Kilo Veremiyorum Ne Yapmalıyım

12.12.2018
1.474
Kilo Veremiyorum Ne Yapmalıyım

Kilo Veremiyorum Diyorsanız

Kadın ya da erkek fark etmeksizin, hepimizin en büyük sorunları arasında şüphesiz ki fazlalık kilolarımız ilk sırada bulunuyor.

Öyle ki fazlalık kilolarımız yüzünden daha birkaç yıl önce büyük bir beğeni ile aldığımız o en sevdiğimiz elbisemizi giyemediğimizde adeta hayata küsüyor, aldığımız kiloları bir türlü geri veremediğimiz için kendimizi suçlamaya başlıyoruz.

Bu yüzden bir an önce diyete koyuluyor ancak maalesef ki dilediğimiz kiloya düşemeden diyeti yarıda bırakıyoruz. Bazen diyeti başarıyla tamamlamayı başarsak da diyet sonrasında yine eski yeme alışkanlığımızı sürdürdüğümüz için verdiğimiz kiloları bir ay bile geçmeden geri alıyoruz.

Kilo veremiyorum diyorsanız? başlıklı bu yazımızda sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olacak en etkili kilo verme yöntemlerini sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

İşte, hızlı bir şekilde zayıflamak isteyenlerin mutlaka bilmesi gereken etkili kilo verme yolları:

  • Azar azar ve günde 6 öğün olacak şekilde beslenin

Gün içerisinde birkaç öğün tüketmenize, sabah ve akşam dışında bir şeyler yememenize rağmen kilo almaya devam etmenizin en önemli nedeni tek seferde aşırı kalori almanız olabilir.

Yani günde sadece 2 öğün beslenseniz bile bu iki öğünde tıka basa beslenmeniz, yediklerinizin sindirilememesine yol açabilir.

Sanılanın aksine kilo almamız, gün içerisinde sürekli bir şeyler atıştırmaktan değil de yediklerimizi yeterince sindiremememiz den geçiyor.

Sindirim sistemimiz ve bağırsaklarımız tarafından tükettiğimiz besinlerin daha hızlı ve kolay bir şekilde sindirilmesi ise gün içerisinde azar azar olacak şekilde beslenmekten geçiyor.

Yani tek seferde bir porsiyon yemek yemek yerine bu porsiyonu iki hatta üç parçaya bölerek, yediklerinizin hem mideniz hem de diğer sindirim sistemi organlarınız tarafından daha rahat bir şekilde parçalanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede yediklerinizin karaciğerinizde ve vücudunuzun diğer organlarında yağ şeklinde depolanarak, size kilo olarak geri dönmesinin önüne geçebilirsiniz.

  • Gün içerisinde en az 2 litre su için!

Yalnızca susadığınız zamanlarda su içiyor, susayana kadar su tüketmiyorsanız, büyük bir hataya düştüğünüzü ifade edebiliriz.

Yemeklerden sonra tüketilen su, yenilen besinlerin sindirilmesini sağladığından yeterli miktarda su içmeyen kişiler, sindirim sistemi sorunları ile karşılaşmak zorunda kalabiliyor.

Su tüketmeme alışkanlığı, metabolizmanın daha yavaş bir şekilde çalışmasına neden olmanın yanı sıra bağırsak tembelliğini de tetikliyor.

Gün içerisinde tüketilen çay, kahve ve meyve suyu maalesef ki suyun yerini hiçbir şekilde tutmuyor.

Az miktarda yemek yemenize rağmen, kabızlık, mide şişkinliği, gaz gibi mide-bağırsak sorunları ile sık sık karşılaşıyorsanız, bir an önce su tüketme alışkanlığı kazanmaya çalışmalısınız.

Böylelikle hem daha rahat bir şekilde tuvalete çıkabilir hem şişkinlik ve gaz problemlerinizi en aza indirgeyebilir hem de vücudunuzun daha rahat bir şekilde kalori yakmasını garantileyebilirsiniz.

  • Egzersiz şart!

Kilo veremiyorum diyorsanız, bunun arkasında gün içerisinde hareket etmek yerine oturmayı tercih etmeniz, saatler boyunca bilgisayar başında çalışmanız, evdeyseniz de zamanınızın çoğunu televizyon karşısında geçirmeniz bulunuyor olabilir.

Kısacası hareketsiz bir yaşam sürmeniz, gün içerisinde herhangi bir enerji sarf etmediğinizden kalori yakamamanızı beraberinde getirebilir.

Spor ve egzersize ayıracak zamanınız bulunmuyorsa en azından günde 30 dakikalık yürüyüşlere çıkarak, masa başında 30-40 dakika çalıştıktan sonra kalkıp odanın içinde 5-10 dakika yürüyerek, hareketsiz yaşamın size kilo alarak geri dönmesini engelleyebilirsiniz.

  • Bitki çayları tüketin

Piyasada kısa süre içerisinde zayıflattığını iddia eden pek çok çay bulunsa da maalesef ki bunlardan bir kısmı hiçbir işe yaramıyor.

Üstelik onlarca farklı zayıflatıcı çay arasından doğru ürünü seçmek ve sizde işe yaramasını beklemek, bazen zorlayıcı ve imkansız olabiliyor.

Bu noktada tamamen aktarlardan satın alabileceğiniz bitki çaylarını evinizde kendiniz hazırlayarak ve tüketerek, bitki çaylarının zayıflatıcı özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Aktarlardan satın alabileceğiniz ve kilo vermenize yardımcı olacak bitki çaylarına yeşil çayı, kiraz sapı çayını, zencefil çayını ve biberiye çayını örnek olarak gösterebiliriz.

  • Stressiz bir yaşam sürmeye çalışın!

Kanser, yüksek tansiyon, diyabet hatta kas ve eklem ağrıları başta olmak üzere pek çok hastalığa adeta davetiye çıkaran stres; aynı zamanda metabolizmamızı ve sindirim sistemimizi de olumsuz bir şekilde etkileyerek, metabolizmamızı yavaşlatıyor.

Stresin yol açtığı mide-bağırsak kasılmaları, bu organlarımızın gerektiği gibi hızlı ve kolay bir şekilde çalışmasını maalesef ki engelliyor.

Üstelik stres, üzüntü ve gerginlik; kendimizi daha çok tatlı ve yemek tüketirken bulmamıza da neden olabiliyor.

Stresin hem vücudumuza hem de ruhsal ve fiziksel sağlığımıza olan zararlarını hiçbir şekilde göz ardı etmemeli, mümkün olduğunca stressiz bir yaşam sürmeye çalışmasınız.

Bu noktada gün içerisinde stresi alan papatya, rezene, melisa çayı gibi bitki çaylarını tüketebilirsiniz.

Egzersiz ve spor da strese iyi geldiğinden fitness, aerobik gibi spor dallarına yazılabilirsiniz.

Ya da tamamen ruhsal açıdan iyileşmek için meditasyon ve akupuntur gibi alternatif tedavi yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.

Son olarak aromaterapi seanslarına katılabilir ve güzel kokuların ruhunuzu ve tüm vücudunuzu stresten arındıran özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca en etkili kilo verme yollarını sizlerle paylaşmaya çalıştık. Şayet bir türlü kilo veremiyorum, diyorsanız; yukarıdaki önerilerimizi en yakın zamanda dikkate almanızı öneriyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet