Kara Merhem Nedir? Kara Merhem (İhtiyol Pomad) Ne İşe Yarar?

  05.12.2019
  4.809
  Kara Merhem Nedir? Kara Merhem (İhtiyol Pomad) Ne İşe Yarar?

  Kara Merhem Nedir? Kara Merhem (İhtiyol Pomad) Ne İşe Yarar? Herkesin en az bir kez adını duyduğu ancak pek çoğumuzun yeni tanıştığı kara merhem, etkileri ve mucize faydaları ile geçmişten bu yana kullanılan bir ürün. Kara merhem kullananlar birbirine sık sık bu ürünü tavsiye ederken biz de kara merhem ne işe yarar sorusunu sizler için yanıtlıyoruz.

  Ünlü olmasının yanı sıra uygun fiyatıyla da dikkatleri üzerine çeken bu kremimiz, cilt üzerindeki iltihapların ve iltihabın yol açtığı sorunlar çözülmesi için birebirdir. Uygulaması da tıpkı erişimi gibi oldukça kolay olan bu ürün uygulanan bölgenin temizlenmesine ve arınmasına büyük ölçüde yardımcı olur.

  Kara Merhem Nedir?

  Aslında medikal dünyasındaki adı ihtiyol pomat olan, yani tıp dünyasında da kendisine yer bulan bu krem, adını diğer benzerlerinin aksine renginin tamamen beyaz olmamasından almaktadır. Özellikle antiseptik özelliği ön plana çıkmakta, %80 oranında vazelin içermektedir. Krem %10 ihtiyol ve %10 ‘u lanolin ise ürünün diğer bileşen oranlarıdır. Ek olarak içerisinde bazı bitkilerin ekstreleri yer almaktadır.

  Derinin üzerine uygulanan ve hassas bölgelerde kullanımından kaçınılması gereken merhem, basur gibi iltihaplı deri hastalıklarında yaygın şekilde kullanılır. Basurun neden olduğu ‘’memeler’’ kremin etki alanında olup, bu şikayetin sonlanmasını sağlayabilir. Formülü gereği ameliyat izleri üzerinde de sıkça kullanılan krem, bu gibi durumlarda doktorların da önerisi olabilmektedir.

  Renginden dolayı bu ismi alan kremin, kükürt içermesinden dolayı rengi muadillerinden çok daha koyudur. Hatta kara merhem kavramı o kadar yaygındır ki kremin medikal adı neredeyse hiç kullanılmaz. İçerdiği bu renk veren kükürtten dolayı kokusu biraz ağır ve kötü olsa da etkilerinden dolayı ürünü kullananlar çevrelerine de önermektedir.

  Kara Merhem Ne İçin Kullanılır?

  Hemen hemen bütün eczanelerde bulunabilen kremin, doğru sorun için kullanılması önemlidir. Minik bir doz sürüldüğünde dahi krem anında etkilerini göstermeye başlar. İçi iltihap dolmuş olan sivilcelerin, bu kremle anında sönmesi sağlanabilir. Az bir miktarı dahi sivilcenin ve irinli görünümünü tedavi etmeye yardımcı olacaktır.

  Tırnak kestikten sonra oluşan tırnak batması gibi enfeksiyonla ilişkili rahatsızlıklarda da yine kara merhem kullananlar memnun kalmaktadır. Neden olduğu yoğun kaşıntı v iritasyon hissi nedeniyle can sıkıcı bir rahatsızlık olan egzama için de bu merhemin kullanılması mümkündür. O zaman kara merhem ne işe yarar sorusunun yanıtlarını şu şekilde listeleyebiliriz:

  • İltihap nedeniyle çıkan çıbanlar
  • İrinli sivilce
  • Tırnak batması
  • Egzama
  • Deri döküntüleri ve pullaşması
  • Dolama
  • Basur

  Kara Merhem (İhtiyol Pomad) Nasıl Kullanılır?

  Kullanımı oldukça kolay ve pratik olan ürünün, öncelikle uygulanacağı bölgenin hijyenik ve temizlenmiş olması gerekir. Kremden bir miktar alınarak pamuğa sürülür ve temizlenen sorunlu deri bölgesine uygulama yapılır. Çıban, sivilce gibi oluşumlarda sorunlu bölgeden irin çıkışı gözlemlenebilir ve bu akan sıvının panik yaratmaması gerekir.

  Deri üzerindeki tedavi süreci krem durulanmadığı sürece devam eder. Sivilce için kremi kullanacak kişilerin dar bir bölgeye uygulama yapması yeterli olurken, egzama gibi geniş yüzeylere yayılan sorunlarda kullanım miktarı daha fazla olabilir. Kara merhem kullananların yorumları incelendiğinde uygulama yapılan bölgeyi, özellikle çıban tedavisi için ürün kullanıldığında, sıcak tutmanın etkileri arttırdığını ve yoğunlaştırdığını göstermektedir. Ancak kremin etki etmediği durumlarda cilde zarar verilmemeli ve cerrahi müdahaleye başvurulmalıdır.

  Kara Merhem Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler

  Ürünün pek fazla yan etkisi görülmemiştir. Ancak şüphesiz ilk kullanımda kara merhem zararları düşünülerek endişe edilmiş olabilir. Ürünün dikkatli kullanılması için bilinmesi gereken detaylar şu şekildedir:

  • Kremin içeriğinde kükürt bulunmaktadır. Bu sebeple kükürde ve kokusuna karşı hassas olanlara önerilmez.
  • Tamamen iyileşme görülene kadar düzenli kullanılması gerekir.
  • Oldukça nadir de olsa bazı bünyelerde alerjilere neden olabildiği kaydedilmiştir.
  • Şeker hastalarının bu merhemi kullanması önerilmemektedir.
  • Hamilelerin ve emzirme döneminde olanların kullanım öncesinde doktor onayı alması gerekir.
  • Krem sürülen yüzeydeki sivilce, çıban gibi irinli yapılar sıkılmamalıdır.
  • Ağız, burun ve gözden uzak tutulmalıdır, ürünün yalnızca haricen kullanıma uygun olduğu unutulmalıdır.
  • Çocuklarda kullanırken ekstra dikkat edilmelidir.
  • Kremi sürerken ellerin de temiz olmasına dikkat edilmelidir.
  • Ürünü alırken ambalajına bakılmalı ve kullanım tarihi geçmemiş ürün alınmalıdır.

  Kara Merhem (İhtiyol Pomad ) Fiyatı Ne Kadardır?

  Pek çok eczaneden kolayca temin edilebilen bu ürünün fiyatı da oldukça uygundur. Kara merhem fiyatı yaklaşık 3 TL olup, fiyatına oranla etkileri oldukça fazladır. Kremin alınırken ambalajının hasarsız olmasına dikkat edilmelidir.

  Kara Merhem Hakkında En Sık Sorulan Sorular

  Pek çok kişinin ürüne dair merak konuları aynı olduğundan, bizler de bu soruların yanıtına açıklık getirmenin faydalı olabileceğini düşündük. Kara merhem ne için kullanılır gibi genel soruların yanında kişilerin kendine özel olarak sorduğu soruları birlikte yanıtlıyoruz:

  Soru1: Ürün alerji yapar mı?

  Cevap 1: Kara merhem alerji nedeni olabilir ve bu durumu önlemek için öncelikle hassas olmayan küçük bir bölgede uygulama yapılıp bir anormallik olup olmadığı kontrol edilmelidir.

  Soru 2: Koltuk altı bölgesi hassas olduğundan, bu bölgede çıkan çıban için kara merhem kullanılabilir mi?

  Cevap 2: Koltuk altının uygulama öncesinde iyice temizlenmesi gerekir. Sonrasında pamuk yardımıyla sorunun üzerine kremden uygulanabilir. Sonrasında koltuk altı gazlı bez ile sarılmalı ve bu şekilde beklenmelidir. Ürünün etkilerini birkaç gün içerisinde gözlemlenebilir.

  Soru 3: Ürünün kaç gün kullanılması gerekir?

  Soruna bağlı olarak ürünün kullanım süresi de değişir. Sorun ortadan kalkana kadar kremin kullanımına devam edilmelidir.

  Soru 4: Kara merhem kaç günde etki eder?

  İlacın etki süresi yine lezyon türüne göre değişir ancak ortalama birkaç günde tedavi tamamlanabilir.

  Siz de kara merhem kullananların yorumları ile fikir edinecek olan diğer tüketicilere yardımcı olmak için fikirlerinizi bizlere yazmayı unutmayın.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.