyorsanız, bu yazımızı mutlaka dikkatli bir şekilde okumanızı ve önerilerimize kulak vermenizi tavsiye ediyoruz.

  İşte, hızlı yemek yemenin zararlarına dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

  Sindirim Sistemimizi Olumsuz Bir Şekilde Etkiliyor

  Sanılanın aksine yalnızca öğünlerde aşırıya kaçmamız, kilo almamızı, kabızlık, şişkinlik ile karşılaşmamızı tetiklemiyor.

  Tıka basa doyana dek yemek yemenin yanı sıra yemeklerimizi hızlı bir şekilde yememiz ve lokmalarımızı çiğnemeden yutmamız da kilo alımını beraberinde getiriyor.

  Hızlı bir şekilde yemek yediğimizde maalesef ki hazımsızlık bir türlü yakamızı bırakmıyor. Kronik hazımsızlık, mide-şişkinliği şikayetiniz varsa yemeklerinizi yavaş bir şekilde yemenizi tavsiye ediyoruz.

  Kilo Almamıza Neden Oluyor

  Yemek yediğimiz zamanlarda beynimiz ve midemiz aynı anda yani paralel bir şekilde çalışıyorlar. Yavaş yemek yediğimizde beynimize tokluk hissi daha hızlı bir şekilde ulaşıyor.

  Hızlı yemek yememiz ise tokluk hissinin beynimize daha geç ulaşmasına yol açıyor. Sonuç olarak öğünlerde daha çok gıda tüketmiş oluyoruz.

  Yavaşça, besinleri çiğneyerek tükettiğimizde ise kendimizi kısa bir süre sonra tok hissetmeye başlıyoruz.

  Midenizin küçülmesini ve kısa sürede kilo vermeyi diliyorsanız, mutlaka yavaş yemek yeme alışkanlığı kazanmalısınız. Aksi halde obezite ile sonuçlanabilecek seviyede hızlıca kilo almaya başlayabilirsiniz.

  İnsülin Direncine Ve Pek Çok Hastalığa Davetiye Çıkarıyor

  Hızlı yemek yemenin zararları arasında başta tip2 diyabet ve obezite olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarması da bulunuyor.

  Öğünlerimizi hızlı bir şekilde yediğimizde maalesef ki kanımızda glikoz artışı meydana geliyor. İnsülin tarafından glikozun kontrol altında tutulamaması ise tip2 diyabet ile sonuçlanıyor.

  Peki, hızlı yemek yemenin zararlarından kaçınmak için ne yapmanız gerekiyor?

  Hızlı yemek yeme alışkanlığınızdan bir an önce kurtulmak, diyetlerinizin başarısızlıkla sonlanmasını önlemek adına aşağıdaki önerilerimizi mutlaka dikkate almanızı öneriyoruz.

  Öğünlerinizi En Az 20 Dakikada Tüketmeye Çalışın!

  Yediğiniz besinlerin mideniz ve bağırsaklarınız tarafından emilmesi ve sindirilebilmesi için lokmalarınızı iyice çiğnemenizi öneriyoruz.

  Örneğin bir lokmanızı en az 20 defa çiğneyerek, lokmanızın kolaylıkla sindirilebilmesini sağlayabilirsiniz.

  Aynı zamanda yemeklerinizi yavaş bir şekilde tükettiğiniz için daha az miktarda hava yutabilir, mide şişkinliği, gaz ve karın ağrısı şikayetlerinizi en aza indirgeyebilirsiniz.

  Her Lokma Sonrasında Bir Müddet Dinlenin

  Zayıf ve fit bir fiziği bulunan arkadaşlarımıza baktığımızda genellikle lokmalarını iyice çiğnediklerine, her lokma sonrasında çatal ve kaşıklarını ellerinden bıraktıklarına yani birkaç saniye de olsa ara verdiklerine şahit oluyoruz.

  Ancak çoğumuz, zayıf olmalarının ardında yavaş ve duraksayarak yemek yemelerinin yer aldığını bilmiyoruz.

  Sizler de her lokma sonrasında çatal ve kaşığı elinizden bırakarak, yani birkaç saniye soluklanarak, yediğiniz besinlerin mideniz tarafından daha rahat bir şekilde hazmedilmesini garantileyebilirsiniz.

  Yemek Yerken Farklı Şeylerle İlgilenin

  Anne ve babalar her ne kadar yemek esnasında çocuklarının sohbet etmelerine kızsalar da maalesef ki yemeğin sadece karın doyurmak olarak görülmesi, sindirim sistemi sorunlarına yol açabiliyor.

  Çünkü pek çok çocuk bu durumda yemeğini bir an önce bitirerek, sofradan kalkmayı tercih ediyor.

  Oysaki her lokma sonrasında ara vermek, aile bireyleri ile sohbet etmek ya da verilen ara esnasında televizyon izlemek, yenilen yemeğin sindirimini kolaylaştırıyor.

  Bu yüzden yalnızca karnınızı doyurmak adına hızlıca yani bir çırpıda yemek yememeli, kendinizde hemen sofradan kalkma zorunluluğu hissetmemelisiniz.

  En az 20 dakika sofrada kalmalı, 20 dakikadan daha önce sofradan kalkmamaya özen göstermelisiniz.

  Böylelilikle zamanla yavaş yemek yeme alışkanlığı kazanabilir, fazlalık kilolarınızdan daha kolay bir şekilde kurtulabilir, daha az miktar yemekle kendinizi tok hissetmeye başlayabilirsiniz.

  Yani midenizi küçültmek istiyorsanız, öncelikle 20 dakika kuralına alışmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

  Çok Sıcak Yemekleri Ilımadan Tüketmeyin

  Türk milleti olarak, başta çorba çeşitleri olmak üzere pek çok yemeği sıcakken tüketmekten keyif alsak da maalesef ki bazen aşırı sıcak yemekleri de tek çırpıda tüketebiliyoruz.

  Aşırı sıcak yemekler yememiz ise ağzımızın yanmaması için lokmalarımızı genellikle çiğnemeden yutmamız ve mideye indirmemiz anlamına geliyor.

  Bu durum ise hazımsızlık başta olmak üzere gastrit, reflü gibi çoğu kronik rahatsızlığa neden oluyor.

  Karnınız ne kadar aç olursa olsun, yemeklerin ılımasını beklemeniz; lokmalarınızı daha rahat çiğneyebileceğiniz anlamına geldiğinden mutlaka aşırı sıcak yiyecekleri tüketmekten kaçınmanızı öneriyoruz.

  Bu yazımızda kısaca hızlı yemek yemenin zararları nelerdir? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

  Sizler de yavaş yeme alışkanlığı kazanarak, hem sindirim sistemi sağlığınızı gözetebilir hem de daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.