Kalori Nedir? Kadınlar ve Erkekler için Kalori Hesabı Nasıl Yapılır?

  24.09.2019
  949
  Kalori Nedir? Kadınlar ve Erkekler için Kalori Hesabı Nasıl Yapılır?

  Kalori Nedir? Kadınlar ve Erkekler için Kalori Hesabı Nasıl Yapılır? Kilo vermek isteyenlere sürekli kalori hesabı yapmaları söyleniyor ya da yediklerimizin kalori hesabı olmadan tüketilmemesi öneriliyor. Peki nedir bu kalori hesaplama dediğimiz işlem? Kadınlara ve erkeklere göre değişen bu değer hakkında tüm merak ettiklerinizi öğrenerek siz de yediklerinize ve hareketlerinize anlam kazandırabilirsiniz. Kalori hesaplama ile matematiksel kilo verme için buyurun yazımıza…

  Kalori Nedir?

  Bir enerji ölçü birimi olan kalori, yiyeceklerin ve içeceklerin bize ne kadar enerji verdiğini ifade etmede kullanılıyor. Kişinin ihtiyacı olan günlük enerji miktarı ise şu kriterlere göre değişkenlik gösteriyor:

  • Yaş; kişinin yaşı gençse metabolizması daha hızlı olacağından daha çok kaloriye ihtiyacı olabilir.
  • Yaşam alışkanlıklar; aktif tempoya sahip kişilerde kaloriye ihtiyaç artar.
  • Metabolizma hızı; metabolizmayı etkileyen boy ve kilo ölçüleriniz, besin yakma hızınızı etkiler.
  • Hormonlar; tiroid hormonu gibi hormonların seviyeleri, metabolizma hızında etkilidir.
  • İlaçlar; glukokortikoid gibi inflasmayon ilaçları metabolizmayı etkiler.

  Ne kadar enerji tüketebileceğimizi etkileyen başka pek çok etmen olabilmekte, kişinin kendi değişkenleri enerji ihtiyacını belirlemektedir.

  Kalori ve Kilokalori Arasındaki Fark Nedir?

  Kilokalori terimini ifade etmede genelde kalori teriminin kısaltma olarak kullanıldığını görebilirsiniz. Tükettiğimiz pek çok besinin ambalajlarından ‘’kcal’’ şeklinde bir ifade yer alır. Uluslar arası ölçü birimlerinde ise kalori hesabı diyet yapanlar için kilokalorinin yerine kilojul (kJ) ifadesi kullanılır.

  Kalori hesabı ile zayıflama amacıyla diyet yapanların 1 kcal’nin yaklaşık 4.2kJ’a eşit olduğunu bilmesi  faydalı olacaktır.

  Kadınlar için Kalori Hesaplama Nasıl Olmalı?

  Kişinin sağlıklı kilosunu koruması ya da ideal kiloya ulaşması için hem besinlerden aldığı kalorinin hem de fiziksel aktiviteleri ile yaktığı kalorinin denge halinde olması gerekir. Kişi sağlıklı yaşam adına hem besinlerden yeterli kaloriyi alabildiği, onu aç bırakmayan diyetleri yapmalı; hem de diyetine uygun, kendisini yormayacak bir egzersiz programı uygulamalıdır.

  Peki kalori nasıl hesaplanır? Kadınların kendi cinsiyet özelliklerine bağlı olarak, yaktığı kalorinin değişmesi gibi yaşına bağlı olarak da elbette yakılan kalorinin değişmesi söz konusudur. Ancak genelleme yapacak ve bir ortalamadan bahsedecek olursak kadınlar için bir insan günde kaç kalori yakar sorusunun yanıtı 1600 ila 2400 olacaktır.

  Kadınlar Kilo Vermek için Günde Kaç Kalori Almalı?

  Diyet esnasında yakılan kalorileri göz önünde bulundurarak yemek yediğinizde dahi kendinizi yeterince iyi hissedemiyor olabilirsiniz. Bunun sebebi optimal seviyede kaloriyi alan bünyelerin bazen yorgunluk, sinirlilik, kabızlık gibi agresif tepkiler vermesidir. Öte yandan diyetinde yeterince kaloriye yer vermeyen kadınlarda kas kaybı, cilt kuruması ve saç dökülmesi gibi pek çok sorunla karşılaşılabilir. Bu çerçevede değerlendirme yaparsak diyetisyen kalori hesaplama ve diğer pek çok yöntemle birlikte sizin için en doğru diyeti oluşturacak kişidir.

  Günlük ihtiyaçlarımızı yalnızca kalorisiyle değerlendirerek almak da pek doğru bir yaklaşım olmuyor. Yani diyetinizde günlük olarak almanız gereken mineral, vitamin ve protein alt sınırları da bulunuyor. Diyetinizde kaloriler kadar bu değerleri de karşılayıp karşılamadığınızı kontrol edilmesi gerekiyor. Yine de özellikle kalorilerden yola çıkarak beslenmesini kontrol etmek ve daha sınırlı tüketime gerek olup olmadığını kontrol etmek isteyenler için pek çok günlük kalori hesaplama programı bulunuyor.

  Erkekler için Kalori Hesaplama Nasıl Olmalı?

  Kadınların erkeklere göre çok daha değişken bir kalori ihtiyacı olduğundan bahsettik. Kadınlar için günlük kalori ihtiyacı 1200 dolaylarında olurken, erkekler için bu rakamlar oldukça farklı. Ayrıca yine kalori hesaplamanın yanında kilo vermeyi mi, almayı mı yoksa korumayı mı amaçladığınızı da bilmeniz gerekiyor.

  Erkeklerin kas kütlesi kadınlara göre fazla olduğundan gün içinde daha çok enerji kaybediyorlar. Bir de genelleme yapacak olursak, erkeklerin boy ortalamasının kadınlardan fazla olması da onların kaloriye olan ihtiyacını artırıyor diyebiliriz. Pek çok etmen doğrultusunda kaloriye olan ihtiyaç değişse de 32 yaşında, orta dereceli şekilde aktif bir yaşamı olan 73 kilo bir erkeğin kilosunu korumak için günde 2600 kaloriye ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz.

  Erkekler Günde Kaç Kalori Almalı?

  Amaç kiloyu korumaksa eğer alınan ve harcanan enerji değerlerinin eşit olmasını sağlamalıyız. Eğer yakılan alınandan fazlaysa kas kaybı, alınan yakılandan fazlaysa da yağ depolanması söz konusu olacaktır.

  Kalori hesaplama formülü ile kalori ihtiyacınızı belirlemek için aslında bir hesap makineniz olması yeterli. Aşağıda sizler için örnek olarak 175 cm. ve 78 kilo olan, orta derece aktiflikte bir erkeğe ait tüketilmesi ve harcanması gereken günlük enerji değerleri verilmiştir. Kilosunu korumak isteyen;

  • 20 yaşında bir erkek 2800 kalori
  • 30 yaşında bir erkek 2728 kalori
  • 40 yaşında bir erkek 2651 kalori
  • 50 yaşında bir erkek 2573 kalori
  • 60 yaşında bir erkek 2496 kalori
  • 70 yaşında bir erkek 2418 kalori

  tüketmelidir.

  Kişi gün içinde eğer hareketsiz ve spor alışkanlıkları yoksa kilosunu koruyabilmek amacıyla daha az kalori almalıdır. Eğer tam tersi sportif bir bireyse ya da tempolu bir işte çalışıyorsa daha çok kalori alarak sağlığını korumalıdır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte alınan kalorilerin azalması gerektiği, çünkü metabolizmanın yavaşladığı unutulmamalıdır.

  Kaloriden yola çıkarak kilosunu kontrol etmek yerine kilo vermeyi isteyenlerin ise, özellikle sportif bir yaşam şekli varsa diyetisyeniyle görüşerek kendileri için en doğru diyeti öğrenmeleri önerilir. Çünkü her birey için kişisel olarak bu değerlerin hesaplanması gerekmekte, aynı zamanda kilo vermeye çalışırken alınması gereken vitamin ve minerallerin aksatılmaması gerekmektedir.

  Siz de kalori hesaplama yöntemi için farklı app ve sitelerden hareketinize ya da tek besine yönelik bilgi edilebilirsiniz. Bu sayede alınan ve verilen enerji dengesini sağlayabilir, vücudunuzu koruyabilirsiniz. Kalori hesaplama hakkında sorularınızı yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.