Hünnap Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Hünnap Meyvesi Nerede Yetişir?

  23.12.2019
  1.072
  Hünnap Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Hünnap Meyvesi Nerede Yetişir?

  Hünnap Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Hünnap Meyvesi Nerede Yetişir? Ülkemizde her ne kadar pek sık duyulmuyor olsa da Çin’den gelen şifa kaynağı hünnap meyvesi, harika bir alternatif tıp ürünü olarak yayılıyor. Bizler ise hünnap meyvesi fiyatı, hünnap kullanım şekli gibi merak edilen detaylarla birlikte hünnap faydaları neler sorusunu yanıtlıyoruz.

  Yeni yeni duyuluyor, deneyenler bırakmak istemiyor; hünnap meyvesinin Uzak Doğu’dan ülkemizde yaptığı yolculuk adeta şifa ve sağlık taşıyor. Peki bu gizemli meyveyi neden hayatımızda daha sık tüketmemiz gerekiyor?

  Hünnap Meyvesi Nedir?

  Nisan ve Mayıs gibi sıcak bahar aylarında açan, sarı ve hoş kokulu çiçeklere sahip olan bu bitki, yaklaşık 4-5 metrelik bitkilerden elde edilir. Bitkinin meyvesi ise dikenlerin arasından çıkan, zeytin büyüklüğünde kırmızı ve sert bir yemiş şeklindedir. Meyvenin yumuşak kısmı olan derimsi ve ince kısım yani dış zarı ise sarıyı andırır ve oldukça lezzetlidir.

  Hünnap diğer adı olan ünnap şeklinde de anılmaktadır. Yabani bir bitki olan hünnabın bahçelerin yanı sıra dağlarda da yetiştiğini görmek mümkündür. Günümüzde ana vatanı Suriye olan bu bitkinin yaprakları karşılıklı iki sıra şeklinde ve dikenlidir. Bu yapraklı yapı sayesinde kolayca tanınır ve çiçekleri ise 3’er ila 6’lı öbekler şeklinde çıkmasıyla dikkat çeker.

  Taç yaprakları sarı çiçeklerin arasında kırmızı meyveleri fark etmek mümkündür.

  Hünnap Meyvesi Besin Değeri Nedir?

  Halkımızın pek de aşina olmadığı meyveler arasında yer alsa ve henüz tadı çok fazla bilinmiyor olsa da sağlık için oldukça faydalı olan hünnabın seveni de aslında oldukça fazla. Hünnap bitkisi ilkbahar aylarında açtığı sarı çiçeklerle tanınmakla kalmayıp olgunlaştığında şifa dağıtan meyveleriyle de tanınır. Bu meyveyi ise sonbaharın ilk günlerinde Pazar ve bazı marketlerde bulmak mümkün olabilmektedir.

  Uzak Doğu’da, özellikle de Çin’de oldukça yaygın olan hünnap diğer adı olan Tanrı meyvesi, ölümsüzlük meyvesi gibi isimlerle de anılabiliyor. Bu isimlerden de anlaşılabileceği üzere meyve adeta her derde deva oluyor. Meyvelerin taneleri ne kadar küçük görünse de aslında içerisinde sayısız vitamin ve mineral barındırıyor.

  İşte bahsetmemiz gereken bu harika faydalar…

  Güney Asya ülkeleri arasında C vitamini kazanmak için ilk akla gelen meyvelerden biri olan hünnabın, içerisinde yoğun miktarda bulunan bu vitamin onu bağışıklık için birebir kılıyor. Çalılar arasında yetişen bu meyve koyu kırmızı ya da mor renklerde olabilirken biraz da buruşmuş bir görünüme sahip olabiliyor. Bu nedenle meyvenin görüntüsünden faydalarını tahmin etmek her zaman mümkün olmayabiliyor. Oysaki içerisinde adeta bir vitamin hazinesi yatıyor desek yeri.

  Birlikte hünnap meyvesi besin değeri tablosuna bir göz atalım:

  • Kalori: 79 kcal.
  • Protein: 1 gr.
  • Yağ: Yok
  • Karbonhidrat: 20 gr.
  • Lif: 10 gr.
  • C Vitamini: Günlük ihtiyacın% 77’si kadar
  • Potasyum: Günlük ihtiyacın % 5’i kadar

  Görüldüğü gibi içerisindeki tüm faydalı bileşenlere ek olarak bolca lif bulunduran meyvemiz, düşük kalorisi ile de tercih edilesi olmaktadır.

   

  Hünnap Meyvesinin Faydaları Neler?

  İçerisinde yoğun miktarda C vitamini bulundurduğundan bahsetmiş olduğumuz meyvemiz, aynı zamanda A vitamini bakımından da oldukça zengindir. Vitaminlerin yanında antioksidan bakımından da zengin bir içeriğe sahip olmasıyla meyvenin bağışıklık sistemini güçlendirmede harika bir seçenek olduğundan bahsedebiliriz.

  Yalnızca vitaminler değil, mineraller de hünnap meyvesi diyetisyen önerisi olmasını sağlayan yapı taşlarındandır. Kasların kontrolünde ve sağlıklı kasılmasında büyük rol oynayan potasyum, bu meyvenin önemli bileşenlerindendir. Elbette potasyum hünnabın tek sağlık sırrı değil, buna ek olarak; fosfor, magnezyum, kalsiyum gibi mineraller de meyvenin içerisinde yerini almaktadır.

  Meyvenin vücuda doğal olarak enerji vermesini sağlayan doğal şekeri bulunmaktadır. Ancak bu şekerin sağladığı enerjiden faydalanmak için meyvenin taze olarak tüketilmesi önerilir. Aksi halde kuruma aşamasında üretici tarafından şeker eklenebilir ve bu formlar çok daha kalorili olması nedeniyle kilo almaya neden olabilir. Dünyanın pek çok yerinde meyvenin çiğ ve taze olarak tüketilmesi yaygın olup bu haliyle daha faydalı olması beklenmektedir.

  Uykusuzluk ve yine psikoloji ile ilişkili kaygı, endişe gibi sorunlar ile baş etmede alternatif tıbbın gözdelerinden biridir.

  Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar hünnabın bağışıklığı arttırma etkisini bilimsel olarak da ispatlamaktadır. Flavonoitler, triterpenik asitler ve polisakaritler açısından ve C vitamini bakımından zengin bir içeriği olması sayesinde yalnızca bağışıklığı değil sinir sistemini de olumlu yönde etkilemektedir.

  Serbest radikaller ile savaşmakta olan antioksidanlar içermesi sayesinde farklı kanser türlerine karşı koruyucu etkileri olduğu düşünülmektedir.

  Hünnap kullanım şekli kadar, kullanıldığı takdirde kilo vermeye olan etkilerinin ne olacağı da merak edilmektedir. Hünnabın düzenli tüketilmesi hem tokluk hissinin uzatılmasına yardımcı olmakta hem de kişi kilo vermek için gereken sağlıklı enerji kaynağını kendisine doğal yoldan sağlayabilmektedir.

  Kabızlık ve hazımsızlık sorununa iyi gelmesi nedeniyle de hünnabın düzenli kullanılması sağlıklı olacaktır. Çünkü bu meyvenin tüketilmesi kabızlık sorunu olan kişilerin sindirimini kolaylaştırarak yardımcı olmaktadır.

  İçerisindeki fosfor minerali sayesinde ise kemik ve diş rahatsızlıklarına karşı korur. Özellikle ilerleyen yaşlarda kemik yoğunluğunun azalmasından endişe edenler için iyi bir önlem olabilir.

  Hünnap Meyvesi Nerede Yetişir?

  Elbette bunca faydadan bahsettikten sonra hünnap meyvesi nerede yetişir ve nerede bulunur gibi sorularınız olabilir. Ilıman iklimleri sevdiğinden ve sert hava koşullarına gelemediğinden, bu meyvenin Marmara ve Akdeniz Bölgelerinde yetişmesinin normal olacağını söyleyebiliriz. Haliyle bu bölgelerde meyvenin en doğal ve taze haline rastlayabilirsiniz.

  Hünnap kullanım şekli için ise çiğ tüketimi ve çıtır çıtır yiyerek bu tatlı meyvenin tadını çıkarmanızı önersek de aynı zamanda reçel şeklinde de hünnabın tüketilebileceğini ekleyelim.

  Siz de hünnap meyvesi faydaları hakkında kendi görüş ve deneyimlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.