İncir Yaprağının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

  16.10.2020
  2.430
  İncir Yaprağının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

  İncir Yaprağının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? İncir meyvesinin kendisi kadar faydalı ve sağlıklı olan yaprakları, içerdiği yüksek lif oranıyla sağlık bakımından benzersiz etkilere sahip. İncirin kendisi hali hazırda yoğun lifler içerse de kendisinden çok daha yoğun bir içeriği olan incir yaprağı faydaları ile yazımızda sizler için yakın mercek altına alınıyor.

  Pek çok hastalığa iyi gelen incir, yüzyıllardır güzellik ve şifanın sembollerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ağızda eriyen özel dokusu ve tadıyla yaz aylarının vazgeçilmezlerinden olan inciri sanıyoruz ki sevmeyen yoktur. Ancak incirin yalnızca meyvesi değil bu özel ağacın yaprakları da kullanılabiliyor, hem de pek çok sayısız şifalı yönüyle.

  İncir Yaprağı Nedir?

  Kas spazmlarını hafifletmekten kabızlığı gidermeye, kan basıncını dengelemekten kan şekerini düşürmeye kadar pek çok etkisi mevcut olan incir yaprağının faydaları bitkisel ve doğal yöntemlerle tedavi çeşitlerine ilgi duyanların şimdiden ezbere bildiği türden.

  Dut ağacıyla aynı aileden gelen incirin yaprakları, 2016 senesinde yapılan bilimsel bir çalışmaya göre diyabet hastalığının yarattığı olumsuz etkileri ortadan kaldırabilecek kadar güçlüdür. Bu yaprakların kurusuyla hazırlanan bitki çayının kolesterol seviyesini düşürmekle kalmayıp glikoz seviyesini de aşağı çekmesi diyabetin neden olduğu oksidatif stresle baş edebilmek için son derece yararlı olduğunu göstermektedir. Ayrıca oksidatif stresi ortadan kaldırmasını aynı zamanda antioksidan seviyesini de yükseltmesine borçlu olan bu bitkinin pek çok hücresel anormaliyi normalleştirdiğini söyleyebiliriz.

  İncir Yaprağının Faydaları Nelerdir?

  Kalp sağlığını korur: Kuru incir yaprağı tüketmenin koroner kalp hastalıklarına ilişkin riskleri azalttığı görülmekte, bu çayla birlikte kalp krizinin en yaygın nedeni olan yüksek trigliserid seviyesi düşmektedir. Kalp sağlığı için faydalı olmasını aynı zamanda Omega 3, Omega 6 ve fenol içermesine de borçlu olan yaprakların bu bakımdan faydalı yağ asidi moleküllerince zengin olduğu da söylenebilir.

  Hipertansiyon tedavisinde kullanılabilir: Yetişkinler için yaşın ilerlemesiyle birlikte büyük bir riske dönüşen hipertansiyon, birdenbire ve herhangi bir belirti vermeden ortaya çıkmasıyla oldukça büyük bir sağlık tehdididir. Siyah kimyon tohumuyla birlikte tüketilmesi önerilen incir yaprağı çayı, böylece hipertansiyon rahatsızlığı olanlarda ciddi bir belirti düşüşü sağlar.

  Boşaltım sistemini rahatlatır: Lif içeriği bakımından oldukça zengin bir bitki olan incir yaprağının yararları sindirim için de oldukça etkilidir. İçeriğindeki pektin isimli özel bir madde ile kolesterolün sindirim sistemine yerleşen kalıntılarını temizleyen ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan yapraklar, boşaltım sisteminde de böylece ciddi bir rahatlama sağlar.

  Cinsel yolla bulaşan hastalıkları tedavi eder: Asya ülkelerinin bazılarında cinsel hastalıkları tedavi etmek için kullanıldığı bilinen bu bitki, özellikle enfeksiyon gibi hastalıkları iyileştirse de cinsel işlev bozukluğu olanlara da şiddetle tavsiye ediliyor. Ekstrat şeklinde satılan formunu tüketenlerde cinsel performans artışı gözlemlenirken bu şekilde kullanımı için doktor onayı almak gerektiğini de unutmamak gerekiyor.

  Kemikleri güçlendirir: İçerisinde doğal olarak yüksek oranda kalsiyum bulunduran yapraklar hem kemik sağlığının korunmasını sağlar hem de kişiyi kemik erimesi gibi hastalıklardan korur. Kemik oluşumunu desteklediği için yaralanma halinde de hızlı iyileşme sağlayan bu yapraklarla kemik içerisindeki fosfor yüzdesi dengelenmektedir.

  Kansere karşı korur: Her gün yalnızca bir veya iki incir yaprağını çiğneyerek tüketmek, eğer taze incir yaprağınız yoksa toz haline getirilmiş bir ürün satın alıp bunu tüketerek kolon, cilt ve meme kanserleri gibi farklı kanser türlerinden korunabilirsiniz. İçerisindeki lif oranı sayesinde bahsedilen bu hastalık tiplerine karşı koruyucu olabilen incirin, elbette düzenli tüketildiğinde etkilerinin görüleceğini unutmamakta fayda var.

  Kilo vermeye yardımcıdır: İncir yapraklarının müshil ilacı etkisi göstermesi, metabolizmayı ne kadar hızlandırdığının ispatı olarak sayılabilir. Daha sık tuvalete gitmenizi sağlamakla kalmayıp açlık hissini de azaltıyor olması incir yaprağı kilo verdirir mi sorusunun kesinlikle yanıtını olumlu kılmaktadır.

  İncir Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

  Hazırlaması son derece pratik olan incir yaprağı çayı için bu yaprakların taze olanlarından 3 ila 4 adet kadar doğranır. Üzerine yarım litre kaynamış su ilave edilip 10 ila 15 dakika beklemeniz ve çayı isterseniz sıcak isterseniz soğuk şekilde tüketmeniz yeterlidir. Çayın etkilerini zenginleştirmek veya sadece tatlandırmak isteyenler ise bal, limon gibi farklı aromalar eklemeyi tercih edebilirler.

  Siz de kilo vermeden cinsel fonksiyonlara, sindirimi düzenlemeden kansere korunmaya kadar pek çok alanda sizi yenileyecek ve çok daha sağlıklı kılacak incir yaprağı ile ilgili görüş ve yorumlarınızı bize yazabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.