İltihap Kurutucu Krem İsimleri – En İyi Antibiyotik Kremler

  28.01.2023
  25.777
  İltihap Kurutucu Krem İsimleri – En İyi Antibiyotik Kremler

  İltihap Kurutucu Krem İsimleri – En İyi Antibiyotik Kremler Bakteriyel enfeksiyon durumunda antibiyotik etki gösteren kremler sayesinde sorun büyümeden kontrol altına alınabilir. İsmine aşina olduğumuz Fucidin ya da Bactobran gibi merhemler, bakterilerden kaynaklanan iltihapları kurutmaktadır. Sivilcelerden deri enfeksiyonuna kadar pek çok farklı sorunu hızlıca çözmenizi sağlayan bu mucize etkili antibiyotik kremler hakkında tüm merak ettikleriniz yazımızda.

  Cilt yüzeyindeki bakterilerin yayılmasını, üremesini ve büyümesini engelleyen antibiyotik etkili kremler enfeksiyonlu bölgenin iyileşmesini ve derinin kendini onarmasını sağlar. Bu harika kremleri birlikte keşfedelim.

  En Etkili Antibiyotik Kremler

  Özellikle iltihabın kurutulması için kullanılan ve listeleyerek sizler için bir araya getirdiğimiz kremler, sivilce gibi iltihapla ilişkili cilt kusurları için de sıklıkla kullanılmaktadır. Kremlerin detaylı kullanım alanları için eczacınıza danışarak bu antibiyotik kremlerin kullanım alanları hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

  • Terramycin Deri Merhemi
  • Acnedur Merhem
  • Bactroban Krem
  • Polimisin Deri Merhemi
  • Fucicort Krem
  • Mupiderm Pomad
  • Imex Merhem
  • Fucidin Krem ve Fucidin H Krem
  • Heksa Deri Merhemi
  • Nadixa Krem
  • Dextrocin Krem
  • Stafine Krem ve Stafine Cort Krem

  Listemizde yer vermiş olduğumuz kremler, en popüler ve sık kullanılan antibiyotik etkili ve iltihap giderici kremler olmakla birlikte, elbette bu ürünlere muadil pek çok markaya denk gelebilirsiniz. Bu noktada karar vermek için ürünü piyasaya süren markaya ve ürünün içeriğine bakabilirsiniz. Ürünü üreten firmanın güvenilir bir firma olması elbette ürünün kullanımını tercih etmenizde rol oynayabilir. Ancak ürünün içeriğinin sizin kullanacağınız alana ya da soruna uygun olup olmadığı hakkında araştırma yapmadan ya da bir uzmana danışmadan seçim yapılmaması önemlidir.

  İltihap Kurutucu Krem İsimleri

  Mupiderm PomadMupirosinAntibiyotikler (Topikal Dermatolojik), Enfeksiyona ve İltihaba Karşı Kullanılmaktadır.
  Nadixa KremNadifloksasinAntibiyotikler (Topikal Dermatolojik), Enfeksiyona Karşı Kullanılan İlaçlar (Topikal Dermatolojik), Nadixa Krem, Saç ve Cilt kullanımında yaygındır.
  Dextrocin KremMupirosinAntibiyotikler (Topikal Dermatolojik), Enfeksiyona Karşı Kullanılan İlaçlar (Topikal Dermatolojik), Detroxin Pomad, Saç ve Cilt kullanımında yaygındır.
  Polimisin Deri MerhemiOksitetrasiklin hidroklorür Polimiksin B sülfatAntibiyotikler (Topikal Dermatolojik), Polimisin Deri Merhemi, Saç ve Cilt kullanımında yaygındır.
  Stafine Cort KremBetametazon valeratFusidik asitAntibiyotikler (Topikal Dermatolojik), Bakteri İltihabınıda Kullanılan İlaçlar, Kortikosteroidler (Topikal Dermatolojik), Stafine Cort Krem, Saç ve Cilt kullanımında yaygındır.

  Antibiyotik Kremler Reçeteyle mi Alınır?

  Antibiyotik haplar reçete ile satıldığından dolayı, pek çok tüketici antibiyotik kremler reçeteyle mi alınır gibi bir soruyu merak etmektedir. Ancak bu özellikteki ilaçlar ve kremler farklı etkiler göstermekte olup kremlerin reçetesiz de temin edilmesi mümkündür. Elbette bu konuda yine de bilinçli davranmak ve krem formunda olsa dahi antibiyotik etkili ürünleri kullanmadan önce uzman doktora danışılması önerilmektedir.

  Antibiyotikli Kremler Ne İşe Yarar?

  İçerisinde antibiyotik etkili bileşenler bulunan kremler için hemen her türlü deri üstünde bulunan enfeksiyon için kullanılmasının mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Bu kremlerin elbette harici enfeksiyonlar için kullanılması gerektiğini de hatırlatmak isteriz. Kullanım alanlarını detaylandırmak gerekirse şu şekilde bir özet yapılabilir:

  • İltihaplanan sivilcelerin kuruyarak iyileşmesi ve sivilcelerin yayılarak deride enfeksiyona neden olmasını önlemek
  • Açık yaraların, travmaların ya da ameliyat sırasında dikiş atılan bölgelerin enfeksiyon yapmasını önlemek için deriyi steril hale getirmek
  • Vücut derisinin çeşitli kısımlarında meydana gelen, bakterilerin yol açtığı apse, çıban gibi iltihaplı oluşumların tedavisine yardımcı olmak

  Bazı antibiyotik kremlerin, özel bileşenler sayesinde sizi yalnızca yaraların enfeksiyon kapmasından değil, bu yaraların bırakacağı iz ve lekelerden de koruması mümkündür. Yara izinin tedavisi için yalnızca bu kremleri kullanmayı deneyebileceğiniz gibi, antibiyotik etkili kremler ile hücre onarma özelliği olan diğer ürünler ile birlikte kullanılması da mümkündür. Yaralar kapansa da skar doku tamamen iyileşmeden önceki dönem, hem enfeksiyon için hem de iz kalmaması için ekstra dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Bu dönemde seçmiş olduğunuz iltihap önleyici krem sayesinde cildinizin mikroorganizmalardan arınması gibi skar dokunun yeni deri hücrelerine dönüşmesini de destekleyebilirsiniz.

  Antibiyotikli Kremler Nasıl Kullanılır?

  Antibiyotik etki sağlayan kremlerin genel olarak hemen her deri üstü enfeksiyonu için kullanımının mümkün olduğundan bahsettik. Bu kremleri hangi soruna yönelik kullanacaksanız, elbette kullanım şekli de bu doğrultuda değişiyor. Örnek vermek gerekirse, kremi sivilceler için kullanacaksanız yüzünüzle vücudunuzun diğer bölgelerindeki derinin hassasiyeti aynı olmayacağı için daha küçük bir alana ve daha düşük dozlarla uygulama yapmanız gerekiyor. Hatta sorunlu bölge üzerine direkt uygulama yapmadan önce küçük bir bölgede cildinizin kreme alerjik reaksiyon verip vermediğini dahi kontrol etmeniz gerekebiliyor.

  Antibiyotik Kremlerin Kullanımı

  Hakkında bilmeniz gereken bir diğer durum da bu kremlerin açık yara üzerine direkt uygulanması halinde oluşabilecek riskler. Kullanmayı tercih ettiğiniz kremin içeriğine bağlı olarak açık yara üzerine uygulanması, açık yaranın irin üretmesine ve daha cıvıklaşarak iyileşmenin gecikmesine yol açabilir. Yani yaranın daha streril bir hal almasını isterken, enfeksiyona daha meyilli bir hal almasına yol açabilirsiniz. Bu sebeple kremleri tercih etmeden öncesinde eğer açık yaraya ya da henüz kabuğu kapanmamış yaraya kullanım için uygun olup olmadığı konusunda cilt doktorunuzdan ya da eczacınızdan bilgi almalısınız.

  Bazı özel durumlarda kremleri, oral ilaçlar ile birlikte kullanımınız tavsiye edilebilir. Örneğin ameliyat sonrasında yaralarda kanama oluşmaması ve yaraların korunması için hem dışarıdan krem takviyesi hem de kan pıhtılaşmasına yardımcı olacak ilaçlar bir arada verilebilir. Bir diğer örnek ise sivilceler için iltihap önleyici krem kullanımı üzerinden verilebilir. Sivilcelerin tedavisi esnasında yayılmasını dışarıdan önlemek adına bu kremlerden faydalanabilir ancak cildin genel olarak yağ dengesini sağlamak ve içeriden cildi nemle beslemek için farklı ilaçlar önerilecektir. Kremlerin nasıl bir kombin şeklinde kullanılabileceğini belirlemek adına en uygun kararı doktorunuz verecektir.

  Görüldüğü gibi antibiyotik merhemler ile pek çok sorunu aynı anda çözebilir, yara, sıyrık, dikiş ya da sivilceleri enfeksiyondan koruyarak iyileşmeyi hızlandırabilirsiniz. Bu nedenle bu kremleri her evin ecza dolabında yer alması gerekenler arasında sayabiliriz. Siz de hangi kremi hangi amaçla kullanabileceğinizi öğrenmek için sorununuza yönelik olarak doktorunuzdan ya da eczanenizden detayları öğrenebilirsiniz. Kullandığınız antibiyotik etkili ürünü hangi amaçla kullandığınızı ve ne gibi sonuçlar aldığınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

  Sizlere bu yazımızda İltihap Kurutucu Krem hakkında bilgi vermeye çalıştım. İltihap Kurutucu Krem 2023 hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.