Kantaron Yağı Cilde Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir?

  21.05.2019
  9.163
  Kantaron Yağı Cilde Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir?

  Kantaron Yağı Cilde Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir? Kantaron yağı özellikle yanık tedavisindeki yaygın kullanımı ile tanıdığımız, sarı ve kırmızı olmak üzere iki farklı türü olan bitkisel bir üründür. Ancak cilt üzerindeki leke giderici ve yanık izi tedavi edici etkilerinin de gösterdiği üzere kantaron yağı ile cilt beyazlatma da mümkün olabilmektedir. Ancak bu yağı kullanmadan öncesinde bilmeniz gereken bazı önemli noktalar ve yan etkiler söz konusudur. Siz de bizimle birlikte beyaz, eşit tonlu ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için kantaron yağı kullanımı hakkında tüm merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

  Kantaron Yağı ile Cilt Beyazlar mı?

  Aynı adı taşıyan kantaron çiçeğinin damıtılması ile yapılan bir bitkisel bakım yağı olan kantaron yağı, özellikle yanık ve leke tedavisinde sıkça adını duyduğumuz bitkisel ürünlerdendir. Doğal bakım yağları içerisinde en popülerlerinden biri olan bu yağ, cilt bakımını onarma ve hücreleri yenileme gücünden almaktadır. Ayrıca antiseptik etkileri de bulunan bu yağ ile cilt üzerinde lekeler giderilmekte, ciltte genel bir aydınlanma, parlama ve beyazlama etkisi görülmektedir. Tüm bu faydaları düşünüldüğü takdirde kantaron yağı kullananlar için mucize etkiler görülecektir, diyebiliriz.

  Cilt üzerindeki renk tonuna direkt olarak herhangi bir etkisi bulunmayan bu yağın öncelikli etkisi hiperpigmentasyon adı verilen ciltte aşırı renklenmenin önüne geçmesi olmaktadır. Yüz başta olmak üzere cildin genelinde bulunan sivilce, akne, güneş ışınları, çil oluşumu ve yaşa bağlı gelişen lekeler ve koyuluklar üzerinde yağın direkt ve hızlı bir etkisi vardır. Ancak yalnızca koyu kısımlarda değil, elbette sürüldüğü tüm bölgelerde rengi açma etkisi bulunan bu yağ ile cildi 1 ila 2 tona kadar açmak mümkündür.

  Kantaron Yağı Göz Çevresine Sürülür mü?

  Yüzün geneline bakıldığında ve koyuluk dendiği anda ilk göze çarpan bölge göz altları olmaktadır. Göz altlarındaki koyuluklar ve morluklardan şikayetçi olanlar için böylesi beyazlatma etkisi bulunan bir yağ ilgi çekici olabilmektedir.

  Göz altlarındaki deri katmanı ise yüzün geneline göre daha ince bir yapıdadır ve bu bölge çukurlu bir şekle sahip olduğundan ışığın yüze vurması halinde oluşan gölgelenmelerden daha çok etkilenir. Ayrıca yorgunluk, sinir ve uykusuzluk da bu bölgelerde kısa dönem koyulaşmalara yol açabilir. Siz de göz çevresinin daha aydınlık ve parlak bir görünüme sahip olması için kantaron yağını deneyebilirsiniz. Yani kantaron yağı göz altına sürülür mü sorusunun yanıtı olumludur ve bilinen belirgin bir sakınca yoktur. Yalnızca göz içerisine bileşenlerin yan etkilerinden korumak adına yağın herhangi bir şekilde temas etmemesi gerekir.

  Kantaron Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

  Günümüz koşullarında bilimin gelişmesinin yanında bitkisel yöntemlere olan rağbetin de artmasıyla birlikte, bitkisel yöntemlerin kişilerin basit sağlık sorunlarını tedavi etme üzerindeki etkileri ispatlanmıştır. Ancak aynı bilimsel çalışmaların da gösterdiği üzere kullanılan yöntemler bitkisel de olsa yan etkisiz değildir. Artan kirlilik ve zirai ilaç kullanımı da bu bitkilerin bilinen faydalarını ne yazık ki geçmişe göre azaltmıştır. Tüm bunlar düşünüldüğünde bitkisel çözümlerden faydalanmak isteyenlerin doğru sıklıkta ve doğru miktarda uygulama yapmasının önemi ön plana çıkmaktadır. Aksi halde doğadan şifa ve fayda görmek isteyen pek çok kişinin karşılaşacağı yan etki ve zararlar söz konusu olacaktır. Bizler de sağlığınız için cildinizle ilgili istenmeyen bir durum halinde ilk başvurduğunuz kişinin cilt uzmanı doktorunuz olması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

  Kantaron Yağı Yüzde Tüylenme Yapar mı?

  Kantaron yağı tüy üzerindeki etkileri ile çok konuşulan bitkisel yağlardandır. Bazıları bu yağın yüz bölgesinde tüylenmeye yol açtığını belirtmekte, bazıları ise kantaron yağı tüy azaltıcı etkiye sahip, demektedir. Bu yağ, gözenekler aracılığıyla cildin alt katmanlarına ulaşabilen ince yapılı bir yağdır. Haliyle bu da tüylenme konusunda tedirginlik yaratır. Ancak kılların kökleri olan ve beslenmesini sağlayan foliküllerin bulunduğu katman, bu yağın erişebileceği katmandan çok daha aşağıda bulunmakta, bu nedenle kantaron tüylenme yaratmamaktadır. Yine de cilt hücrelerini beslediğinden dolaylı olarak, nadiren de olsa tüylerde koyulaşma ve kalınlaşmaya yol açabilmektedir.

  Kantaron Yağının Cilde Etkileri Nelerdir?

  Beyazlatma etkisi üzerinde durduğumuz kantaron yağı yüz için kullanıldığı takdirde beraberinde şu etkileri de göstermektedir:

  Cilt üzerindeki kızarıklıkları geçirir.

  Sivilcelerden ve yaralardan kaynaklanan yeni ve eski yara izlerini tedavi eder.

  Antiseptik etki sağlayarak hem iltihaplı sivilceleri hem de siyah noktaları engeller.

  Cilde genel olarak aydınlık ve parlak bir görünüm verir.

  Güneş ışınlarından kaynaklanan lekeleri önler.

  Yaşın ilerlemesi ile oluşan bazı küçük belirtileri engeller.

  Çilleri olanların, bu görünümünü hafifletir.

  Ciltteki ton farklarından ileri gelen renkli görünümü eşitler ve daha beyaz görünen bir cilt sağlar.

  Ten Rengi Beyazlatmak için Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

  Kantaron yağı ile cilt beyazlatmak için öncelikle doğal bir yağ elde etmelisiniz. Sonrasında bu yağı düzenli şekilde kullanıp etkilerini görebilirsiniz. Ancak unutmamız gereken bu yağın bahsedilen etkilerinin ancak 3 ila 4 aylık kullanımda belirgin şekilde görüleceğidir.

  Sarı kantaron çiçeğinin yapraklarını yıkayıp duruladıktan sonra parça parça bölerek zeytinyağı dolu bir cam kap içerisine yerleştirin. Kavanozu güneş ışığı alan bir yere koyun ve kapağını açmadan rengi kırmızıya dönene kadar 40 ila 50 gün kadar bekletin.

  Elde etmiş olduğunuz yağı sabah ve akşam saatlerinde temiz, gözenekleri açılmış ve kirden ya da makyajdan arındırılmış olan cilde masaj hareketleri ile yedirerek uygulayabilirsiniz.Yağın durulanmaya gerek olmaması da bir diğer avantajı olup eğer makyaj yapmıyorsanız cildiniz emdikçe yağı yeniden uygulayabilirsiniz.

  Siz de kantaron yağı mucizesi ile elde ettiğiniz sonuçları, doğru şekilde adımları takip ettiğinizden emin olduktan sonra bizimle paylaşabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.