Kilo Alma Yöntemleri Nelerdir? Kilo Almak İçin Ne Yemeliyiz?

  02.11.2020
  700
  Kilo Alma Yöntemleri Nelerdir? Kilo Almak İçin Ne Yemeliyiz?

  Kilo Alma Yöntemleri Nelerdir? Kilo Almak İçin Ne Yemeliyiz? Kilo almak isteyip bir türlü kilo alamıyorsanız, endişe etmeyin. Çünkü kilo vermek isteyenler kadar almak isteyip başarılı olamayanların da sayısı oldukça fazla olup pek çok kilo alma yöntemleri konusunu merak etmektedir. Bu sorunu yaşayanların yaptığı en büyük hatalardan biri hamur işi, yağlı besinler gibi zararlı seçeneklerle kilo almaya çalışmak olmakta, oysa kaçınılması gereken bu hataların yanı sıra birazdan sizlerle paylaşacağımız pek çok sağlıklı kilo alma yöntemi bulunmaktadır.

  Hızlı Kilo Almak için Kaç Kalori Almalıyım?

  Vücuda yaktığından daha fazla kalori vermek, otomatik olarak fazla enerjinin sağlıklı kilo olarak depolanmasını sağlar. Vücudun sağlıklı şekilde hedeflenen kiloya ulaşması içinse sağlıksız ve abartılı enerji kaynakları yerine günde 300 ila 500 kalori daha fazla almanız ve bunu doğru besinlerle sağlamanız gerekmekte. Hızlı kilo almak içinse bu enerji fazlasını 700 ila 1000 kaloriye çıkarabilirsiniz, önemli olan kilo alabilmenin sırrının daha fazla enerji yani kalori almak olduğunu kavramanız olacak.

  Herkesin kilo alma yöntemleri ve kilo alma yolculuğu farklı olmakta, bireysel olarak ne kadar kalori almanın sizin için uygun olacağını öğrenmek için bir uzmanla görüşmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca aldığınız kalorinin hedefinize olan uzaklığını hesaplamak için tüm gün boyunca tükettiğiniz besinlerin ayrı ayrı kalori değerlerine bakarak bir toplam hesaplama yapabilir ve menülerinizi bu hesaplamaya bağlı geliştirebilirsiniz.

   

  Kilo Almak İçin Ne Tüketmeliyim?

  Sağlıklı şekilde kilo artışı sağlamak için en önemli besin kaynağı seçeneği protein ağırlıklı besinlerdir. Yapılan araştırmalara göre yüksek protein odaklı bir beslenme programı, kas kütlesini arttırmanın en temel basamağıdır. Ayrıca yüksek enerji değerine sahip olan ve kas yapısına katılan proteinli besinler, açlığın ve iştahın kontrol edilmesinde etkili olup uzun süre tokluk sağlamaktadır. Denenmiş kilo alma yöntemleri arasında yer alan protein diyetine göre, kilo almayı amaçlayan kişi vücut ağırlığının her 1 kilogramı başına 1,5 ila 2 gram protein almalıdır.

  Protein takviyesi olmaksızın ucuz kilo alma diyeti uygulamak isteyenlerin farklı kombinasyonlarla sık sık tüketebileceği, bol proteinli gıdalar şu şekildedir:

  • Tavuk, dana, kuzu etleri
  • Balık
  • Yumurta
  • Süt ve süt ürünleri
  • Baklagiller
  • Fındık

  Protein içeriği ön plana çıkmasa dahi kilo almak için ne yemeliyiz diyen herkesin daha çok tüketmesi gereken sağlıklı besinler ise şu şekildedir:

  • Badem
  • Ceviz
  • Fındık
  • Fıstık
  • Kuru üzüm
  • Hurma
  • Kuru kayısı
  • Tam yağlı süt
  • Tam yağlı yoğurt
  • Yağlı beyaz peynir
  • Doğal sızma zeytinyağı
  • Avokado yağı
  • Yulaf ve kahverengi pirinç gibi tam tahıllar
  • Bitter çikolata
  • Fıstık ezmesi

  Kilo Almak İçin Kaç Öğün Tüketmeliyim?

  Hedefi kilo almak olan birinin sağlıklı yağlar içeren ve karbonhidrat oranı yüksek yiyeceklerden yana tercihini yapması gerektiğinden bahsettik. Ancak bunun kaç farklı öğüne dağılması gerektiği ise ayrı bir soru işareti olarak karşımıza çıkmaktadır. Gün içinde en az 3 farklı öğün yediğinizden emin olmalı, enerji yoğunluğu yaratmamak adına bu öğünlerde homojen bir dağılma sağlamalısınız.

  Kilo alma ihtiyacınızın yoğunluğuna, yani almak istediğiniz kilonun çokluğuna bağlı olarak  gün içindeki öğün sayınızı arttırmanız gerekebilir. Amacınız ister 1 haftada 5 kilo almak olsun ister uzun zaman içinde yoğun şekilde kilo almak, ara öğünlerde bitter çikolata ve kuru yemiş gibi sistemik faydaları bulunan sağlıklı besinleri tercih etmeyi unutmamalısınız.

  Kilo Almak İçin Hangi Egzersizleri Yapmayalım?

  Egzersiz dendiği zaman akla çoğu kişi için ilk olarak vermek gelse de aslında durum bundan farklı. Bol protein ve sağlıklı yağ kaynağı tüketen kişinin bu yapı taşlarını kas kütlesini arttırmak için doğru şekilde yönetmesi adına egzersiz yapılması şarttır.

  Her bünyenin cinsiyete, boya, güncel kiloya ve sağlık durumuna bağlık olarak günlük kalori ihtiyacı elbette farklıdır. Ancak yetişkin bir bireyin ortalama 2000-2500 kalori alması gerektiği ve kilo alma için kalori fazlası yaratılması gerektiği bilgilerini birleştirdiğimizde kendiniz için ideal egzersiz sıklığı ve yoğunluğunu hesaplayabilirsiniz.

  Çok zayıfım kilo almak istiyorum diyenlerdenseniz özellikle ağırlık kaldırma odaklı sporlara yönelmeniz gerekmekte, haftada en az 2 ila 4 gün boyunca spor yapmanız ve her defasında kapasitenizi arttırmanız önerilmektedir. Elbette ağırlık kaldırmadan önce uzman bir doktor önderliğinde iskelet sorunlarınıza yönelik bir muayene için başvuruda bulunmayı ve sporunuzu uzman eşliğinde yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

  Siz de paylaşmış olduğumuz sağlıklı kilo alma yöntemleri ile artık hem dayanıklılığı, sağlığı ve kas kütlesi daha yüksek hem de hedeflediği kiloya daha yakın bireyler olabilirsiniz. Kendi denenmiş beslenme yöntemlerinizi veya spor programlarınızı da yazarak kendinizle aynı süreçte olan kişilere ilham oluşturabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.