Hurma Diyeti Nasıl Yapılır

03.05.2019
11.630
Hurma Diyeti Nasıl Yapılır

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır Sağlıklı yollardan kilo verip incelmek birçoğumuzun hayali. Fazla yağların en çok biriktiği bölgelerin başında ise göbek ve karın geliyor. Karın eriten sağlıklı bir diyet olarak hurma diyeti hakkında bilgi edinerek siz de göbek yağlarınıza veda edebilirsiniz. Bu mucize ve ünlü diyete dair tüm merak ettiklerinizi ise yazımızda bulabilirsiniz.

Son yılların en korkutucu salgını olan obezite, beraberinde pek çok fiziksel ve psikolojik sorunu da taşıyor. Vücudun özellikle göbek kısmında başlayan yağlanma ile tablo hipertansiyondan diyabete kadar geniş ve ciddi bir yelpazede ilerleyebiliyor. Hal böyle olunca göbek yağlarından şikayetçi olanları kilolarını sağlıklı şekilde verebileceği yöntemler konusu cezp etmeye başlıyor. Siz de bu alanda en popüler ve faydalı diyetlerden biri olan hurma diyeti ile dümdüz bir karna sahip olmanın hayal olmadığını görebilirsiniz.

Kimler Diyeti Yapmalı?

Kadınlar için 88 cm., erkekler için 94 cm. bel genişliği sınır olarak kabul ediliyor. Boyu çok uzun ya da çok kısa olan kişiler için direkt olarak boyun cm. cinsinden ölçüsünün yarısını da sınır değer olarak kabul etmek mümkün. Peki bu sınırı geçince ne oluyor? Sınırın geçilmesiyle birlikte uzmanlara göre tam 22 farklı hastalık için risk taşıyorsunuz demek oluyor! Bu nedenle bel çevresi başta olmak üzere yağlanma ve kilo artışını kontrol altına almak gerekiyor. Bunun için de hurmanın başrolde olduğu sağlıklı bir diyet uygulamak oldukça mantıklı bir fikir olabiliyor. Ancak bu diyeti hamile, diyabet, mide problemi olan kişilerin uygulamaktan kaçınması gerektiğinin altını çiziyoruz.

Hurma Diyeti Kilo Verdiriyor mu?

Eğer siz de kilo vermek istiyor ancak aynı zamanda sağlıklı bir beslenme programını takip etmeyi amaçlıyorsanız bu program tam size göre. Size verilen besleme programını takip etmenin yanında yeşil çay tüketmeye özen göstermek ve gün içinde 1 saatlik yürüyüşler yaparak kendiniz de inanamayacağınız kadar etkili sonuçlar elde edeceksiniz.

Yalnızca bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde çoğu yağdan oluşan 2 ile 3 kilodan kurtulmanızı mümkün kılan yoğurt diyeti olarak da adlandırabileceğimiz bu diyet, farklı süt ürünlerinin tüketilmesine açık olmasıyla da avantaj sağlar. Hurma kadar yoğurt ağırlıklı da bir menü sunan bu diyette manda, keçi gibi farklı hayvanların yoğurtlarını tüketmek yağ yakıcı olduğu kadar bağışıklık artırıcı etkiler de sağlayacaktır.

Diyet yapanların en büyük şikayetlerinden biri olan sindirim problemleri ve D vitamini yetersizliği de bu diyetle birlikte ortadan kalkan sorunlardan. Hurmanın orta büyüklükte olgunlaşmış olanlarını seçtiğiniz takdirde yüksek oranda lif almanız ve diğer tatlı meyvelere göre çok daha düşük bir glisemik indeksle karşı karşıya olmanız, sindirim sorunu yaşamaksızın kilo verebilmenize yardımcı olacaktır.  Ayrıca bu meyvelerin sizi yüksek oranda vitamin ve mineralle beslemesi de gün boyu enerjinizi korumanızı sağlayacak bir diğer avantajıdır. Bir adet hurmanın ortalama kalorisi 40 ile 50 kalori civarında değişmekte olup bu diyet listesi ile kilo verecek olanlar için günlük 1000 kalori gibi bir sınır oluşturulmuştur.

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır?

Gün içerisinde farklı zamanlarda da olsa 3 kase yoğurt ve 21 adet hurma tüketilmesini zorunlu tutan hurma yoğurt diyeti hem genel bir zayıflama hem de göbek bölgesindeki yağlarda erimeyi sağlar. Pek çok uzman tarafından denenerek onaylanmış ve başarılı sonuçları gözle görülür etkiler sağlamış olan bu diyet içerisinde yoğurdun az yağlı olarak ve doğal tüketilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz. Doğal üretim ve az yağlı yoğurt bulamayanlar için en azından kaymayı sıyırmaları önerisinde bulunabiliriz.

Hurmaları  tüketirken daha düşük bir kaloriye sahip olması için diyetin öncesinde bahsettiğimiz bu 21 adet hurmayı bıçak yardımıyla ikiye kesip sonrasında ılık su dolu bir kaba koyun. Su içerisinde bekledikçe hurmanın sindirimi kolaylaştıran laksatif etkileri artacaktır. Aynı zamanda sizi gün içerisinde daha uzun süre tok tutacaktır.

Hurma Yoğurt Diyeti Listesi

Hurma yoğurt diyeti yapanlar için herhangi bir ara öğün şartı bulunmuyor. Ancak gün içerisinde bolca sıcak su tüketmek ve 3 ila 4 fincan kadar da yeşil çay içmek gerekiyor. Bu diyetin öğünlerine gelirsek listeler şu şekilde:

Kahvaltı:

  • 1 kase yağsız yoğurt
  • Üzerine tarçın serpilmiş 7 adet hurma

Öğle yemeği:

  • 1 kase yağsız yoğurt
  • Üzerine tarçın serpilmiş 7 adet hurma

Akşam yemeği:

  • 1 kase yağsız yoğurt
  • Üzerine tarçın serpilmiş 7 adet hurma

Hurma Yoğurt Diyeti Zararlı mı?

Hurma yoğurt diyeti uygulayanlar için gün içerisinde maksimum 21 adet hurma tüketme hakkı söz konusudur. Bu sayının üzerine çıkılması halinde bağırsakların aşırı aktivitesi ile karşılaşılıp emilim sorunları yaşanabilir. Kalsiyum ve D vitamini bakımından zengin bir besin olan yoğurt ise asla aksatılmaması gereken ve diyetin en önemli ikinci kısmını oluşturan besin kaynağıdır. Diyet esnasında kemiklerin korunması adına bu besinin aksatılmaması büyük önem taşırken yoğurt ve hurma ikilisi haricinde herhangi bir besin tüketilmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Hurma Yoğurt Diyeti Yaparken Bunlara Dikkat Edin

Diyeti uygularken gün içerisinde 10 ile 12 bardak kadar su tüketilmesi ve yine sıvı takviyesi sağlamak için yeşil çay, meyve çayı gibi seçeneklere yer vermeniz tavsiye ediliyor. Bahsedilen bitki çayları içerisinde yasemin, papatya, rezene, alkali çay gibi seçeneklere yer verebilirsiniz. Bu çayların yağ yakıcı özelliği sayesinde daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Diyetinize ek olarak gün içerisinde 1 saatlik yürüyüşler ya da hafif tempolu egzersizler yapmanız da yine süreci hızlandıran ve daha etkili kılan önerilerimiz arasında. Diyeti uygulamadan öncesinde size uygunluğundan emin olmak adına beslenme uzmanınıza danışabilir, herhangi bir sorununuz olmadığından emin olduktan sonra bu diyeti gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet