Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır? Ne Kadar Sürede Geçer?

04.11.2020
7.118
Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır? Ne Kadar Sürede Geçer?

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır? Ne Kadar Sürede Geçer? Son derece temel şekilde karaciğer hücrelerinin çevresinde normal sınırların dışında yağ birikmesine karaciğer yağlanması diyoruz. Bu yağlanma beraberinde pek çok ciddi hastalığı getirdiği için hem nedenlerine hem belirtilerine karşı dikkatli ve bilinçli olmayı gerektiriyor. Sizin için karaciğer yağlanmasının belirtileri nelerdir sorusunu yanıtlamakla kalmıyor, karaciğer yağlanması nedenleri ile bilinçlenmenizi sağlıyoruz.

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğer ve karaciğer hücreleri çevresinde olması gerekenden fazla miktarda yağ hücresinin birikmesi karaciğer yağlanması olarak adlandırılmaktadır. Karaciğerin yağlanmasının en yaygın nedenleri olarak sigara ve alkol kullanımı ile obezite karşımıza çıksa da uzun süre aç kalma, hızlı kilo kaybı gibi diğer pek çok neden de karaciğer yağ oranının yükselmesine neden olabilmektedir.

Birden çok nedenle ilişkili olabilen karaciğer yağlanmasının neticesinde karaciğerin VLDL değerlerinde dengesizlik meydana gelir. Sağlıklı ve normal bireylerde asgari düzeyde karaciğer yağlanabilmektedir, bu düzeyde bir yağ, organın korunması ve fonksiyonlarına devam edebilmesi için gereklidir. Kişinin sigara kullanımına, aktivite yetersizliğine veya diğer sağlıksız yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak bu yağ düzeyi artabilmekte, bu da her 4 ila 5 kişiden birinde görülen karaciğer yağlanmasına sebebiyet vermektedir.

Karaciğer Yağlanması Sonucunda Ne Olur?

Dünya genelinde en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olan karaciğer yağlanması, normalin üzerinde yağ birikimi ile karakterize olduğu için diğer organların da çalışmasını olumsuz etkileyebilir. Genel tesirlerine ek olarak karaciğer kanserinden siroza kadar karaciğerle ilgili pek çok hastalığa neden olabilmektedir.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Olur?

Karaciğerdeki yağ hücrelerinin%75’i fosfolipid, %25’i ise triaçilgliserol sınıfına aittir. Sağlıklı bireylerde bu %25’lik kısım karaciğerde birikmez ancak vücuttaki sorunlarla birlikte karaciğerde lipidler depolanmaya başlar ve karaciğerdeki bu emilim karbohidrat ve proteinlerin parçalanması neticesinde oluşan asetil koenzim A’nın yağa dönüşerek karaciğere gönderilmesiyle birlikte artış gösterir.

Karbohidratlardan aşırı yağ yapılması ve karaciğerden depolara daha az yağ gitmesi neticesinde fazla yağlanma meydana gelmekte, yağ sarfiyatının azalmasına ise aşırı alkol alımı, kurşun, kloroform, arsenik, fosfor zehirlenmesi gibi kimyasal durumlar neden olabilmektedir. Lipoproteinlerin yapısına katılan fosfolipidlerin sentezinin azalması da karaciğer yağlanması nedenleri arasında yer almaktadır.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

Yağlanmaya bağlı olarak görülecek karaciğer yağlanması belirtileri de değişkenlik göstermektedir. Erken dönemde karaciğer yağlanmasının belirtileri çok net bir şekilde gözlemlenemeyebilir, ancak görülen ilk belirtiler arasında karnın sağ üst kısmında artan basınç hissi sayılabilir. Genel olarak yaygın şekilde görülen karaciğer yağlanması belirtileri nelerdir sorusunun yanıtı ise şu şekilde:

 • Kaşıntı
 • İştahta azalma
 • Midenin bulanması ve kusma
 • Ciltte sarılık
 • Hızlı yorulma
 • Göğüs veya karın bölgelerinde basınç ve ağrı

Karaciğer Yağlanması Nedenleri Nelerdir?

Bahsedilen durumla karşılaşmanız, karaciğerin her yağ düzeyi artışında görülmez. Yani karaciğer yağlanmasına maruz kalan kişilerin kısa zamanda belirtileri hissetmesi pek de olası değildir, çünkü gündelik yaşamdaki pek çok etmen karaciğer yağlanması nedenleri arasında gösterilebilir. Başlıca karaciğer yağlanmasına neden olan durumlar ise şu şekilde özetlenebilir:

 • Obezite veya fazla kilo problemi
 • Aşırı alkol ve sigara tüketimi
 • Hareketsizlik ve yetersiz fiziksel aktivite
 • Sürekli ilaç kullanımı
 • Hamilelik
 • Uzun süreli açlık
 • Wilson hastalığı
 • Diyabet

Karaciğer Yağlanması Tedavisi Nasıldır?

Alkol alımı yüksek dozda olan kişilerin öncelikle tedavi türü ve yöntemi ne olursa olsun bu alışkanlığına son vermesi gerekmektedir. Karaciğer yağlanması tedavisi temelde yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları değişimi ile ilgili olmakta, kişinin doğru diyet ve egzersizleri hayatına entegre etmesi gerekmektedir.

Hızlı şekilde kilo vermek de karaciğer yağlanmasıyla ilişkili olduğundan bu konuda da hassas davranmak ve kilo verme amaçlı diyetlerde haftada 1 kiloyu geçmeyecek şekilde dengeyi sağlamak gerekmektedir. Ayrıca yine hızlı kilo vermeyle yani karaciğerin yağlanmasıyla ilişkili olan şok diyetlerden ve aşırı uzun süre aç kalınan diyetlerden uzak durulması gerekecektir.

Karaciğer yağlanması diyeti içerisinde mümkün olduğunca hayvansal yağ içeren besinlerden uzak durulmalı, yağlı etler, tavuk derisi, sakatat gibi seçeneklere ara verilmeli, özellikle lifli gıdalar ile meyve sebze tüketimi arttırılmalıdır. Bol lifli sebze seçenekleri ile yulaf gibi lif kaynağı besinler daha çok tüketilmelidir.

Siz de artık karaciğer sağlığınıza ilişkin daha bilgili olduğunuza göre, sağlığınız için hemen şimdi bir iyilik yaparak beslenme ve yaşam alışkanlıklarınızı gözden geçirebilir, her sorunuz için uzman doktorunuz sonrasında bizlere ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet