İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? İdrar Yolu Enfeksiyonu Evde Nasıl Geçer?

  25.02.2021
  5.094
  İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? İdrar Yolu Enfeksiyonu Evde Nasıl Geçer?

  İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? İdrar Yolu Enfeksiyonu Evde Nasıl Geçer? İdrar yollarında meydana gelen ve kişinin gündelik yaşamda rahatsızlık duymasına yol açabilen bir tür iltihaplanma olan idrar yolu enfeksiyonu bazı sağlıklı yaşam alışkanlıklarına ve beslenme kurallarına dikkat ederek iyileşebilmektedir. Sizler için idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir sorusunu yanıtlamadan önce bu soruna neden olan etmenleri ve önemli belirtileri açıklıyor olacağız.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

  Sıklıkla idrar yollarının alt tarafında meydana gelen bu sistemdeki iltihaplanmalar nedeniyle oluşan rahatsızlığa idrar yolu enfeksiyonu denmektedir. Bu iltihabi durum karşısında idrarın böbreklerden dışarıya taşınmasını sağlayan mesane ile üretra adı verilen kanallar hasar görmekte, bu iltihabın halk arasındaki adı ise sistit olarak bilinmektedir. Genellikle zararsız ve geçici olan bu şikayetler idrar yollarının farklı bölgelerini tutabilmekte, ayrıca belirtiler de kişiden kişiye değişebilmektedir.

  Farklı tutulum bölgelerine bağlı olarak farklı isimlerle anılan bu enfeksiyonda böbreğin kendisi iltihaplanırsa piyelonefrit, üreter ve böbrek birleşme yeri olan renal pelviste oluşursa piyelit ve üreter adı verilen kanallarda görülen iltihaba ise üretrit denmektedir.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

  Genellikle bakterilerin yol açtığı bu durumun nedeni değişken olmakta, cinsel yolla bulaşan patojenler, umumi tuvalet kullanımı sırasında hijyen kurallarına dikkat etmemekten kaynaklanan bulaşlar veya kişinin kendi dışkısından gelen mikroplar nedeniyle enfeksiyon görülmesi olası haldedir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonu nedenleri kısaca şu şekilde özetlenebilir:

  • Düzenli değiştirilen, temiz iç çamaşırları giymemek
  • Duş sırasında genital bölgenin yıkanması
  • Dışkının arkadan öne doğru silerek temizlenmesi
  • Cinsel birliktelik sırasında korunmamak veya sonrasında genital bölgeyi temizlememek
  • Yeterince su tüketmemek
  • Uzun süre idrar tutmak
  • Hijyenik olarak uygun olmayan, ortak paylaşımlı tuvaletleri kullanmak
  • Naylon içeriği yüksek, tahriş edici iç çamaşırlarını tercih etmek

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

  Tipik şekilde sık sık idrara çıkma isteği duyma şeklinde kendini gösteren idrar yolu enfeksiyonu belirtileri herkeste aynı şiddet ve sıklıkla görülmemekte, idrar yollarının etkilenmesi halinde son derece azınlık bir kesim belirgin şikayetler yaşamaktadır. Hastalık pek çok kişide vücudun kendi bağışıklık sistemi ile yok edilmekte, %5 ila 10 gibi küçük bir kesim idrara çıkma sıklığının arttığını dile getirmektedir. Her durumda dikkatli olmak ve fikir edinmek için bilinmesi gereken belirgin idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ise şu şekilde listelenebilir:

  • İdrar yapma sırasında yanma veya acı hissi
  • İdrar yapma sıklığının belirgin şekilde artması
  • Kesikli veya ince şekilde idrar yapma
  • İdrar tutmada zorlanma
  • İdrarda kan gelmesi veya renk değişimi
  • Alt karın çevresinde ağrı şikayeti
  • Böbreklerde hassasiyet ve yan karında ağrı
  • Ateş yükselmesi
  • Mide bulantısı veya kusma
  • Genel halsizlik ve yorgunluk şikayetleri

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

  Alt idrar yollarında meydana gelen iltihaplanmalar bir hayli kolay ve hızlı şekilde tedavi edilebilir olmakta ve genellikle müdahale gerekmeksizin iyileşebilmektedir. Şikayetlere sahip hastaların neredeyse yarısı idrar yolu enfeksiyonu tedavisi için herhangi bir yönteme gereksinim duymadan ilgili patojenleri kendi bağışıklık sistemiyle uzaklaştırabilmekte, yine büyük bir yüzde herhangi bir şikayet yaşamaksızın süreci atlatabilmektedir.

  İdrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir sorusunun en temel ve ortak yanıtı ise su tüketimini arttırmak olmakta, vücudun genel sistemik yapısına ek patojenleri uzaklaştırma gücünü desteklemek için de suyun önemi tartışmasız önem göstermektedir. İdrar yollarının hangi bölgesinin enfekte olduğu fark etmeksizin kişinin düzenli su tüketimine önem vermesi gerekmekte, uzun süren susuzluğun erken dönemde müdahale edilmeyen enfeksiyonlarla birleşmesi halinde kalıcı hasarlara neden olabileceği unutulmamalıdır.

  Ek olarak kahve, alkol ve limon suyu gibi asidik etkilere sahip içeceklerden uzak durmak ve bunların yerine böbreklerin toksik maddeleri süzerek uzaklaştırmasına yardımcı olacak bitki çaylarına yönelmek de iyileşme sürecini desteklemek adına son derece önemlidir.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Yöntemlerle Nasıl Tedavi Edilir?

  İlaç kullanmak yerine bazı bitkisel tedavi yöntemlerine yönelmek ve beslenmenize dikkat etmek, böbrekleri yormadan veya zarar vermeden enfeksiyonları uzaklaştırmanızda son derece etkili olabilir. İdrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir bitki olarak ne tüketmek gerekir gibi soruların yanıtlarını sizler için derledik:

  Sarımsak: Virüsleri ve bakterileri öldürme konusunda en etkili alternatif tıp malzemelerinden biri olan sarımsağı idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen besinler listesinin her daim en başında görmeniz son derece doğaldır.

  Kızılcık: Bakterilerin idrar yollarına tutunmasının önüne geçen ve böylece enfeksiyonları daha oluşmadan önleyen kızılcık, mikrop öldürücü özelliği nedeniyle enfeksiyonların tedavisinde sıkça tercih edilmektedir.

  Yeşil çay: İdrar üretme konusunda böbreğe yardımcı olmasının yanı sıra antimikrobyal ve antienfmalatuvar etkilere de sahip olan yeşil çayın düzenli olarak tüketilmesi böbrekler başta olmak üzere pek çok sistem için oldukça faydalıdır.

  Maydanoz: Güçlü bir idrar söktürücü olan maydanozun hem çiğ olarak ve direkt tüketilmesi hem de saplarıyla birlikte çay formunda demlenerek tüketilmesi, faydalarını görmenize yardımcı olacaktır.

   

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.