Karpuz Kaç Kalori

  09.08.2019
  1.345
  Karpuz Kaç Kalori

  Karpuz Kaç Kalori Yaz dendiği anda akla ilk gelen sembollerden biri adeta karpuz. Zayıflamak isteyenler içinse iç serinleten leziz tadıyla elbette mükemmel bir seçenek. Haliyle diyete başlamak isteyenlerin aklına ilk gelen sorulardan biri karpuz kilo verdirir mi oluyor. Gelin birlikte karpuz kalori değerleri ve karpuz diyeti hakkındaki tüm soruların cevaplarını keşfedelim.

  Büyük bir yüzdesi sudan oluşan karpuz, büyük oranda lif de içermektedir. Bu sebeple ödemin uzaklaştırılmasına ve bağırsakların hızlanmasına yardımcı olan karpuz, yalnızca kilo vermek isteyenler için değil, cildini güzelleştirmek isteyenler için de oldukça faydalıdır. Dilediğiniz kiloya ulaşmak için beslenmenizde karpuza ne kadar yer vermeniz ve karpuzu nasıl tüketmeniz gerektiği konularına açıklık getiriyoruz.

  Karpuzun Besin Değerleri

  Ortalama bir kase kadar yani 100 gram karpuz besin değerleri şu şekilde listelenebilir:

  • 26 kalori
  • 7,6 karbonhidrat
  • 0,3 mg demir
  • 7 mg. kalsiyum
  • 0,4 gr. lif
  • 112 mg. potasyum
  • 8,1 mg. C vitamini
  • 569 IU A vitamini

  Karpuzun içerisinde Yağ ve kolesterol bulunmamaktadır.

  Karpuz Kaç Kalori?

  İçerisinde pek çok farklı çeşitte mineral ve bol miktarda A, C vitaminleri bulunan karpuz, sağlık için büyük faydalar sağlamaktadır. Tüketen kişilerin gün içerisinde enerjik ve canlı hissetmesine yardımcı olurken cilt sağlığı için çok önemli olan nemin kazanılmasına da yardımcı olur.

  Elbette her yiyeceğin, ne kadar faydalı olursa olsun, tüketilmesi için belli sınırlar söz konusudur. Yüksek oranda doğal şeker içermesi nedeniyle belli miktarlarda tüketilmesi gereken karpuz kalori değeri ise tüketilen porsiyona göre değişmektedir.

  Sürekli olarak tek meyve çeşidi olarak tüketilmesindense az miktarlarda ve aralıklı olarak tüketilmesi önerilen bu meyvenin 150 gramının 10 gramı şekerdir. Ortalama büyüklükte bir kâsenin aldığı karpuz miktarı da yaklaşık 150 grama karşılık gelmektedir.

  Karpuzda kaç kalori var sorusunun yanıtını daha pratik bir şekilde değerlendirmemiz gerekirse:

  1 adet ince karpuz dilimi: 90 kalori

  1 adet orta büyüklükte karpuz dilimi: 105 kalori

  1 adet büyük karpuz dilimi: 130 kalori

  1 porsiyon karpuz: 45 kalori içerir

  100 gram karpuz: 26 kalori

  Karpuz Çekirdeği Kaç Kalori?

  Cilde ve bağışıklığa olan faydaları nedeniyle karpuzun en az kendisi kadar çekirdeği de ilgi çekmektedir. Karpuz çekirdeği faydaları ile olduğu gibi kalorisiyle de merak uyandırır. Eski asırlardan bu yana vücuda genel faydaları nedeniyle çekirdeğin kavrularak ya da fırınlanarak tüketildiğini görmekteyiz. Siz de yediğiniz karpuzların çekirdeklerini atmak yerine onları bu şekilde tüketerek kendinize bir iyilik yapmış olabilirsiniz. Dilerseniz karpuz çekirdeğini olduğu gibi yani çiğ haliyle tüketmek de mümkün tabi.

  Peki karpuz çekirdeği kaç kalori? Yaklaşık 50 gram karpuz çekirdeği 240 kaloridir. Bu miktar, yaklaşık küçük bir çerez kasesi kadar olup, günlük karpuz çekirdeği tüketme miktarı için de ideal bir miktardır.

  Karpuzlu Smoothie Kaç Kalori?

  Diyet yapanlar için meyve tüketimi kadar sıvı tüketimi de önemli elbette. Bu nedenle yaz için ideal bir tarif olan karpuzlu smoothie özellikle kilo verirken ferahlamak isteyenlerin gözdeleri arasında yer alıyor. İçerisinde birden çok faydalı besin bulundurmasıyla faydaları gibi lezzeti de arttırılan bu içecek için protein ve lif bombardımanı desek yeridir. Peki gün içinde bir porsiyon tüketilmesi önerilen bu mucize içecek karpuzlu smoothie kaç kalori?

  1 porsiyon karpuzlu smothie: 192 kalori içerir

  1 küçük su bardağı karpuzlu smoothie:  94 kalori

  100 gram karpuzlu smoothie: 46 kalori

  Karpuz Kilo Verdirir mi?

  Yüksek oranda su barındırması ve içerdiği vitaminler, minerallerle karpuzun faydaları yadsınamaz bir gerçek. Ancak söz konusu kilo vermek olduğunda karpuz tüketiminin sınırını iyi ayarlamak gerekiyor. Karpuz zayıflatır mı sorusunu, kilo vermek isteyen yaz diyetçilerinden sık sık alıyoruz. Ancak bu noktada önemli olan karpuzun tüketim miktarı oluyor.

  Karpuz kalori değeri düşük olması sebebiyle gün içinde tek başına tüketilmeye uygun değildir. Tek besinli kilo verme yöntemleri uzmanların da önermediği, sağlıksız bir diyet yapma şeklidir. Ancak düzenli olarak, aralıklarla karpuz yemek yağ yakmak, metabolizmayı canlandırmak gibi faydalar sağlayacak ve kilo vermeyi kolaylaştıracaktır.

  Kış aylarında alınan fazla kilolardan kurtulmak için yazın enerjisi ve yaz meyvelerinin düşük kalorisi oldukça avantajlıdır. Düzenli beslenmenin yanında düzenli egzersizi de gündelik yaşamının vazgeçilmezlerinden yapanlar için zayıflamak kaçınılmaz olacaktır. Karpuzun yoğun mineral ve vitamin dolu içeriği ise sizi tüm sportif faaliyetlerinizde canlı ve enerjik hissettirecektir.

  Şeker içerdiğinden günlük bir porsiyondan fazla alınması önerilmeyen karpuz, önerilen karpuz diyeti listesinin dışına çıktığınız takdirde zararlarını gösterebilir. Bu nedenle bu diyet listeleri karpuzu odağına alsa dahi çok yönlü beslenmeye ve karpuzu aralıklı tüketmeye özen göstermek gerekir.

  Karpuz Diyeti Nasıl Yapılır?

  Karpuzun odak noktasında olduğu diyetler kişilere kısa sürede zayıflama teminatı verse de şok diyet olarak sınıflandırabileceğimiz diyetin sağlığınız için maksimum uygulama süresi vardır. Kişinin 3-5 kilo kadar zayıflamasının ardından diyetin sonlandırılması önerilir. Elbette diyetin sizin için uygunluğundan emin olmadan yani doktor onayı almadan diyeti uygulamamanız da sağlığınız için oldukça önemlidir.

  Kalori hesabı üzerinden ilerleyen karpuz diyeti genel olarak gün içinde 100 grama kadar karpuz tüketimini uygun görür. Ancak diyetinize devam ettiğiniz süre boyunca tüm besin gruplarından faydalanmanız gerekmektedir. Öğünlerin büyük birer porsiyon yerine ara ve ana öğünlere bölünmesi önerilir. İdeal kilonuza daha hızlı ulaşmak adına özellikle diyetin ilk günlerinde gün içinde en az yarım saat spor yapmanız oldukça faydalı olacaktır. Diyete devam ettiğiniz hafta boyunca tuzlu, rafine edilmiş ya da yağlı yiyeceklerden kesinlikle uzak durmanız gerekir.

  Siz de karpuz kalori değeri konusunda tüm tecrübelerinizi ve sorularınızı yorum olarak bizimle paylaşmayı unutmayın.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.