Kalori Hesaplama

  01.01.2019
  1.605
  Kalori Hesaplama

  Kalori Hesaplama Kaç Kalori Aldım Televizyonda, radyoda sıklıkla işittiğimiz, bazen de internette gazetelerde ya da diyet sayfalarında rastladığımız kalorinin en önemli diyet terimlerinden biri olduğunu bilmemize rağmen maalesef ki ‘kalori’ kelimesinin tam anlamıyla ne işe yaradığını bilmiyoruz.

  Diyetisyenler tarafından bize sürekli olarak kalorisi düşük besinler ile beslenmemiz önerilse de günlük kalori ihtiyacımız, günde kaç kalori yakmamız gerektiği konusunda çoğumuz pek de ayrıntılı bir bilgiye sahip değiliz.

  Kalori hesaplama başlıklı bu yazımızda kısaca kalori nedir? Kalori nasıl hesaplanır? sorularını yanıtlamak, kalori ile ilgili olarak merak ettiğiniz tüm soruları cevaplamak istiyoruz.

  İşte, kaloriye dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

  Kalori Nedir?

  En genel tanımıyla kalori, gün içerisinde tükettiğimiz besinleri yakabilmemiz amacıyla vücudumuzda ortaya çıkan enerji anlamına geliyor.

  Yani günlük ihtiyaç duyduğumuz kaloriyi besin yoluyla elde edemediğimizde vücudumuzda enerji ortaya çıkmıyor.

  Bu enerji besinler aracılığıyla karşılanmadığında ise nefes alma, hareket etme, kalp tarafından kan pompalanması vb. görevler; vücudumuz tarafından tam anlamıyla yerine getirilemiyor.

  Sonuç olarak da zaman içerisinde pek çok sağlık sorunu ile karşılaşmak zorunda kalabiliyoruz.

  Kalori Nasıl Hesaplanır?

  Besinler aracılığıyla günde kaç kalori almanız gerektiği üzerinde yaşınız, cinsiyetiniz, vücut yağ oranınız gibi pek çok kriter belirleyici olabiliyor.

  Bununla birlikte ortalama 50 kilo ağırlığındaki bir kişinin günde yaklaşık 1600-1700 kalori alması gerekiyor.

  Gün içerisinde oldukça hareketli bir yaşam süren kişilerin hareketsiz yaşayanlara göre daha fazla miktarda kaloriye ihtiyaç duyuyorlar.

   

  Peki, günlük kalori ihtiyacınız nasıl hesaplanıyor?

  • Kg
  • Cinsiyet
  • Aktivite seviyesi
  • Vücut yağ oranı

  kişinin günlük ihtiyaç duyduğu kalori miktarı hesaplanırken dikkate alınıyor.

  Bu noktada güvenilir sitelerde yer alan kalori hesaplama araçlarından yararlanabilirsiniz.

  Kilonuzu, cinsiyetinizi, vücut yağ oranınızı ve gün içerisinde aktif olup olmadığınızı kalori hesaplama aracına girerek, besinlerden günlük edinmeniz gereken kalori miktarını öğrenebilirsiniz.

  Kilo Almada Kalorinin Yeri

  Özellikle kilosundan memnun olmayan, daha çekici görünmek ve kas geliştirmek isteyen pek çok kadın ya da erkek kilo almak için fitness gibi spor dallarına yöneliyor.

  Ancak tek başına fitness hareketleri, kişinin kas geliştirmesine yardımcı olmuyor. Kilo almak ve kas geliştirmek isteyen kişilerin mutlaka günlük kalori ihtiyaçlarından daha fazla kalori almaları gerekiyor.

  Yani kilo almak istiyorsanız, kalorisi yüksek olan besinlere yönelmeli, protein ve karbonhidrat açısından zengin besinler tüketmelisiniz.

  Kilo Vermede Kalorinin Yeri

  ‘Zayıflamak için kaç kalori yakmalıyım’ sorusu zayıflamak ve daha fit bir fiziğe sahip olmak isteyen kadın ve erkeklerin en çok merak ettiği sorular arasında yer alıyor.

  Yalnız pek çok kadın zayıflamak adına günlük kalori alımını sınırlandırmayı tercih ediyor. Oysaki vücudumuzun günlük besinlerden alması gereken belirli bir kalori ihtiyacı bulunuyor.

  Besinler aracılığıyla bu kalori karşılanamadığında ise maalesef ki sağlığımız bozuluyor. Hatta şok diyetler yüzünden hayatını kaybetme tehlikesi ile karşılaşan pek çok kişi bulunuyor.

  Kilo vermek istiyorsanız; günlük aldığınız kaloriyi epey bir sınırlandırmak ve düşürmek yerine günlük yaktığınız kalori miktarını arttırmanızı öneriyoruz. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak adına kalori yakımına öncelik vermelisiniz.

  Yürüyüş, spor, fitness, aerobik gibi spor dalları ile ilgilendiğiniz takdirde kalori yakımını hızlandırabilir, kalori yakımı kalori alımından daha yüksek olduğu için kolaylıkla zayıflayabilirsiniz.

  Zayıflamak için Günde Kaç Kalori Yakmanız Gerekiyor?

  1000 kalorinin karşılığı 1 kilo olduğundan zayıflamak isteyen kişilerin 1 kilo verebilmek adına 1000 kalori yakmaları gerekiyor.

  Yani yaktığınız kalori miktarının aldığınız kaloriden 1000 kalori fazla olması durumunda 1 kilo verebiliyorsunuz.

  Ancak bu miktarın tek bir günde yakılması mümkün olmadığından sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız, 1 kilo vermek adına haftada 1000 kalori yakmaya çalışmalısınız.

  Yani günlük yaktığınız kalori miktarı aldığınız kaloriden yaklaşık 150 kalori daha fazla olduğunda haftada bir kilo kolaylıkla verebiliyorsunuz.

  Bu miktar 300 kalori olduğunda ise haftada yaklaşık 2 kilo kaybetmeniz mümkün bir hale geliyor.

  UYARI:

  Haftada 2 kilodan fazla zayıflamanız, sağlığınızı tehdit edebileceğinden uzun süreli ancak etkili diyetlerden yararlanmanızı, arka arkaya şok diyetlere başvurmamanızı öneriyoruz.

  Şok diyetlere başvurmak yerine diyet boyunca kalorisi düşük ancak besin değeri yüksek olan gıdalarla beslenerek, kalori yakımını daha kolay bir hale getirebilir, dilediğiniz kiloya daha kolay bir şekilde düşebilirsiniz.

  Bu yazımızda kısaca kalori nedir? Kalori nasıl hesaplanır? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Yazımızın faydalı olması dileğimizle…

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.