İzsu Su Abonelik Ücreti Ne Kadar? Su Faturasını Üstüne Almak İçin Ne Gerekli?

  30.12.2020
  3.519
  İzsu Su Abonelik Ücreti Ne Kadar? Su Faturasını Üstüne Almak İçin Ne Gerekli?

  İzsu Su Abonelik Ücreti Ne Kadar? Su Faturasını Üstüne Almak İçin Ne Gerekli? Bir eve taşındığınızda veya iş yeri açtığınızda yapmanız gereken ilk işlemlerden biri su aboneliğini üzerinize almak adına başvuruda bulunmaktır. Su faturasını üstüne almak ne kadar sorusu tam bu noktada pek çok kişinin merak konusu olmakta, İZSU abonelik ücreti ise sene bazlı değişiklik göstermektedir. İZSU abonelik ücreti 2021 güncellemesiyle birlikte su faturasını üzerinize alabilmek için ihtiyacınız olan tüm bilgileri sizin için araştırdık.

  İZSU Su Aboneliği Nasıl Alınır?

  İzsu Abonelik Ücreti 2021 Ne Kadar?

  Yasal mevzuatlar çerçevesinde belirlenen hizmet bedellerinin İZSU Büyükşehir birimine takdim edilmesi, İZSU su faturasını üstüne almak için ne gerekli sorusunun ilk cevabı olmaktadır. Yeni su aboneliğini alacak kişinin ilgili kurum yetkililerince belirlenen belgeleri eksiksiz olarak hazırlanması ve sonrasında hizmet bedelini kuruma ödemek için bu evrakları teslim etmesi yeterli olmaktadır.

  Takip edilmesi gereken işlem basamakları sırayla şu şekildedir:

  • Başvurulacak olan Abone İşleri Daire Başkanlığının ilgili Şube Müdürlüğü tespit edilir.
  • Kurum görevlileri tarafından sistemden yazılı baskısı alınan dilekçe aboneye imzalatılır.
  • Abonelik amacıyla başvuru alan adrese keşif işlemi yapılır, tesisatın uygunluğu kontrol edilir ve tahmini keşif bedeli hesaplanır.
  • Keşif işlemini takiben ilgili Şube Müdürlüğüne şahsen başvurulur, tahmini keşif bedeli ödenerek gereken sözleşme imzalanır.
  • Teknik elemanlar tarafından idarenin temin ettiği sayaç, belirtilen abonelik adresine takılır ve su açılır.
  • Suyun açılmasıyla tahmini hesap kesinleştirilir ve keşif bedeline ek olarak maliyet oluşmuşsa aradaki fark gelecek ilk faturaya yansıtılır.

  İZSU Su Aboneliği Kaç Günde Açılır?

  Kira sözleşmesi, nüfus cüzdanı, DASK poliçesi, tesisat numarası gibi belgelerin takdimini kapsayan başvuru sonrasında, mevzu bahis konut veya iş yeri adresinin su aboneliği aktif hale gelir.

  Su Aboneliği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  Abonelik işlemlerine başvurulabilmesi için keşif bedelinin veya abonelik alma bedelinin ödenmesi tek başına yeterli değildir ve ikamet adresinde bulunan abonenin bazı evrakları teslim etmesi gerekir. Su faturasını üstüne almak için ne gerekli sorusunun yanıtı olan evraklar şu şekilde:

  • Başvuru esnasında İZSU görevlileri tarafından hazırlanan dilekçe
  • Pasaport, nüfus cüzdanı, sürücü belgesi gibi TC kimlik numarasını gösterir belge
  • Abone kendisi başvuruda bulunmuyorsa temsile ilişkin vekaletname
  • Aslını görmek kaydıyla, oturma raporu yani yapı kullanma izninin fotokopisi
  • Su bağlanacak olan binanın inşaat halinde olması durumunda, aslını göstermek şartıyla, inşaat ruhsatı fotokopisi
  • Aslını göstermek şartıyla, numarataj belgesinin veya krokisinin fotokopisi
  • Su ve kanal katılım belgesi
  • DASK (Doğal Afet Sigortası Poliçesi) Numarası
  • Su iştirak ücreti ve kanal iştirak ücreti

  İZSU Abonelik İşlemleri e-Devlet’ten Yapılabilir mi?

  İzsu Su Abonelik Ücreti Ne Kadar

  Pandemi önlemleri ve hayatı kolaylaştırma çalışmaları kapsamında İZSU Genel Müdürlüğü tarafından İzmirliler için e-Devlet üzerinden, şubeye gitmeye gerek kalmadan, daha kısa sürede İZSU abonelik başvurusu yapma imkanı tanınmaktadır. Dijital olarak tamamlanabilen başvuru projesinin hayata geçirilmesiyle birlikte e-Devlet sistemine giriş yapmak başvurularda yeterli olmaktadır.

  e-Devlet İZSU Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Online başvuru işlemleri oldukça pratik ve basit olmakla birlikte vatandaşların öncelikle en yakın PTT şubesinden hizmet bedeli olan 7 TL’yi ödeyerek e-devlet şifresi alması gerekmektedir.

  Şifresiyle türkiye.gov.tr web sitesine giriş yapanların kendi iline ait Su ve Kanalizasyon İdaresi sekmesini, sonrasında ekranda beliren başvuru kısmını seçmesi gerekmektedir. Sistemin yönlendirmelerini takip ederek gerekli bilgileri beyan edenler için başvuru süreci tamamlanmış olur.

  Başvurunun sonucu yine e-Devlet üzerinden takip edilebilmekte, onayla birlikte başvuru sahibinin abonelik sözleşmesini tasdikleyerek teminat bedelini yatırması gerekmektedir. Ödeme yapıldıktan sonra İZSU ekipleri tarafından su en kısa sürede açılmaktadır.

  İZSU Abonelik Ücreti Ne Kadardır?

  Yeni abonelerin cevabını en çok merak ettiği İZSU su abonelik ücreti ne kadar sorusu güncelleştirilmiş teminat bedeli hesaplamalarıyla belirlenmekte, abonelerden abonelik türüne bağlı olarak hane başına 45m3 su karşılığı bedel alınmaktadır.

  Su aboneliği bedeli 2020 yılında konut için 271,00 TL, konut dışı için 691,00 TL olarak belirlenmiş, bu bedeller talep doğrultusunda peşin tahsil edilebileceği gibi su faturaları üzerinden de ödenebilmektedir.

  Şehirlere Göre Su Abonelik Ücretleri

  İZSU İzmir Su aboneliği Ücreti 2021 : 196 TL

  ASKİ Ankara Su aboneliği Ücreti 2021 : 196 TL

  İSKİ İstanbul Su aboneliği Ücreti 2021 : 196 TL

  DİSKİ Diyarbakır Su aboneliği Ücreti 2021 : 196 TL

  ŞUSKİ Şanlı Urfa Su aboneliği Ücreti 2021 : 196 TL

  GASKİ Gaziantep Su aboneliği Ücreti 2021 : 196 TL

  ASAT Antalya  Su aboneliği Ücreti 2021 : 196 TL

  İZSU Afyon Su aboneliği Ücreti 2021 : 196 TL

  İZSU Abone Bedeli Nereye Ödenir?

  İlgili evrakları tamamlayanların başvuru esnasında İZSU su abonelik ücreti ödemesini, idari kurumun veznesine yapması gerekmektedir.

  İZSU Abonelik Ücreti Kredi Kartı ile Ödenir mi?

  Veznelerden yapılan ücret tahsilleri için nakit para bulundurmayanların kredi kartıyla ödeme yapması mümkündür.

  İZSU- İSKİ-ASKİ-VASKİ Abonelik İşlemleri Nasıl İptal Edilir?

  İZSU abonelik iptali e-Devlet üzerinden yapılabilen bir diğer işlem olmakta, bu durumda abonenin sayacı sökülerek teminat iadesi yapılmaktadır.

  İş yeri veya konutun aboneliğinin taşınması gibi abonelik iptali gerektiren durumlar için İZSU resmi web sitesini ziyaret edebilir ya da Alo 185 İZSU Çağrı Merkezi’ni arayarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.