Kan Vermenin Faydaları Nelerdir? Ne Sıklıkla Kan Verilir?

09.11.2019
886
Kan Vermenin Faydaları Nelerdir? Ne Sıklıkla Kan Verilir?

Kan Vermenin Faydaları Nelerdir? Ne Sıklıkla Kan Verilir? Kan vermenin her ne kadar manevi nedenlerini biliyor olsak da verici kişi için de büyük faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Kan vermek faydaları ile yalnızca hayatlar kurtarmamızı değil, kendimize de iyilik yapmamızı sağlıyor. Haliyle aklınıza kan vermek rahatlatır mı gibi sorular gelebilir. O zaman gelin birlikte kan vermenin faydaları hakkında tüm bilmeniz gerekenleri birlikte öğrenelim.

Her sene yüzlerce, hatta binlerce insan kendisi için uygun kan bulamadığından dolayı hayatını kaybediyor. Bu bilgi dahi kan bağışı konusunda ne kadar hassas olmamız gerektiğini ortaya koyuyor. Ancak kan vermenin verici olan kişiye de pek çok faydası bulunuyor.

Kan Verme Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak kan bağışında bulunan kişinin kendi fizyolojisine de katkıları bulunuyor. Bu faydaların başında kemik iliğinin fazla yağ tutmasını da önlemek geliyor.  Yağ dokudan arınan kemik iliği çok daha fazla miktarda kan üretebiliyor.

Kan üretiminin daha aktif olması sayesinde hücrelerin gençleşmesi ve dolaşımın çok daha verimli bir hal alması da sağlanmış oluyor. Kandaki yağ oranının düşmesi damarlarda kanın çok daha efektif şekilde dolaşmasını sağlıyor. Kandaki yağ oranının düşmesi ise en çok kalp hastalarını yakından ilgilendiriyor, çünkü kan bağışında bulunanlar için kalp krizi riski %90 oranında azalmış oluyor.

Dolaşımın bu denli verimli olmasının diğer faydaları ise kişide tansiyon, baş ağrısı, stres ve yorgunluk gibi pek çok konuyu da ortadan kaldırması oluyor. Ayrıca kan bağışı yapacak kişi otomatik olarak pek çok hastalık için ücretsiz test de yaptırmış oluyor. AIDS, Hepatit B ve C, sifiliz kan testleri ile direkt öğrenilen hastalıklardan bazıları.

Gelelim kan vermenin kalbe faydaları sonrasında bir de ruha olan faydalarına. Kan veren kişi bazen bir bebeğin bazen bir trafik kazası kurbanının hayatını son dakikada kurtarmış olabiliyor. Elbette bunu bilmenin kişiye verdiği manevi katkı da tartışılmaz. İnancımız ne olursa olsun kan bağışının sürekli bir ihtiyaç olduğunu ve çok onurlu bir davranış olduğunu unutmamak gerekiyor.

 

Kan Vermenin Başka Ne Faydaları Vardır?

Kalbe ve dolaşıma olan faydalarına ek olarak kan verme faydaları şu şekilde de kendisini gösteriyor:

  • Kan üretimi ile ilgili organlar uyarılır ve kalp başta olmak üzere pek çok organın daha aktif olması sağlanır.
  • Kan hücreleri yeniden üretilmiş ve gençleşmiş olur.
  • Kan vermek rahatlatır mı sorusunun yanıtı da olumlu. Kan yenilenmesi ile kişi psikolojik rahatlama sağlar. Kişinin kan hücreleri normal değer aralığına kavuştuğundan oksijenlenme ve hücre yenilenmesi çok daha sağlıklı olur ve bu durum her ne kadar sadece fizyolojik gibi görünse de aslında hormonları da etkileyerek genel bir huzur hali verebilir.
  • Kişi kendisi kan vererek çevresinde bu durumu yaygınlaştırabilir. Böylece kendi ihtiyacı olduğunda da kan bulmasının kolaylaşacağını bilir.
  • Kan grubu, kan sayımı gibi bilgilerin yanı sıra herhangi bir hastalık taşınıp taşınmadığı da kan verme öncesi testlerinde görüntülenir ve bu da bir genel fayda olarak düşünülebilir.
  • Gönüllü olarak kan veren kişilerden alınan kan, pek çok kontrolden geçtiği için oldukça güvenlidir. Bu sayede bulaşıcı hastalıkların yayılma riski düşer ve toplumsal sağlığın kalkınmasına fayda sağlanmış.
  • Kan değerleri herhangi bir metabolik nedenden dolayı yüksek olan kişilerde, normal kan değerleri aralığına dönebilmek için kan verilebilir. Kan hücrelerinin sayıca fazla olması eğer bulaşıcı bir etmenden ileri gelmiyorsa, kan üretim mekanizmasının normale dönmesi için kan verilmesi uygun bir taktik olacaktır.

Yılda Kaç Kez Kan Verilir?

Hem fiziksel hem ruhsal hem psikolojik olarak kan vermenin oldukça faydalı ve onurlu bir işlem olduğundan bahsettik. Peki bu bilgiler sonrasında ne kadar sıklıkta kan vermemiz gerektiğinden bahsetmek doğru olacaktır. Gelelim kişinin hem kendisine hem toplumuna faydalı olması için yılda kaç kez kan verilmeli sorusunun yanıtına.

Kimler kan verebilir sorusu ile konuya başlamak gerekirse, 18 -65 yaş arasında olan ve 50 kilonun üzerinde olan herkesin kan verebileceği söylenebilir. Türkiye’de bilindiği gibi kan bağışına dair tüm işlemlerde Kızılay, gönüllülere yardımcı ve aracı olmaktadır. Bu nedenle hastanelere başvurma imkanı olmayan kimseler yaygın Kızılay şubelerinden herhangi biri üzerinden de bağışını gerçekleştirebilirler.

En sık ve 2 ay arayla kan verilmesi, kişinin kendi sağlığı açısından doğru olacaktır. Bu hesapla yıl içerisinde toplamda en fazla 4 kere kan verilmesi gerektiğinden bahsedebiliriz. Ne sıklıkla kan verilmeli sorusunun yanıtını aldığınıza göre, daha kolay bir takip için kan bağışı kartlarının bir takvim olması özelliğinden faydalanabilirsiniz. Kişinin kendi bağışıklığı, dinç olması ve canlılığını koruması için fazla sık kan vermemesi uygun olacaktır.

Kan vermenin diğer bir yararı bulaşıcı hastalık taşıyıp taşımadığını kontrol ettiriyor olmak olduğundan, kişi kendisinde AIDS, hepatit gibi bulaşıcı bir hastalığa dair şüpheler duyduğunda da aynı kanala başvurabilir. Kanının herhangi bir sorunu olmaması durumunda bağışı tamamlanacak, en kötü olasılıkla ücretiz test yapılmış ve sonuç öğrenilmiş olacaktır. Yani aslında kan vermenin bir tür mini check-up olduğu da ifade edilebilir.

Kan verme sıklığını etkileyecek bir diğer etmen hemoglobin değeridir. Bazı kişilerde kanın hemoglobin adı verilen hücreleri sayıca fazla olmakta ve tedavi için düzenli olarak kan verilmesi uygun olacaktır. Hemoglobin değeri 14’ün üzerinde olan kişilerde, hemoglobinin normalin üstünde olduğu söylenebilir ve bu kişiler için sınırı aşmamak kaydıyla kan bağışında bulunması önerilir.

Sizlere kan bağışının faydaları ve ne sıklıkla kan verilir gibi sorular ve konular hakkında gereken bilgileri vermiş bulunuyoruz. Sizler de kendi deneyimlerinizi bizlerle paylaşabilir ya da konuya dair aklınıza takılan diğer soruları yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet