Kilo Vermek için Günde Kaç Litre Su İçmeliyiz

  31.12.2018
  5.510
  Kilo Vermek için Günde Kaç Litre Su İçmeliyiz

  Makalede Neler Var

  Kilo Vermek için Günde Kaç Litre Su İçmeliyiz Kilo vermek için gösterdiğiniz onca çabaya rağmen bir türlü zayıflayamıyorsanız; bunun nedeninin gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmemeniz olabileceğini biliyor muydunuz?

  Yaşamımızı sürdürebilmemiz için son derece gerekli olan su, yeterli miktarda tüketilmediğinde metabolizmamızın yavaş çalışmasına yol açarak, sindirim sistemimizin görevini tam anlamıyla yerine getirememesine neden oluyor.

  Sonuç olarak da besinler, sindirim sistemimiz tarafından zamanında yakılamadığı için maalesef ki vücudumuzda yağ olarak depolanıyorlar.

  Su İçmek Zayıflatırmı

  Kilo vermek için günde kaç litre su içmeliyiz? başlıklı bu yazımızda bir yandan da su içmenin faydaları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

  • İşte, suyun mucizevi faydalarına dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

  Diyetisyenler, sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyenlere günde 2,5 litre su tüketmelerini öneriyor.

  Özellikle yemeklerden önce tüketilen 2 bardak su, kişinin midesini doldurarak, yani kişide tokluk hissi uyandırarak, kişinin öğünlerinde aşırıya kaçmasını önlüyor.

  Yani öğünlerden ve ara öğünlerden önce su tükettiğiniz takdirde haftada en az bir iki kilo verebilmeniz mümkün bir hale geliyor.

  Bununla birlikte yaş, cinsiyet, beslenme şekli, kullanılan ilaçlar, kronik sağlık sorunları da günlük tüketilmesi gereken su miktarı üzerinde belirleyici olabiliyor. Örneğin daha çok lifli gıdalarla beslenenlerin kuru ve fast-food tarzı beslenenlere göre daha az miktarda su tüketme şansları bulunuyor. Çünkü lifli gıdalar, doğal bir şekilde su içerdiklerinden kişinin günlük ihtiyaç duyduğu suyun ciddi bir bölümünü karşılıyor.

  Su İçmenin En Önemli 7 Faydası

  • Kas ve eklem ağrılarına iyi geliyor

  Vücudumuzun gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmemesi, eklem aralarındaki sıvı miktarının ve eklem kayganlığının azalmasına neden oluyor.

  Sonuç olarak kişide eklem ağrıları, hareket kısıtlıkları görülebiliyor. Bu yüzden eklem ve kas ağrılarından korunmak adına günde en az 7-8 bardak su içmeyi ihmal etmemeniz gerekiyor.

   

  • Cildi nemlendirerek, besliyor

  Suyun yetersiz tüketimi cilt kuruluğunu beraberinde getirerek, cildin zamanla esnekliğini kaybetmesine yol açıyor.

  Zamanla kişide tırnak ve saç kırılmaları, hatta ciltte kanamalar bile gözlemlenebiliyor.

  • Strese ve gerginliğe iyi geliyor

  Vücudumuzun yanı sıra beynimizin de ciddi bir bölümü sudan oluşuyor. Vücudumuza yeterli miktarda besin ya da su girmediğinde ise beynimiz, kendini stres altında hissediyor.

  Bu yüzden de anksiyete, depresyon vb. ruhsal sorunlara daha kolay bir şekilde yakalanabiliyoruz.

  Gün içerisinde kendinizi sürekli gergin ve mutsuz hissediyorsanız, içtiğiniz su miktarını tekrar gözden geçirmenizi öneriyoruz.

  • Kabızlığı önlüyor

  Sürekli olarak mide şişkinliği, gaz ve kabızlıktan muzdaripseniz, bunun nedeni gün içerisinde yalnızca susadığınız zamanlarda su içmeniz olabilir.

  Hemen günde 7-8 bardak su içme alışkanlığı kazanarak, kabızlık, hazımsızlık gibi kilo alımını tetikleyen sorunlardan kurtulabilirsiniz.

  • Kalp ve damar sağlığımızı gözetiyor

  Kan dolaşımında önemli bir yeri bulunan su yetersiz tüketildiğinde kan dolaşım hızının yavaşlamasına, kalbimize ve diğer organlarımıza giden kan miktarının azalmasına, beyin ve kalp damarlarının tıkanmasına öncülük ediyor.

  Kalp krizi, inme ve felç gibi hayatınızı tehdit eden sağlık sorunlarıyla yüzleşmemek adına her gün bol miktarda su tüketmelisiniz.

  • Karaciğer ve böbrek sağlığını koruyor

  Toksik maddelerin vücudumuzdan dışarı atılmasından sorumlu olan karaciğer ve böbrek sağlığının korunmasında da su, önemli bir rol üstleniyor.

  Yetersiz su tüketimine bağlı olarak zamanla karaciğerde hasar ve böbreklerde taş oluşumu görülebiliyor. Böbrek taşı oluşumunun da en önemli nedenleri arasında yetersiz su tüketimi yer alıyor.

  Erişkinler Günde Kaç Litre Su Tüketmeli?

  Aslında vücudumuzun günlük kaybettiği su ile günlük alması gereken su miktarı paralellik gösteriyor.

  Her gün vücudumuzdan idrarla 1500, terleme ile 400, dışkı ile 200, solunum yolu ile ise 300 ml su çıkıyor. Yani her gün ortalama 2500 ml su kaybetmiş oluyoruz.

  Bu yüzden de kaybettiğimiz suyu vücudumuza geri kazandırmak adına günde en az 200 ml yani 2,5 litre su tüketmemiz gerekiyor. Yaz aylarında vücudumuzun kaybettiği su miktarı arttığı içinse bu miktar 3000 ml’ye kadar çıkabiliyor.

  Aynı zamanda kas kitlemiz ve kilomuz arttıkça daha fazla miktarda su tüketmemiz gerekebiliyor.

  Her 50 kg ağırlıkta en az 4 bardak su tüketimi son derece önem arz ediyor. Örneğin 100 kiloysanız, günde mutlaka 8 bardak su içmelisiniz. 75 kilo birinin ise bu hesaba göre günde en az 6 bardak su tüketmesi gerekiyor.

  Bu yazımızda kısaca kilo vermek için günde kaç litre su tüketmeliyiz? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

  Yazımızın faydalı olması dileğimizle…

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.