Kabak Çekirdeğinin Faydaları

11.10.2018
1.466
Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Özellikle yaz aylarında sahil yürüyüşlerimiz esnasında severek tükettiğimiz bazen de sevgilimizle film keyiflerimize eşlik eden kabak çekirdeğinin sağlığımıza pek çok katkısının olduğunu biliyor muydunuz?

Kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum, demir gibi vitamin ve mineraller açısından son derece zengin olan kabak çekirdeği; aynı zamanda aminoasit deposu olarak da biliniyor.

Sinirlerimizi yatıştıran, bizi stresten arındıran kabak çekirdeğinin faydaları arasında kalp sağlığımızı gözetmesi, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, bizi pek çok hastalığa yakalanmaktan kurtarması da bulunuyor.

Kabak çekirdeğinin faydaları başlıklı bu yazımızda günde 1 avuç kabak çekirdeği tüketiminin sağlığımıza olan mucizevi nitelikteki katkıları ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

Kabak Çekirdeğinin İnanılmaz Faydaları

Peki, kabak çekirdeğinin faydaları neler? Gelin, bu soruyu birlikte yanıtlamaya çalışalım:

 • Prostat sağlığını gözetiyor

Erkeklerin en büyük korkulu rüyalarından biri olan prostatta tümör oluşumunu ifade eden prostat kanserine karşı koruma sağlayan kabak çekirdeği, bileşenlerinde yer alan çinko ve magnezyum sayesinde erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskini düşürüyor.

Düzenli olarak kabak çekirdeği tüketen erkekler, tüketmeyenlere nazaran prostat kanserine daha az sıklıkla yakalanıyor.

Prostat kanseri dışında pek çok ölümcül kanser türüne karşı da koruma sunuyor. Bu yüzden diyetisyenler tarafından özellikle 50 yaş üstü bireylere günde bir avuç kabak çekirdeği tüketmeleri öneriliyor.

 

Kabak Çekirdeğinin 7 faydası

 • Kalp sağlığını koruyor

Bileşenlerinde yer alan magnezyum sayesinde kalp sağlığını da koruyan kabak çekirdeği, kalp krizi, inme ve damar tıkanıklığı gibi ciddi rahatsızlıklara yakalanma olasılığınızı azaltıyor.

Diş ve kemik sağlığına da pek çok katkısı bulunan kabak çekirdeğindeki yüksek orandaki magnezyum, bağırsakların daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Bu sayede kabızlık gibi bağırsak sağlığını ilgilendiren sorunlardan da sizleri kurtarıyor.

Kalp rahatsızlığı bulunan kişiler günde bir avuç kabak çekirdeği tükettiklerinde bile hastalıklarında iyileşme elde edebiliyorlar.

 • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Çinko açısından son derece iyi bir kaynak olan kabak çekirdeğinin faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi de bulunuyor.

Göz, saç ve cilt sağlığını da koruyan çinko minerali, aynı zamanda uykusuzluğa da iyi geliyor. Yani uykusuzluğun doğal tedavisinde bile kabak çekirdeği aktif bir rol üstleniyor.

Çinko eksikliğine bağlı kişide görülebilen grip, nezle, depresyon, anksiyete vb. rahatsızlıklara da iyi gelen kabak çekirdeği, ruhsal sağlık sorunlarıyla yüzleşme olasılığınızı düşürüyor.

Depresyon gibi ruhsal rahatsızlıklarla doğal bir şekilde mücadele etmek ve gribe yakalanmaktan korunmak adına kabak çekirdeği tüketebilirsiniz.

 • Diyabete iyi geliyor

İnsülin direncini kıran besinler listesinde ilk sıralarda bulunan kabak çekirdeği, bu özelliği sayesinde kandaki şeker miktarını azaltıyor.

Diyabet semptomlarını da hafifleten kabak çekirdeği, insülin direncine bağlı kilo alımının önüne geçiyor. Yani bir nevi zayıflamanıza ve formda kalmanıza da olanak tanıyor.

Diyabet hastaları tarafından tüketildiğinde ise insülin dengelenmesine yardımcı oluyor.

 • Uykusuzluğu gideriyor

Sinirleri yatıştıran ve gerginliği alan bir özelliği bulunan kabak çekirdeğinin faydalarından bir diğeri de kişiyi rahatlatması olarak ön plana çıkıyor.

Özellikle yoğun bir iş gününün ardından akşam saatlerinde tüketilen kabak çekirdeği, kandaki serotonin miktarını yükseltiyor. Yani kişinin kendini daha mutlu ve huzurlu hissetmesini sağlıyor. Bu sayede kişi, deliksiz bir uyku çekebilme şansını elde ederek, uyku periyodunu bir düzene sokabiliyor.

 • Kötü kolesterolü düşürüyor

Diyabete iyi gelen kabak çekirdeği, kötü kolesterolü dengeliyor, iltihaplanmaya iyi geliyor. Vücutta iltihap oluşumunun etkilerini yavaşlatarak, pek çok hastalığın ilerlemesini durduruyor.

 • Erken yaşlanmayı önlüyor

Kolajen açısından da mükemmel bir kaynak olan kabak çekirdeği, hücre yenilenmesini destekliyor ve yaşlanma etkilerini durduruyor.

Cildin en üst tabakasında yeni hücre oluşumunu teşvik ederek, cilt sarkmalarının ve erken kırışık oluşumunun önüne geçiyor. Bu yönüyle daha genç ve güzel bir cilde sahip olmak isteyenlere de düzenli olarak kabak çekirdeği tüketmeleri öneriliyor.

 • Erkek tipi kelleşmeye engel oluyor

Erkeklerde saç dökülmesinin önüne geçen kabak çekirdeği, yeni saçların da daha sağlıklı, güçlü ve gür çıkmasına aracılık ediyor.

Saç köklerini güçlendirmenin yanı sıra saçların daha dayanıklı olmasını da mümkün kılıyor.

Kabak Çekirdeğinin Zararları:

 • Kabak çekirdeğinin kalori açısından zengin olması aşırı tüketim durumunda kilo alımını beraberinde getirebiliyor.
 • Gastrit, reflü gibi mide rahatsızlıkları bulunanların günde bir avuçtan daha fazlasını tüketmemeleri gerekiyor.
 • Aşırı tüketim, sivilce ve akne oluşumu gibi cilt sorunlarına yol açabiliyor.
 • Hamile bayanlar ve emziren anneler tarafından tüketildiğinde bu kişilerin aşırı kilo almasına neden olabiliyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet