Hünnap Faydaları Nelerdir? Hünnap Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

  18.12.2020
  997
  Hünnap Faydaları Nelerdir? Hünnap Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

  Hünnap Faydaları Nelerdir? Hünnap Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Hünnap Faydaları Nelerdir? Pek çok hastalığa iyi gelmekte olan, hatta faydaları nedeniyle ilaçların içerisinde dahi kullanılan hünnap meyvesi, cilt bakım ürünlerinin gözde içeriklerinden biri. Kızarıklık ve şişlikler başta olmak üzere kuruluk ve kırışıklık gibi pek çok cilt problemiyle savaşan hünnap meyvesi detaylarıyla yazımızda.

  Hünnap Nedir?

  Bir diğer adı Çin hurması olan hünnabın anavatanı Güney Asya’dır ancak günümüzde neredeyse tüm dünya genelinde tanınır. Asya’da yaygın şekilde mutfak kültüründe yer alan hünnap meyvesi, daha çok tatlılar içerisinde kullanılan ve uykuyu düzenleme, stresi azaltma gibi etkileriyle alternatif tıpta kendinden sıkça bahsettiren bir bitkidir.

  Hünnap Nasıl Bir Meyvedir?

  Küçük yuvarlak tanelerden oluşan ve tohum şeklindeki bu meyveler Ziziphus jujuba isimli ağaç benzeri büyük çalılarda çıkar. Olgunlaşmış halleri mor veya kırmızı renkte, hafif kırışık yüzeyli olabilmektedir. Genellikle kurutularak yenen bu meyve en çok şekerleme ve tatlı tariflerine yakıştırılır.

  Hünnap Meyvesi Besin Değeri Nedir?

  Lif, vitamin ve mineral gibi önemli yapı taşları bakımından zengin bir içeriği olan hünnap diğer adıÇin hurması, kalorisinin düşük olması sayesinde diyetlerde tüketilmeye uygundur.

  100 gram çiğ hünnap meyvesi besin değeri:

  • Kalori: 79 kcal
  • Protein: 1 gr
  • Yağ: 0 gr
  • Karbonhidrat: 20 gr
  • Lif: 10 gr
  • C Vitamini: Günlük ihtiyacın %77’si
  • Potasyum: Günlük ihtiyacın %5’i

  Düşük kalori içermesi kadar C vitamini, potasyum gibi önemli besin yapı taşları içermesiyle de hem elektrolit dengesine etki ederek kas kontrolüne yardımcı olan hem de doğal bir enerji kaynağı oluşturan hünnap meyvesi faydaları ile sıklıkla tüketilebilir.

  Hünnap Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

  Meyve özellikle yoğun stres, endişe ve uyku problemleri yaşayanlar için tedavi amaçlı kullanılan kullanılmakta, sindirim, bağışıklık ve sinir sistemine olumlu etkileri bulunmaktadır.

  Antioksidanlar bakımından zengindir

  Flavonoidler ve polisakkaritler gibi önemli antioksidan bileşikler barındıran meyve, aynı zamanda kayda değer oranda C vitamini barındırır. Serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarı önleyebilen meyve, kalp rahatsızlıkları, kanser türleri ve tip 2 diyabet konusunda koruyucu etkiler yaratır. Ayrıca flavonoidlerinin karaciğerdeki serbest radikalleri kontrol altına alarak iltihabı ve hücresel stresi azalttığı bilinmekte, hünnap meyvesinin faydaları büyük oranda bu antioksidan etkilerden ileri gelmektedir.

  Uykuyu Düzenler

  Beyin fonksiyonlarını ve buna bağlı uyku durumunu iyileştirip geliştiren hünnap meyvesi fiyatı da göz önünde bulundurulursa uygun fiyatlı bir stres ilacı gibi düşünebilir. Antioksidan içeriği sayesinde uyku süresini ve kalitesini arttıran meyvenin, anksiyeteyi azalttığı alternatif tıpta defalarca görülmüştür.

  Sindirimi Düzenler

  Yoğun ve bol lif oranına sahip olduğu için bağırsak florasını düzeltmeye yardımcı olan hünnap kurusu çiğ olanı gibi ülser benzeri sindirim hastalıkları için koruyucu görev görmektedir. Mineral içermesi sayesinde de dolaylı olarak sindirim sistemi üyelerini destekleyen meyve, özellikle kabızlık gibi akut sindirim sorunları yaşayanlar için gündelik tüketimi önerilen bir bitkidir.

  Bağışıklığı Geliştirir

  Özellikle bağışıklığın doğal yapısını desteklemenin son derece önemli olduğu günümüz dünyasında yoğun miktarda vitamin içermesiyle tüketimi tavsiye edilen meyve, ayakta tedavi edilebilir olan hafif hastalıklara karşı sene boyu dirençli olmanızı sağlayabilir. Bu bakımdan meyve tüketmek isteyen veya çocukları için sağlıklı şekerleme fikri arayan kişiler için oldukça pratik bir kullanıma sahiptir.

  Hünnap Meyvesinin Zararları Nelerdir?

  Pek çok kişi için bilinen bir yan etkisi olmayan ve güvenle tüketilebilen bu meyveler, antidepresan tipi ilaç kullanan kişilerce oldukça dikkatli kullanılmalı veya tüketiminden kaçınılmalıdır. Sinir sistemi ilaçlarıyla etkileşime girebilen hünnap meyvesi zararları ortaya çıkarabilen fenitoin, fenobarbiton ve karbamazepin gibi içerikleri olan ilaçları kullanan kişilerce de tüketilmemelidir.

  Hünnap Meyvesi Nasıl Kullanılır?

  Küçük boyutlardaki bu tatlı meyvenin kurutulmuş hali hurmaya benzer bir tattadır. Çiğ hali ise elma benzeri tatta olmakta, yine her iki hali de atıştırmalık olarak tüketmeye elverişli olmaktadır. Yemeden önce çukur yapılı taneler içerisinden asıl meyve kısmı çıkarılmalıdır.

  Hünnap Meyvesi Kilo Aldırır mı?

  Asya ülkelerinde kendi başına atıştırmalık olarak tüketilmekle birlikte tatlılar içerisinde sıkça kullanılan meyve, kurutulmuş olarak yendiğinde ilave şeker konduğu için çiğ haline göre daha yüksek kalori içerir. Bu nedenle hünnap kurusu faydaları ile oldukça tedavi edici olsa da diyetler sırasında meyvenin besin değerinden faydalanmak için çiğ hali tercih edilmelidir.

  Diyette Hünnap Meyvesi Yenir mi?

  Sindirim üzerine olan olumlu etkileri nedeniyle diyetlerde de tüketilmeye uygun olan hünnap meyvesi faydaları ile özellikle düşük kalorili diyetlerde enerji ve vitamin desteği sağlaması adına tercih edilebilir. Ayrıca yağ içermeyen bir karbonhidrat kaynağı olmasıyla ara öğün atıştırmalığı veya tatlı olarak tüketim için de idealdir.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.