Kara Mürver Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

22.10.2020
523
Kara Mürver Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Kara Mürver Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir? Adı yüksek C vitamini oranı ve multivitamin içeriği nedeniyle sıkça anılan kara mürver yurtdışından sonra şimdi de ülkemizde kullanımı yaygınlaşan bitkiler arasında yer alıyor. Sizin için kara mürver faydaları ve tüketim şekilleri hakkındaki soruları açıklıyoruz.

Kara Mürver Nedir?

Yurtdışında elderberry, bilim dünyasında ise Sambucus ismiyle bilinen ve Adoxaceae isimli bitki ailesinden gelmekte olan kara mürverin meyve kısımları tüketildiği için mürver meyvesi olarak duyulması da mümkündür. Multivitamin desteği almak isteyenler tarafından sıkça tüketilen bu meyvenin yaprakları 5  ila 30 cm. uzunluğunda olup her bir çiçeğinde 5 ila 9 kadar yaprakçık bulunmaktadır. İlkbaharın son zamanlarında krem veya beyaz renklerde çiçekler açan ve büyük, göz alıcı çiçek kümeleri oluşturan bu bitki mavi – siyah ya da kırmızı renklerde tomurcuklanmakta, bu nedenle ‘’kara’’ olarak sıfatlandırılmaktadır.

Kara Mürver Bitkisi Nerelerde Kullanılır?

Antik dönemlerden bu yana şifalı olduğu inancı süregelen bu meyvenin Amerika’nın yerlileri tarafından geleneksel bir tedavi aracı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Eski Mısırlıların ise tedaviye ek güzellik ve kozmetik amaçlı da kullandığı kara mürver meyvesi hala Avrupa’nın bazı bölgelerinde kişisel kullanım için son derece sık tüketilmektedir.

Kara mürver kurusu yine meyvenin çayı ya da tazesi gibi tüketilen bir diğer şekli olmakta, bitkinin faydalarını direkt olarak görmek isteyenler için kapsül formunda ekstreler, yani özler de satılmaktadır. Çiğ olarak bu meyveyi tüketmek bazı türlerinde kabuk veya yaprak kısımları toksik etki yarattığı için önerilmemekte ya da kişinin pişirerek doğru miktarda tüketim yapması son derece önemli olmaktadır.

Kara Mürver Faydaları Nelerdir?

Alternatif tıp alanında yüzyıllardır kullanılmakta olan mürverin henüz bilimsel olarak etkileri kesinleştirilmemiş olsa da kara mürver kullananlar genel olarak gördüğü faydalardan bahsederek diğer tüketicilere fikir vermektedir.

Kara mürver faydaları sağlama konusunda içeriğinden güç almakta, antioksidanlar ve C vitamini gibi önemli besinler bakımından oldukça değerli görülmektedir. C vitamini cilt güzelliğinden enerjiye, metabolizmadan bağışıklığa her konuda etkisini gösterirken kara mürver kapsülü gibi takviye ürünler içerisine ise C vitaminin etkilerini arttırmak adına çinko gibi temel mineraller eklenmektedir.

Antioksidan içeriği sayesinde hücreler üzerindeki oksidatif stresi azaltan ve buna bağlı oluşabilecek rahatsızlıkların riskini ortadan kaldıran kara mürverin ‘’berry’’ ailesinden gelen diğer meyvelerle benzer özellikleri bulunmaktadır. Lif kaynağı olarak da görülebilecek olan bu meyvenin 100 gr.’ında 7 gr. lif bulunmakta, bu sayede sindirim sistemi üzerinde de faydalı etkileri bulunmaktadır.

Kara Mürver Şurubunun Faydaları Nelerdir?

Meyvenin kendisi kadar popüler bir diğer kullanım şekli olan şurubu da antioksidan, lif ve vitamin bakımından zengin olup özellikle düşük kalorisi nedeniyle tercih edilebilmektedir. 100 gram taze kara mürverin enerji değeri 73 kalori olup içerisinde 18,4 gram karbonhidrat ve 1 gr’dan az yağ ile protein içermektedir.

Virüslerin neden olduğu grip gibi hafif rahatsızlıkların semptomlarını kontrol altına alabildiği düşünülen ve bu konuda özellikle içeriğinin C vitamini oranına güvenilen kara mürverin insanlar üzerindeki etkilerine ilişkin bir çalışma bulunmasa da hayvanlar üzerindeki etkilerine çalışılmış ve kolesterol, ürik asit ve kan şekeri seviyelerini düşürebildiği görülmüştür.

  • Kara mürverin tüketici deneyiminden yola çıkılarak öğrenilen diğer faydaları ise şu şekilde:
  • Bağışıklığı destekler, özellikle bakteri nedenli enfeksiyonlardan korur.
  • İdrar üretimini arttırarak toksin maddeleri ve fazla suyu uzaklaştırır.
  • UV ışınlara ve radyasyona karşı koruyabilir
  • Antidepresan özellikler göstererek stresle savaşa yardımcı olur.
  • C vitamini içerdiği için cilt sağlığı ve pürüzsüzlüğü açısından destekleyici olabilmektedir.

 

Kara Mürver Nasıl Tüketilir?

Meyvenin bahsedildiği gibi özünün kullanıldığı şurup veya kapsüller mevcut olmakta veya taze, kuru şekillerde direkt tüketimi mümkün olmaktadır. Ancak çiğ halinin meyveleri ile yaprakları bulantı ve kusma gibi yan etkilere neden olabilen lektin isimli bir madde içermekte, bu nedenle meyvelerin tüketim öncesinde ısıl işlemden geçmesi önerilmektedir.

Kaynatıldıktan sonra çay şeklinde içilebilen ya da ev yapımı şurup haline getirilebilen bu meyvenin uzman görüşüyle birlikte kullanılması tavsiye edilir. Her durumda öncesinde ısıya maruz bırakılarak içeriğindeki yan etkili bileşenlerin inaktif hale geçmesini sağlamanız gerekmektedir.

Siz de kara mürver şurubu, meyvesi veya ekstresi gibi farklı ürün formlarını ya da meyvenin kurutulmuş halini tüketebilir, aldığınız farklı sonuçları ve gördüğünüz etkileri diğer takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet