Hurmanın Faydaları Nelerdir? Hurma Neye İyi Gelir?

  02.02.2021
  5.746
  Hurmanın Faydaları Nelerdir? Hurma Neye İyi Gelir?

  Hurmanın Faydaları Nelerdir? Hurma Neye İyi Gelir? Zengin besin değeri ve eşsiz faydaları ile herkesin düzenli şekilde tüketmesi önerilen hurma yararları ile ön plana çıkan benzersiz bir meyvedir. İçerisinde barındırdığı sayısız vitamin ve mineralle ideal gıdalar listesinin başında gelen hurmanın faydaları sizin için bu rehberimizde tüm bilinmesi gereken satır aralarıyla ele alınıyor.

  Hurma Besin Değeri Nedir?

  Lif, protein, şeker ve yağ içeriğinin haricinde tam 15 farklı mineral tipi ve C, B1, B2, niasin, A gibi önemli vitaminleri içeren hurmanın bağışıklığı desteklemeden hamilelerin sağlığını korumaya kadar pek çok alanda faydalı olduğu bilimsel olarak da ispatlanmıştır.Selenyum gibi mineraller bulundurması sayesinde kanserden koruyan, flor bulundurmasıyla diş sağlığını koruyan hurmanın besin değeri çok yönlü faydalarının sırrı oluyor.

  İnsan vücudunun zindeliği ve işlevselliği için son derece önemli olan 10’dan fazla bileşene sahip olan hurma pek çok bilim insanı tarafından tüm besin ihtiyacını karşılayabilecek kadar güçlü olarak tanımlanıyor. Öyle ki V. H. W. Dowson isimli bir bilim insanına göre bir insanın tek bir hurma ve bir bardak sütle tüm günlük besin değeri ihtiyacını karşılaması mümkün.

  Hurma Beyne İyi Gelir mi?

  Bağırsak sağlığı için önemli bir A vitamini türü olan retinalin öncül maddesi olan beta-karoten bakımdan zengin bir besin olan hurmanın faydaları uzun süreli hafıza kaybını önlemede etkili olabiliyor. Hafızanın yanı sıra odaklanmayı da arttıran antioksidan ve vitamin odaklı içeriğiyle sinir sistemini uzun vadede, yani ilerleyen yıllarda da korumak isteyenlere önerilen hurmanın, tadını veren glikoz şekeri sayesinde zihinsel fonksiyonları güçlendirdiği de biliniyor.

  Hurma Kanseri Engeller mi?

  İçerisinde %6,5 ila %18 arasında bir oranla lif bulunduran hurmaların, bol tüketildiği Arap topluluklarında kalp hastalıklarıyla beraber kanser riskini de bir hayli düşürdüğü bilinmektedir. Yüksek lifli gıdalar tüketmek rahim ağzı kanserini, kolon ve göğüs kanserlerini büyük ölçüde engelleyebilmekte, hurmanın beta-karoten zenginliği de hücreler için risk oluşturan kanser nedenlerini önlemektedir.

  Hurma Kalp Rahatsızlıklarına İyi Gelir mi?

  Besin değerinin getirdiği faydaların haricinde yoğun miktarda antioksidan içermesiyle de sevilen yaş hurmanın faydaları özellikle kalp ve damar sağlığı üzerinde etkili olmasını sağlıyor. Antioksidanlar sayesinde dolaşımla ilişkili damat tıkanıklığı veya sertleşmesi gibi sorunların üstünden gelen hurmanın, antioksidanlar aracılığıyla bir kalp ilacı görevi görmesi bilimsel açıdan da kabul edilmiş bulunuyor. Bazı bilim adamlarına göreyse kalp üzerine olumlu etkilerini arttırmak ve antioksidan seviyesinden tam anlamıyla faydalanmak için hurmaların özellikle soğuk ortamda bekletilmesi gerekiyor.

  Hamilelikte Hurma Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

  Hem lohusalar hem gebeler tarafından tüketilmesi önerilen hurmanın hamilelikte faydaları doğumun daha kolaylaştırılmış olmasını sağlıyor. İçerisinde bulunan oksitosin isimli bir madde sayesinde kadınların gebelik sürecini daha rahat geçirmesini sağladığı ispatlanan hurma hamilelikte tüketilir mi sorusu için oldukça olumlu yanıtlat oluşturuyor. Aslında doğum sancılarını başlatan bir hormon olan oksitosin, dışarıdan alındığında anne sütünün de artmasını, rahmin oluşturan kaslar gibi süt bezlerinin de uyarılmasını sağlıyor.

  Anne kadar bebek sağlığı için de bir hayli önemli olan bu hormonun bebeğin daha güçlü ve dayanıklı olmasını sağlaması ise anne adaylarının beslenmesinde hurmaya daha çok yer vermesini sağlıyor. Hazmı bir hayli kolay olduğu ve lifli yapısıyla bebeğin sindirimini desteklediği için gelişim evresinde hurmanın tüketilmesi sık duyulan beslenme önerileri arasında yer alıyor.

  Hurmanın Diyabete Faydaları Nelerdir?

  Geleneksel ilaçlardan ziyade doğru ve doğal beslenmeyle kontrol altına alınması gereken diyabet için en sık önerilen dengeleyici besinlerin başında hurma geliyor. Hatta bu konuda Fas’ta gerçekleştirilen bilimsel bir çalışmayla modern ilaçlardan dahi daha etkili olabilme ihtimali taşıyan hurmanın, düzenli tüketimle kan şekerini dengelerken göz, böbrekler, kalp gibi kandaki şeker oranından direkt etkilenen kısımları da koruduğu ispatlanmış bulunuyor.

  Hurmanın Diğer Önemli Faydaları Nelerdir?

  Vücuttaki şeker oranını dengelemekten pek çok sistem için koruyucu olmasına kadar sayısız açıdan tüketimi önerilen hurmanın mutlaka göz önünde bulundurulması gereken bazı önemli etkileri mevcut:

  • Anemi rahatsızlığını tedavi eder, dolaşımı desteklemekle kalmayıp kan hücrelerinin yapımını arttırır.
  • Göz sağlığını destekler, gözün yapısına katılarak gece körlüğü gibi rahatsızlıkları engeller.
  • Kalsiyum ve fosfat gibi önemli mineraller içerdiği için kemik yapısını destekleyebilmekte, kemik erimesiyle savaşmaktadır.
  • İçerdiği B1 ve B2 vitaminleri başta olmak üzere pek çok bileşen sayesinde karaciğeri güçlendirmekte, sarılığın iyileşmesinde takviye edici gıdalardan sayılabilmektedir.
  • Stres ve gerginlik gibi önemli hastalık nedenlerini ve diğer olumsuz duygu durumlarını kontrol altına almayı sağlamaktadır.
  • Cilt güzelliği için tüketenler tarafından sıkça önerilmekte, hatta bazı içerikleri nedeniyle kozmetik dünyasında da kullanılmaktadır.

  Zayıflama ve kilo verme üzerine olumlu etkilere sahip olduğu için sağlığı kadar fit vücudunu ve kilo kontrolünü düşünenler tarafından da tüketilmesi gereken hurmanın, her bir türünün sunduğu sayısız fayda için anlatmakla bitmez diyebiliriz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.