Karanfil nedir? Karanfilin Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

  13.01.2020
  2.623
  Karanfil nedir? Karanfilin Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

  Karanfil nedir? Karanfilin Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır? Bir baharattan çok daha fazlası, bitkisel tedavinin en eski ilaçlarından biri karanfil. Karanfilin faydaları asırlardır onun her mutfağa girmesini sağlarken, gerek tohumu gerek yağı ile şifa dağıtmaya devam ediyor karanfil. Ağız ve diş sağlığından tutun da sindirime kadar sayısız yerde karşımıza çıkan karanfilin faydaları sizler için bu özel dosyamızda.

  Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilen ve bu nedenle bitkisel tedavi uzmanlarının da dilinden düşmeyen karanfilin faydaları nelerdir nasıl kullanılır gibi sorular herkesçe merak ediliyor. Afrodizyak etkisinden nefes tazeleme etkisine, mide bulantısını geçirmesinden akneleri tedavi etmesine kadar, sayısız faydasıyla karanfili birlikte yeniden ve yakından tanıyoruz.

  Karanfil Nedir?

  Bitkimizin kullanım alanlarıyla ilgili detaylara geçmeden önce kendisini daha iyi tanıyalım: Mersingiller ailesinden bir ağacın henüz çiçek açmamış kısmı olan karanfilin, sıcak ve yağmurlu iklimlerde her mevsim görülmesi mümkündür. Anavatanı Hindistan gibi Asya ülkeleri ve Doğu Afrika ülkeleri olan bu bitkinin bizlerin kullandığını halini elde etmek için henüz çiçek açmadan yani gonca halindeyken toplanması gerekir. Toplanan tomurcuk goncalar havadar ve güneş ışığı alan bir yerde kurutulur ve dilenirse direkt, dilenirse yağı çıkarılarak kullanılabilir. Tohumların 5’te 1’inin yağdan oluşması, bu bitkinin yağının kolayca elde edilmesini sağlar.

  En güçlü etken maddesi öjenol olan karanfilin, bu sayede antioksidan ve ağrı kesici etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Başta ağız ve diş sağlığı olmak üzere farklı tıbbi alanlarda kullanılan bitkinin iltihapları kurutma ve mikroorganizmaları öldürme etkisi de bulunmaktadır. Ayrıca kozmetik sektörü tarafından da karanfilin sevilen ürünlerden olduğunu görebilirsiniz.

  Karanfilin Faydaları Nelerdir?

  Bitkimizin tomurcuk halinin pek çok aktar ve markette hem açık olarak hem paket içinde bulunması mümkün. Peki ve karanfilin faydaları ve kullanımı hakkında yeterince bilgiye sahip olduğunuza emin misiniz? Eminiz siz de birazdan hem ezilmemiş halinin hem de karanfilin tozunun faydaları hakkında öğrendiklerinize çok şaşıracaksınız.

  • Sindirim Sistemini Korur

  Bilindiği gibi sindirimin başlaması ve gerçekten sona ermesi için enzimler en önemli araçlardır. Tam olarak bu enzimleri uyaran ve düzenli salgılanmayı sağlayan karanfilin sayesinde hazımsızlık, şişkinlik, bulantı ve gastrit gibi sindirimle ilişkili hastalıklara son verilebilir. Ayrıca daha ciddi sorunlardan olan ülser de karanfilin tüketilmesiyle önlenebilir. Sindirim sisteminizi karanfille korumak için ya da herhangi bir öğünden sonra duyduğunuz sindirim rahatsızlığını hemen geçirmek için birkaç karanfil tohumunu ezip toz haline getirerek ve içerisine 1 kaşık bal ilave ederek tüketebilirsiniz.

  • Bakterilerin Üremesini Engeller

  Karanfilin içerisinde bulunan maddelerin farklı hastalıklara neden olan bakterileri yok etme etkisine sahip olduğu, bilim insanlara tarafından da onaylanan bir bilgidir. Hatta bu bileşenler o denli önemli ve güçlüdür ki karanfilin ekstratı ile koleraya neden olan bakterinin dahi öldürülmesi mümkündür.

  • Akciğer ve Karaciğer Sağlığını Korur

  Başta akciğer kanseri ve akciğer tümörü olmak üzere ciddi ve hayati olarak değerlendirilebilecek pek çok solunum sistemi hastalığını önleyebilmektedir.

  Karanfilin faydaları ve kullanımı sayesinde aynı şekilde karaciğer de korunabilmekte, karanfilin antioksidan etkisi sayesinde metabolik faaliyetler düzenlenmektedir. Bu sayede serbest radikaller azalır ve karaciğerin yağlanması gibi ciddi sorunlar önlenir.

  • Diyabet Hastalarının Şekerini Dengeler

  Söz konusu diyabet olduğunda temel hedefimizin insülinin yeterince salgılanmasını ya da yeterli gelmesini sağlamak olduğunu biliyoruz. Bazı bilimsel çalışmalara göreyse insülini taklit edebilen ve bu sayede kan şekerinde ideal dengeyi sağlayan bitkilerin başında karanfilin geldiği görülmüştür.

  • Kemikleri Güçlendirir

  İçerisinde bulunan bileşenlerle, kemiğin mineral yapısının korunmasına yardımcı olan karanfilin, düzenli kullanımı ile osteoporoz gibi kemik hastalıklarını önleyebiliriz.

  • Bağışıklık Sistemini Korur, Ağrıları Geçirir

  Vücudun dış etmenlere karşı en büyük savunma silahı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini tetikleyen karanfilin, Hint tıp yaklaşımı olan Ayurveda’da bağışıklığın en büyük dostlarından biri olarak bilindiğini unutmamanız gerekir. Gün içinde yalnızca bir tane karanfilin çiğnenmesi bile bağışıklık için büyük faydalar sağlayabilir.

  İçerisindeki anestezik bileşenler sayesinde ağrı sisteminin uyarılmasını ve ağrıların daha az hissedilmesini sağlayan karanfil, özellikle diş ve baş ağrısında bir ağrı kesici olarak kullanılabilir. Ayrıca koku ve aroması da beynin ağrı duyusunu daha az algılamasına yardımcı olacaktır. İltihap ve ödemden kaynaklanan ağrılar da karanfilin tedavi hedefleri arasında yer alır.

  Karanfil tozunun faydaları arasında özellikle ağrı kesici macun olarak kullanıldığında baş ağrısını geçiriyor olması dikkat çeker. Bunun için bir parça kaya tuzunu ve karanfili suyla döverek macun haline getirebilir ve sonrasında bu macunu süte ekleyerek tüketebilirsiniz.  Karanfil tozu ve süt faydaları ile anında ağrınızı dindirecektir.

  • Ağız ve Diş Sağlığını Korur

  Ağız içerisinde yaygın şekilde bulunan ve gün içinde sürekli üremekte olan bakterilerin önüne geçmek için karanfil çiğnemek ve yutmak oldukça faydalı olacaktır. Bu sayede hem diş ağrısı geçirilebilir, hem de yemeklerden sonra anında nefes tazeleyebilirsiniz. Ayrıca uzun vadede daha sağlıklı bir dil, diş ve ağız yapısına sahip olacağınızı söyleyebiliriz.

   

  Karanfilin Diğer Faydaları Nelerdir?

  Bahsetmekle bitiremediğimiz diğer karanfilin yararları maddeleri ise şu şekilde:

  • Afrodizyak etkilidir, cinsel istekliliğin artmasını sağlar.
  • Zihinsel fonksiyonları geliştirir ve hafızanın güçlenmesini sağlar.
  • Daha güçlü ve sağlıklı bir kalp damar sistemi sağlar.
  • İshale son verir.
  • Bilişsel olarak dinlenmeyi sağlar.
  • İştahın artmasını sağlar.
  • Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.
  • Kötü nefesi tazeler ve ağız kokusunu engeller.

  Karanfilin Faydaları Zayıflatır mı?

  Gelelim karanfilin en çok merak edilen etkilerinden birine: karanfilin faydaları zayıflatır mı? Evet bu soruyu çok sık alıyoruz ve sonunda açıklığa kavuşturuyoruz. Doğru beslenme ile desteklenen karanfilli su kürü ile metabolizmayı hızlandırmak, yağ yıkımını arttırmak ve haliyle daha kolay, daha hızlı kilo vermek mümkün! Gelelim uygulaması kolay, etkileri şaşırtıcı bu kürün yapılışına.

  Malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı toz zencefil
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 1 yemek kaşığı tomurcuk karanfil
  • 2 bardak içme suyu

  Tüm bitkisel malzemeleri demliğe alın ve üzerine bahsedilen miktarda suyu kaynatıp ilave edin. Çayınız demlendikten sonra süzün ve bir cam şişe içerisine alın. Gün içinde 2 kere olmak üzere, istediğiniz öğünden yarım saat bu sudan tüketin. Tam sonuç alabilmek için öğün içinde şekerli, yağlı ya da hamurlu bir ürün tüketmemeye dikkat edin.

  Karanfil Nasıl Kullanılır?

  Karanfilin faydaları nelerdir sorusunu açıkladığımıza göre, kendi damak tadınıza göre ya da kullanım pratikliğine göre karanfil nasıl kullanılır sorusunun farklı yanıtlarından bahsetmeye geçelim:

  • Reçel olarak kahvaltılarda tüketilebilir.
  • Ev yapımı meyve suyu ve kompostoların içerisine ilave edilebilir.
  • Farklı tatlı tariflerinde, özellikle sütlü tatlılarda kullanılabilir.
  • Demlenerek bitki çayı olarak tüketilebilir.
  • Toz halinde süt içerisine ilave edilebilir.
  • Yine toz hali direkt ağrıyan diş üzerine uygulanabilir.
  • Gün içinde tomurcuk hali tıpkı sakız gibi çiğnenebilir.
  • Yağını aktarlarda bulmak ya da içerisinde karanfil yağı bulunan kozmetik ürünleri tercih etmek mümkündür.

  Sizlere karanfilin faydaları hakkında verdiğimiz bilgiler doğrultusunda, karanfil nasıl kullanılır gibi farklı pratik bilgiler de vermiş bulunuyoruz. Şimdi sizler de kendi sorunlarınızı tedavi edebilir ve sonuçları bizlere yazabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.