Kilo Aldıran Besinler Nelerdir? Sağlıklı Kilo Aldıran Yiyecekler Neler?

  04.11.2020
  586
  Kilo Aldıran Besinler Nelerdir? Sağlıklı Kilo Aldıran Yiyecekler Neler?

  Kilo Aldıran Besinler Nelerdir? Sağlıklı Kilo Aldıran Yiyecekler Neler? Kilo almak bazı insanlar için kilo vermek zor olabilmekte, herkesin hedef kilosuna olan uzaklığına bağlı olarak bu konudaki endişesi de farklı olabilmektedir. Kilo aldıran besinler konusu ise özellikle sağlıksız besinlerle yanlış şekilde kilo almaktan kaçınanların merak konusu olmakta, en doğrusu kişinin sağlıklı yağlar ve proteinlerle kilosunu arttırmayı hedeflemesi olmaktadır. Sizler için sağlıklı ve hızlı kilo aldıran besinler arasından yaptığımız derlemeyi paylaşıyoruz.

  Kilo Aldıran Proteinli Besinler Nelerdir?

  Kilo almak adına öncelikle protein alımınızı arttırmanız ve bunun için sağlıklı hayvansal besinlere yönelmeniz gerekmektedir.

  Kilo aldıran yiyecekler arasında yer almasa da en az yiyecekler kadar önemli bir protein kaynağı olan süt, bunun için idealdir. Kiloyu arttırıcı veya kas kütlesini koruyucu bir besin olarak bildiğimiz sütün içerisine ayrıca doğal yağ ve karbonhidrat bulunması da kilo almanız için destekleyici olacaktır. İyi bir kalsiyum kaynağı olmasının yanında vitaminler ve mineraller içermesiyle de önerdiğimiz sütü, egzersiz öncesinde veya öğünlerle birlikte tüketmeniz mümkündür.

  Muhtemelen en iyi kas yapısı ve en yoğun protein kaynaklarından biri diyebileceğimiz kırmızı et, özellikle kas kütlesini arttırarak kilo almak isteyenler için idealdir. 170 gram dana biftek içerisinde yaklaşık 3 gram lösin bulunmakta, kaslardaki protein sentezini ve kas doku yapımını uyaran bu temel amino asit sayesinde kas şeklinde kilo alımı sağlanmaktadır. Ayrıca çocuğa kilo aldıran yiyecekler arasında da adı geçen kırmızı etlerin yağsız şekilde tüketildiğinde en iyi kreatinin kaynaklarından biri olduğu bilinmekte, kreatinin de önemli bir kas yapı taşı olarak sayılmaktadır.

  Tıpkı kırmızı et gibi harika bir hayvansal yağ ve protein kaynağı olan balıklar, özellikle bazı türleriyle iyi bir kilo aldırıcı olabilir. İçerisindeki omega 3 yağ asitleri sayesinde tüm besin kaynakları içerisinde en faydalılardan biri diyebileceğimiz ve yalnızca kilo dengesine değil, pek çok sisteme faydası olacak balıklar içerisinde özellikle somonu daha sık tüketmenizi tavsiye ederiz. 170 gram somonun enerji değeri 350 kalori olurken içerisinde 4 gr da omega 3 yağ asidi bulunması ve 34 gr gibi son derece yüksek bir değerde protein bulunması, durumu daha iyi açıklayacaktır.

  Kilo Aldıran Ucuz Besinler Nelerdir?

  Kilo almaya yardımcı olabilecek uygun fiyatlı bir diğer karbonhidrat kaynağı ise pirinçtir. Bir tabak yani yaklaşık 165 gr pişmiş pirincin içerisinde 43 gr karbonhidrat ve az miktarda yağ bulunmakta, değeri ise 190 kalori olmaktadır. Tek bir porsiyon pirinçle bol miktarda karbonhidrat elde edilebilmekte, iştahı az olup az miktarda besinle yüksek kalori kazanmak isteyenler içinse bu durum ideal olmaktadır. Ayrıca çok zamanınız yoksa ve hızlıca size kilo aldıracak bir şeyler hazırlamak istiyorsanız yanında protein ekleyerek tüketebileceğiniz bir tabak pilav son derece iyi bir seçenek olacaktır. Ancak bu noktada unutmamanız gereken aşırı pirinç tüketiminin arsenik ve fitik asit içerikleri sebebiyle toksik etkiler yaratabileceği, çünkü fitik asidin çinko ve demir emilimini azaltacağıdır.

  Sağlıklı kilo aldıran besinler arasında sayabileceğimiz en temel besinlerden biri olan patates ise sanıyoruz ki en kolay ulaşılabilir gıdalardan biri olmasıyla son derece iyi bir seçenek olacaktır. Gıdalardan ekstra nişasta almak için pratik ve uygun ücretli bir seçenek olarak karşımıza çıkan patates, beslenmeniz içerisinde karbonhidrat kaynağı olarak yer alabilir.

  Kuruyemişler Kilo Aldırır mı?

  Kilo artışını amaçlayan kişiler için kuruyemişleri veya fıstık, fındık ezmesi gibi alternatif ürünleri tüketmek son derece mantıklı bir seçim olacaktır. Bir avuç bademin içerisinde 7 gram protein ve 18 gram sağlıklı yağ bulunmakta, bu yoğun kalorili yiyecekleri ara öğün olarak veya acıktığınızı hissettiğiniz anlarda sağlıklı birer enerji kaynağı olarak tüketmek ideal olmaktadır. Ayrıca dileyenler kilo aldıran abur cuburlar yerine bu yemişleri tüketmek için yoğurdun üzerine ekleyebilir veya smoothie, salata gibi farklı tarifler içerisinde kullanabilirler.

   

  Kilo Aldıran Diğer Yiyecekler Neler?

  Saymış olduğumuz temel besin grupları haricinde yemeklerinizde daha sık kullanarak sağlıklı yoldan kilo almanız yardımcı olabilecek diğer besinler ise şu şekilde örneklendirilebilir:

  • Kinoa
  • Yulaf
  • Mısır
  • Karabuğday
  • Kabak
  • Fasulye ve baklagiller

  Siz de kilo aldıran besinler arasından kendi damak tadınıza veya beslenme şeklinize en uygun olanları seçebilir, böylece sağlığınızı korurken arzuladığınız kas kütlesine ulaşmanın da tadını çıkarabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.