Kabızlığa Ne İyi Gelir?

16.01.2019
4.241
Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Hepimizin hayatımızın belirli dönemlerinde karşılaştığımız, son dönemlerde oldukça yaygın bir sağlık sorunu olan kabızlık; en genel tanımıyla bağırsak hareketlerinin yavaşlaması doğrultusunda dışkılamanın normalden daha sert ve haftada iki ya da ikiden daha az olması anlamına geliyor.

En önemli nedeni yanlış beslenme olan kabızlık, bazen de kullanılan birtakım ilaçların yan etkisine bağlı olarak gelişebiliyor.

Çoğu zaman kalıtsal olan kabızlık; aslında doğru ve düzenli beslenme alışkanlığının kazanılması ile çözülebilen bir sağlık sorunu olsa da söz konusu kronik kabızlık olduğunda kabızlıktan kurtulmak sanıldığı kadar kolay olmayabiliyor.

Kabızlığa ne iyi gelir? başlıklı bu yazımızda aynı zamanda kabızlık neden olur? Kabızlık nasıl geçer? sorularını da kısaca yanıtlamak istiyoruz.

İşte, kabızlığa dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Kabızlık Neden Olur?

Çoğu zaman lif açısından zengin ve posalı yiyeceklerin yeterli miktarda tüketilmemesi, kabızlığın en önemli nedeni olarak kabul ediliyor.

Hareketsiz bir yaşam sürme, günün önemli bir bölümünü masa başı işlerde hareket etmeksizin geçirme, spor ya da egzersiz yapmama kısacası aktif olmayan yaşam tarzı; kabızlığı tetikleyen diğer etmenler olarak kabul ediliyor.

Stresli, gergin ve endişeli bir kişilik yapısı bulunan kişilerde kabızlık, kronik bir hale dönüşebiliyor.

Gün içerisinde yetersiz su ve sıvı tüketimi de kabızlığı tetikleyerek, bağırsaklardaki dışkının kurumasını ve normalden daha sert olmasını beraberinde getiriyor.

Kan grubuna ve metabolizma hızına uygun bir şekilde beslenmeyen kişiler de sık sık kabızlık sorunu ile karşılaşmak zorunda kalıyorlar.

Özellikle antidepresanlar başta olmak üzere birtakım reçeteli ya da reçetesiz ilaçların düzenli bir şekilde kullanımı da kabızlığa neden olabiliyor.

Kısacası kabızlığın tek bir etmene bağlı olmadığını birden çok etmenin bir araya gelmesi ile oluşan ciddi bir sağlık sorunu olduğunu ifade edebiliriz.

Peki, kabızlığa ne iyi gelir? Kabızlıktan kurtulabilmenin yolları nelerdir?

Kabızlığa İyi Gelen Meyveler:

Lifli ve posalı yapıları sayesinde vücudumuzun su ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan, aynı zamanda bizi tok tutan, sindirim sistemimizi ve bağırsaklarımızı uyararak, metabolizmamızı hızlandıran kısacası kabızlığa iyi gelen meyveleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Kuru kayısı:

Lezzetli tadının yanı sıra sağlığımıza sunduğu mucizevi katkıları ile de ön plana çıkan kuru kayısı; kalp-damar sağlığımızı gözetmenin ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin yanı sıra kabızlığa da oldukça iyi geliyor.

Vücuttaki sıvı salgısını arttırarak, dengeleyen kuru kayısı, aç karna tüketildiğinde etkilerini daha çok gösteriyor.

Sabah kahvaltılarınızdan yaklaşık 30 dakika önce birkaç adet kuru kayısı yiyip, ardından 1 bardak ılık su içerek; gün boyu tükettiğiniz tüm besinlerin mideniz ve bağırsaklarınız tarafından daha kolay ve hızlı bir şekilde sindirilmesini sağlayabilirsiniz.

 • Kuru incir:

Müshil etkisi gösteren ve kabızlığı gideren bir diğer şifalı meyve olan kuru incir; bağırsaklarımızdaki yararlı bakterilerin sayısını arttırıyor.

Günde bir avuç kuru incir tüketerek, kronik kabızlıkla savaşabilmeniz mümkün.

 • Kuru üzüm:

Faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla olan kuru üzüm; sindirimi uyararak, yavaş çalışan metabolizmamızı hızlandırıyor.

Her gün düzenli olarak bir avuç kuru incir, kuru üzüm ve kuru kayısı karışımı tüketerek, kabızlıktan kısa bir sürede kurtulabilir, bağırsak floranızı güçlendirebilirsiniz.

Kabızlığa İyi Gelen Sebzeler:

Doğanın bize en güzel armağanlarından biri olan, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, kanser başta olmak üzere pek çok ciddi sağlık sorunu ile savaşmamıza yardımcı olan şifalı sebzelerle hazırlayabileceğiniz lezzetli yiyecekler sayesinde de kabızlıkla savaşabilirsiniz.

İşte, kabızlık önleyici etkisi bulunan sebzeler listemiz:

 • Ispanak
 • Pırasa
 • Lahana
 • Haşlanmış patates
 • Enginar
 • Yeşil fasülye
 • Brüksel lahanası
 • Pazı
 • Kuşkonmaz

Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlığa iyi gelen sebzeleri ve meyveleri düzenli olarak tüketmenize rağmen kabızlıktan yine de kurtulamıyorsanız, yaşam tarzınızda birtakım değişikliklere giderek bu sorununuzu geride bırakabilirsiniz.

İşte, bağırsaklarınızı rahatlatacak, kabızlık karşıtı önerilerimiz:

 • Her sabah kahvaltısından önce bir yemek kaşığı zeytinyağı için

Yemeklerimize eşsiz bir tat katan, katı yağlara göre kat ve kat daha sağlıklı olan zeytinyağı; bağırsaklarımızı yumuşatarak, müshil etkisi gösteriyor.

Her sabah kahvaltı öncesinde bir yemek kaşığı zeytinyağı içerek, mide şişkinliği, gaz, kabızlık semptomlarını en aza indirgeyebilirsiniz. Zeytinyağının tadından hoşlanmıyorsanız, az bir miktar suyla seyrelterek de içebilirsiniz.

 • Tuvalet ihtiyacınızı zamanında giderin. Ertelemeyin!

Bağırsak tembelliğinin en önemli nedenlerinden biri de tuvalet ihtiyacımızı zamanında karşılamamız olarak kabul ediliyor.

Tuvaletimiz geldiğinde ihtiyacımızı gidermememiz, maalesef ki alışkanlık haline geldiğinde kronik kabızlık kaçınılmaz bir hal alıyor.

Bu yüzden doğru bir tuvalet alışkanlığı kazanmaya başlayarak, kabızlıkla mücadelede etkili ve önemli bir adım atabilirsiniz.

 • Düzenli egzersiz yapın

Modern dünyanın beraberinde getirdiği yoğun iş koşuşturmacası derken, çoğumuz evimize akşamları geç saatte geliyor, spor ve egzersize ayıracak zaman bulamıyoruz.

En azından günde 30 dakikalık yürüyüşlere çıkarak, bağırsak tembelliğinden kurtulabilirsiniz. Yürüyüşe çıkacak vaktiniz de yoksa karın kaslarını çalıştırmaya yönelik birkaç egzersizi evde gün içerisinde birkaç sefer tekrar ederek, kabızlıkla mücadele edebilirsiniz.

 • Tam tahıllı, kepekli ekmek ya da çavdar ekmeği tüketin

Sabah kahvaltısında tükettiğimiz beyaz ekmek, tadını ne kadar çok seversek sevelim, yeterli miktarda lif içermiyor.

Beyaz ekmek yerine besin değeri ve lif oranı daha yüksek olan tam tahıllı, çavdar ya da kepekli ekmek tüketmeye başlayarak, hem bağışıklığınızı güçlendirebilir hem de kabızlık sorununuza elveda, diyebilirsiniz.

 • Kabız yapan yiyecek tüketimini sınırlandırın

Başta fast-food tarzı besinler olmak üzere işlenmiş gıdalar, katkı maddeli besinler, kırmızı et, beyaz et, yumurta; lif oranı düşük besinler arasında yer aldığından kabızlığa neden olabiliyor.

Beyaz ekmek ve beyaz pirinç gibi işlenmiş tahıllarda da kepekli ekmek ve kepekli makarnaya nazaran daha az lif bulunduğundan bu besinlere de beslenme programınızda mümkün olduğunca az yer vermeniz gerekiyor.

Olgunlaşmamış muz, olgunlaşmış muzun aksine kabızlığı daha şiddetli bir hale getiriyor. Olgunlaşmış muzda bulunan yararlı bakteriler ise kabızlığı önleyerek, müshil etkisi gösteriyor.

Yoğurt dışındaki süt ve süt ürünlerinin sindirimi zor olduğundan bu besinler de kabızlığa neden olabiliyor.

Beyaz çikolata başta olmak üzere çikolatanın pek çok türü kabızlığa yol açarken, kakaolu bitter çikolata, lifli yapısı sayesinde kabızlığa iyi geliyor.

Kepekli makarna ve kepekli pilav tüketerek, öğünlerinizde sebze, meyve, baklagil ve tahıllara sıklıkla yer vererek, şiddetli kabızlıktan korunabilirsiniz.

Kabızlığa İyi Gelen Bitki Çayları

Metabolizmamızı ve sindirim sistemimizi hızlandırarak, hem zayıflamamıza yardımcı olan hem de kabızlığa iyi gelen bitki çaylarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Zencefil çayı:

Kabızlığa ne iyi gelir? sorusuna verebileceğimiz harika bir cevap olan zencefil çayı, mide ve karın kramplarını geçiriyor, mide ve bağırsaklarımızı daha aktif bir hale getiriyor.

Aynı zamanda dolaşım sistemimizin de daha hızlı çalışmasını sağlıyor.

 • Elma çayı:

Enfes tadı ile tadı damaklarımızda kalan elma çayı, bol lif içeriği sayesinde kabızlığı önlüyor. Kabızlığın doğal tedavisinin yanı sıra kabızlıktan korunmada da günde birkaç bardak elma çayı tüketebilirsiniz.

 • Sinameki çayı:

Bağırsak dostu olan sinameki çayı, idrar yolu iltihaplanmalarına, mantar enfeksiyonlarına, mide ülserine ve kabızlığa son derece iyi geliyor.

Nane, ısırgan otu ve karahindiba çayını kabızlığa iyi gelen diğer bitki çaylarına örnek olarak gösterebiliriz.

Bu yazımızda kısaca kabızlığa ne iyi gelir? sorusunu yanıtlamaya çalıştım.

Yazımın bilgilendirici ve aydınlatıcı olması dileğimle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet