Kabak Kaç Kalori? Kabak Besin Değeri ve Faydaları

  22.08.2019
  1.715
  Kabak Kaç Kalori? Kabak Besin Değeri ve Faydaları

  Kabak Kaç Kalori? Kabak Besin Değeri ve Faydaları Sebze olarak tanınıyor olsa da çekirdekli yapısı nedeniyle kabağın meyve grubunda yer aldığını biliyor muydunuz? Sıkı durun, çünkü kabak kalori ve besin değeri hakkında da daha önce duymadığınız bilgileri öğrenmek üzeriniz. Kabak besin değeri bilgisiyle harika ve sağlıklı yemekler yapacağınıza eminiz. Gelelim normal kabak kaç kalori ya da kabak yemeklerinin kalorileri konusuna.

  İçi yumuşak ancak dışı sert bir kabuk olan bu sebzenin, hatta daha doğru meyvenin ana vatanı Meksika ve Orta Amerika’dır. Ancak bilindiği gibi ülkemizde de yetişme alanı bulan bu besleyici bitki, Cucurbitaceae ailesinin 4 üyesinden biridir.

  Yaz aylarının vazgeçilmez sebzelerinden biri olan kabağın ister sıcak ister soğuk pek çok tarifini bulabilirsiniz. Farklı yöntemlerle pişirilerek her damak tadına hitap edebilen bu harika besinin düşük kalorisi ve faydaları da onu tercih edilesi kılar. Kabak kilo verdirir mi gibi soruları yanıtlayan beslenme uzmanları, kabağı hemen her diyet listesi içerisinde önermektedirler. Biz de bu besinin sağladığı enerji ve besin öğelerinden bahsediyor olacağız.

  Kabak Besin Değeri

  Botanik bilimine göre meyve olarak değerlendirilse de hayatımızda sebze olarak yer alan kabağın salatalık, kavun gibi bitkilerle aynı aileden geldiğini biliyor muydunuz? Aynı şekilde iri çekirdekleri bulunmasıyla bunu kanıtlayabiliriz.

  Kabak hakkındaki bir diğer bilgi de yaz ve kış kabağı olarak ikiye ayrıldığıdır. Yeşil ve sarı türleri yaz aylarında çıkmakta, doğal şeker ve nişasta bakımından daha düşük değerlere sahip olmaktadır. Ayrıca yaz kabakları daha düşük kalori ve glisemik indekse sahiptir. Ancak çıktığı mevsim ne olursa olsun içerisinde bol miktarda A ve C vitaminleri ile potasyum ve lif bulunur.

  Gelelim kabağın besin değeri ölçülerine, 1 adet orta boy çiğ kabakta bulunan bileşenler:

  • Kalori: 33
  • Yağ: 0
  • Lif: 2 gr.
  • Protein: 2 gr.
  • Karbonhidrat: 5 gr.
  • Şeker: 3 gr.
  • C vitamini: 3 mgr. (Günlük ihtiyacın %56’sı)
  • B6 vitamini: 4 mgr. (Günlük ihtiyacın %21’i)
  • Manganez: 3 mgr. (Günlük ihtiyacın %17’si)
  • Riboflavin: 3 mgr. (Günlük ihtiyacın %16’sı)
  • Potasyum: 514 mgr. (Günlük ihtiyacın %15’i)
  • Folik asit: 57 mgr. (Günlük ihtiyacın %14’ü)
  • K vitamini: 4 mgr. (Günlük ihtiyacın %11’i)

  Kabak Kalori Değeri

  Magnezyum, sodyum, demir, kalsiyum, fosfor ve potasyum gibi değerli minerallerin yanı sıra lif ve vitamin bakımından da oldukça besleyici olan kabağın faydaları saymakla bitmez desek yeridir. Bu bileşenler sayesinde hazımsızlık sorunu yaşayanlar için harika bir besindir. Be sebebin yanı sıra yüksek doyuculuğu sebebiyle pek çok diyette kendisine yer verilmektedir. Haliyle çiğ kabak kaç kalori, sebze sever tüm diyetçilerin merak ettiği bir konu olmaktadır.

  Pişirilme şekline ve porsiyonunun büyüklüğüne bağlı olarak elbette kalori değerleri değişkenlik göstermektedir. Çiğ haliyle:

  • 1 adet orta boy kabak enerji değeri (100 gr. için): 19 kcal
  • 1 porsiyon kabak enerji değeri (150 gr. için): 29 kcal

  şeklindedir.

  Pişmiş Kabak Kaç Kalori?

  Diyetler içerisinde sıkça yer aldığından bahsetmiş olduğumuz kabağı haşlayarak tüketebilirsiniz. Hatta buharda pişirme yöntemiyle faydalarını mümkün olduğunca çok alabilirsiniz. 5-10 dakika gibi bir süre kendi buharında pişen kabağı baharat, az tuz ve en sonunda yoğurtla daha lezzetli kılabilirsiniz. Yine bir diğer yağsız pişirme yöntemi de sote olabilir. Eğer ızgaranız varsa ızgarada da kabağı deneyebilir, soslar eşliğinde tüketebilirsiniz. Yeşil kabak karbonhidrat değeri bu yöntemlerle minimumda kalmaktadır.

  Haşlanmış kabağın kalorisi ise şu şekilde:

  • 1 porsiyon haşlanmış kabak enerji değeri (150 gr. için): 29 kcal
  • 1 adet haşlanmış kabak enerji değeri (100 gr. için): 19 kcal

  Kabak Yemeği Kaç Kalori?

  Kilo vermek isteyenler kadar sağlığını gözetenler için de kabağın yemek hali iyi bir alternatiftir. Kıymalı ya da zeytinyağlı seçenekleri olması ise yemeğin her damak tadına uymasını sağlar.

  Kabağın kıymalı yemeği için kalori değerleri ise şu şekilde:

  Küçük bir porsiyon kıymalı kabak yemeği (100 gr için): 29 kcal

  1 yemek kaşığı kıymalı kabak yemeği (25 gr. için): 37 kcal

  1 porsiyon kıymalı kabak yemeği (220 gr. için): 324 kcal

  Hafif olması nedeniyle özellikle yaz aylarında bu yemeğin zeytinyağlı versiyonu daha çok tercih edilmektedir. Zeytinyağlı olarak pişirilmesi protein değeri daha az olsa da farkı faydalar sağlar. Özellikle dereotu ve soğanla tatlandırıldığında pek çok kişinin severek yediği bir sağlık deposuna dönüşür.

  Zeytinyağlı kabak yemeği kalori değerleri ise şu şekilde:

  1 yemek kaşığı zeytinyağlı kabak yemeği (20 gr. için): 7 kcal

  1 porsiyon zeytinyağlı kabak yemeği (150 gr. için): 25 kcal

  Kabak Mücveri Kaç Kalori?

  Geldik günün hemen her saatinde yenebilen, bir başka harika tarife: Kabak mücveri. İster kızartma olarak ister fırında yapılabilen bu harika yemek, tavada kızartıldığında çok yağlı olduğu için kilo vermek isteyenlere önerilmez. Ancak fırında az miktarda yağla harika bir diyet yemeği de olabilir. Fırında pişirilen kabak mücveri kalori değerleri ise şu şekilde:

  • 1 porsiyon mücver enerji değeri (130 gr. için): 150 kcal

  Kabak Çekirdeği Kalori Değeri

  Kabağın yağlı olması sebebiyle tüketenlerin çekimser yaklaştığı bu kısmı, aslında yoğun vitamin ve mineral içeriğiyle başta saç ve cilt sağlığı olmak üzere genel olarak büyük yararlar sağlıyor. E vitamini, fosfor, magnezyum, çinko potasyum, mangan, selenyum içerisindeki yoğun besin öğelerinden yalnızca bazıları. Gün içinde ara öğün olarak bir avuç kadar tüketilmesi, tüm bu sağlıklı bileşenlerden faydalanmanız için yeterlidir. Gelelim kabak çekirdeği kalori değerlerine:

  • 1 avuç kabak çekirdeği enerji değeri (10 gr. için) 56 kcal.
  • 1 çay bardağı kabak çekirdeği enerji değeri (100 gr.için) 560 kcal.

  Siz de edindiğiniz bilgilerle, bize tüm fikir ve sorularınızı yorumlar kısmında iletebilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.