Kabak Çekirdeği Kaç Kalori? Kabak Çekirdeği Nasıl Tüketilir?

  06.04.2021
  1.489
  Kabak Çekirdeği Kaç Kalori? Kabak Çekirdeği Nasıl Tüketilir?

  Kabak Çekirdeği Kaç Kalori? Kabak Çekirdeği Nasıl Tüketilir? Cilt için önemli vitaminler içermesinden enerji veren doğal yağlarla metabolizmayı desteklemesine kadar pek çok faydasıyla tanıdığımız kabak çekirdeği kalori değeri merak edilen leziz ve sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer alıyor. Hem yanımızda taşıyarak hem aile boyu paylaşarak tadına vardığımız kabak çekirdeği besin değeri ve faydalı bileşenlerine dair merak edilenlerle sizin için bu rehberimize konuk oluyor.

  Kabak Çekirdeği Nedir?

  Yenilebilir tohum ve kuru yemişlerden biri olan kabak çekirdeğinin genellikle çay saatlerinde atıştırmalık olarak tercih edildiği veya ara öğünlerde tüketildiği görülmekte, ayrıca bu tohumlar pek çok ülkenin mutfağın farklı tarifler içerisinde de kullanılmaktadır. Magnezyum açısından değerli ve sağlıklı bir kaynak olan kabak çekirdeğinin faydaları özellikle kalp damar sağlığını olumlu yönde etkilemekte, mineral değeri sayesinde kas ve kemiklerin de korunması sağlanmaktadır.  Doymuş yağ değeri ve antioksidan içeriği yüksek olan kabak çekirdeği kaç kalori merak edilen ve böylece diyetlerde de uygun miktarda yer verilebilen besinlerden olmakta, içerdiği yağ asitleri sağlıklı ve doğal yollardan yağ ihtiyacını karşılamak isteyenler için ideal bulunmaktadır.

  Kabak Çekirdeği Faydaları Nelerdir?

  İçerdiği magnezyum sayesinde yalnızca kalp ve kemik sağlığını korumakla kalmayıp şeker hastalığının önlenmesi için uzun vadede yardımcı da olan kabak çekirdeğinin, ayrıca karaciğer sağlığı ve sindirim sistemine de önemli faydaları olduğu bilinmektedir. İyi bir lif kaynağı olduğu için kilo verme sürecinde sağlıklı atıştırmalıklar arayanlar tarafından güvenle tercih edilebilen kabak çekirdeğinin içerdiği yüksek E vitamini değeri sayesinde hem uyku kalitesini düzenlediği hem bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıklardan koruduğu düşünülmektedir.

  Kabak çekirdeğinin cilde faydaları da en az sağlığa olan faydaları kadar dikkat çekici bulunmakta, içerisindeki doğal yağ asitleri ve E vitamini sayesinde cildin nem dengesini korumasına yardımcı olan kabak çekirdeğinin genç bir görünümü destekleyen içeriklere sahip olduğu bilinmektedir. Hatta erken yaşlanma belirtilerine karşı son derece önemli ve güçlü bir yapı taşı olan E vitaminin en yoğun şekilde bulunduğu besinlerden biri olması, antioksidan açısından da zenginliğiyle bilinen bu besinin tam bir yaşlanma önleyici olarak tanınmasını sağlamaktadır.

  Kabak Çekirdeği Kaç Kalori?

  İçerisinde önemli yapı taşlarına sahip olmanın yanında faydalı yağlar içeren bir tohum türü olmasından kaynaklı kabak çekirdeği kalori değeri, yani enerjisi gramaja göre yüksek denebilecek düzeydedir. 100 gramının 560 kcal. olduğu bu tohumların enerjisi, %10’ukarbonhidrat, %17’siprotein ve %73’üyağdan oluşmaktadır.

  Kabak Çekirdeği Besin Değeri Nedir?

  100 gramında yaklaşık olarak 450 -460 kcal. enerjiye sahip olan kabak çekirdeği besin değeri bakımından son derece zengin tohumlardan biridir. Aynı miktarında 18.5 gram protein, 53.7 gram karbonhidrat ve 19.4 gram yağ içeren bu tohumlar sayesinde günlük karbonhidrat ihtiyacının %18’ini ve önerilen günlük yağ miktarının ortalama %30’unu karşılamak mümkün olabilmektedir. İçerdiği vitaminler ve minerallerle de dikkat çeken kabak çekirdeğinin besin değeri şu şekilde listelenebilir:

  • Günlük A vitamini ihtiyacının %1’i,
  • Günlük B1 vitamini ihtiyacının %2’si,
  • Günlük B2 vitamini ihtiyacının %3’ü,
  • Günlük folat ihtiyacının %2’si,
  • Günlük kalsiyum ihtiyacının %6’sı,
  • Günlük demir ihtiyacının %18’i
  • Günlük magnezyum ihtiyacının %65’i,
  • Günlük fosfor ihtiyacının %9’u,
  • Günlük potasyum ihtiyacının %26’sı,
  • Günlük çinko ihtiyacının %69’u,
  • Günlük bakır ihtiyacının %34’ü
  • Günlük manganez ihtiyacının ise ortalama %25’i karşılanmaktadır.

  Kabak Çekirdeği Nasıl Tüketilir?

  Genellikle tek başına son derece lezzetli ve keyifli bir atıştırmalık olarak tüketilen kabak çekirdeğinin, ağızda yarattığı kıtırlık hissi ve çiğ tadı nedeniyle farklı tarifler içerisinde yer alması da mümkündür. Kabak çekirdeği nasıl kavrulur öğrendikten sonra tava veya fırın tercih ederek pişirme yöntemiyle de tüketebileceğiniz bu fırınlar, özellikle kıtırlığını arttırmak isteyenlerce kavrulduktan sonra tüketilmektedir.Önceden 150 derecede ısıtılan fırında, 2 çay kaşığı eritilmiş tereyağı ve bir tutam tuzla harmanlanan çiğ kabak çekirdeklerini 45 dakika ara ara karıştırarak pişirmeniz ve soğuduktan sonra keyifle tüketmeniz mümkün olmaktadır.

  İster çiğ ister kavrulmuş olarak tüketmek için saklayacağınız kabak çekirdeklerini ağzı kapalı bir poşet veya kap içerisinde, karanlık ve kuru bir ortamda saklamanız önerilmekte, bu şekilde çiğ kabak çekirdeklerinin haftalar boyu tazeliğini koruması mümkün olabilmektedir.

  Dilerseniz atıştırmalık olarak çiğ veya kavrulmuş şekilde direkt tüketebileceğiniz kabak çekirdeklerini farklı tarifler içerisinde kullanarak, yemeklerin veya tatlıların özgün bir aroma kazanmasını, ağızda yarattığı dokunun farklılaşmasını da sağlayabilirsiniz. Çorbaların üzerine ilave edilen bir tutam kabak çekirdeğinin özellikle Amerikan restoranlarında sıkça tercih edildiği bilinmekte, yine tatlı türü hamur işlerinde kabak çekirdeklerini kullanarak farklı tatlar elde edilebilmektedir. Kabak çekirdeğinin en iyi eşlikçisi çay olmakla birlikte, hamur işlerinde kullanılacağı takdirde fındık, ceviz veya kaju fıstığı gibi diğer çiğ kuru yemişlerle birlikte kullanımı, tariflerinizi hem lezzet hem besin değeri bakımından zenginleştirmek için bire birdir.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.