Kırkkilit Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

  21.10.2020
  795
  Kırkkilit Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

  Kırkkilit Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir? Doğaya ve şifalı bitkilere olan ilgimiz arttıkça keşfettiğimiz otlar da artıyor ve karşımıza her gün bir yeni şaşırtıcı etkilere sahip bitki çıkıyor. Adını hiç duymadığımız otlar bir anda evimizin olmazsa olmazı, tedavilerimizin birer parçası halini alabiliyor. Bu otlardan biri olarak kesinlikle şans verilmeyi hak eden kırkkilit otu ise sizin için detaylarıyla yazımızda yer alıyor.

  Kırkkilit Otu Nedir?

  Belki bazılarımızın çoktan bildiği, belki bazılarımızın yeni tanıştığı, kimilerine göre ise adı atkuyruğu otu olan kırkkilit otu faydaları ile şifalı bitkilerin en ünlülerinden biri. Yol kenarında dahi yetişebilecek kadar zahmetsiz olan bu otlar özellikle sulak bölgeleri çok sevse de ülkemizin dört bir köşesinde bulunabiliyor.

  Farklı yörelerde doğal ortamında toplayabileceğiniz bu otun yalnızca atkuyruğu otu değil, zemberek otu, çam otu, kuş kuyruğu gibi pek çok farklı adı bulunuyor. Sivri, küçük yaprakları ve uzun dalları nedeniyle biberiye bitkisine benzetilse de nispeten iri çalılıklardan oluşması ve kendine özgü bir tonda yeşil renginde olmasıyla diğer otlardan kolayca ayrılabiliyor.

  Dünya üzerinde onlarca çeşidi mevcut olsa da ülkemizde özellikle 7 farklı türünün kullanıldığını bildiğimiz bu otu pek çok kişi faydalarını duyduktan sonra evinden eksik etmiyor.

  Kırkkilit Otu Faydaları Nelerdir?

  İçerisinde silis adı verilen bir madde bulunduran ve bu sayede başta kemik sağlığı olmak üzere pek çok sistemin sağlığını koruyan kırkkilit otunun faydaları içerisinde en çok dikkat çekenler şu şekilde:

  • Osteoporoz gibi yaşla ve kemik sağlığı ile ilişkili hastalıklardan korumakta, bu hastalıkların tedavi sürecine destek olmaktadır.
  • Eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.
  • Saç ve tırnak sağlığını da desteklemekte olup kolay kırılan saçlar ve tırnaklar için önerilir.
  • Bağışıklık sistemini destekleyen ve antioksidan bileşenler içeren kırkkilit otu çayı sayesinde kış mevsiminde hastalıklardan korunmak mümkün olmaktadır.
  • Pek çok farklı kanser türüne karşı önleyici olarak görev yapmaktadır.
  • Kırkkilit otu çayı faydaları ile böbrek sağlığını da korumakta, vücuttan fazla suyun uzaklaştırılması için idrar üretimini arttırmaktadır.
  • Ödemin atılmasına yardımcı olur, böylece vücuttaki genel şişkinliği azaltır.
  • Anemi yani diğer adıyla kansızlık sorununun neden olduğu belirtileri azaltır.
  • Diş eti kanamaları başta olmak üzere ağız içindeki enfeksiyonların onarılmasına yardımcı olur.
  • Vücut genelindeki yaraların daha hızlı şekilde iyileşmesini destekler.
  • Mide ülseri, böbrek taşı gibi ciddi şikayetler yaratan rahatsızlıklarda iyi gelebilmektedir.

   

  Kırkkilit Otu Nasıl Tüketilir?

  Genellikle çay şeklinde demlenerek tüketilmesi uygun bulunan bu otun diğer pek çok şifalı ot için de uygun görüldüğü üzere doktora danışmadan tüketilmemesi gerekir. Özellikle kronik hastalıkları olup tedavisine destek amaçlı olarak otu kullanacak olanlar ilaçlarla tepkimeye girerek yan etki oluşturabilecek bu otu onay alarak kullanmalıdır.

  Çay şeklinde tüketim için otu güvenilir aktarlardan temin etmek mümkündür.

  Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Yapılır?

  1 su bardağı kadar suyu kaynatıp içerisine 2 dal taze veya 2 çay kaşığı kurutulmuş kırkkilit otu ilave edin ve 10 dakika kadar demlenme süresi olarak bekleyin. Kullandığınız ot eğer taze ise özünü vermesi daha uzun süreceği için bekleme süresini 20 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

  Hazırladığınız bu çayı 2 veya 3 hafta boyunca günde 1 bardak içerek kendi kürünüzü uygulayabilirsiniz. Ancak uzun süreli tüketim halinde kırkkilit otu yan etkileri görülebileceği için aşırıya kaçmamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

  Saçları güçlendirmek için yine bu otu kullanmayı tercih ediyorsanız direkt etki alabilmek için otu yine çay şeklinde demleyip bu defa şampuanın içerisine ilave edebilirsiniz. Bu şekilde kullanıldığında cilt yüzeyindeki etkilerini daha hızlı görebilirsiniz.

  Kırkkilit Otu Zararları Nelerdir?

  Kullanım şekilleri kadar olası yan etkileri hakkında da bilgi sahibi olmanız gereken bu otu sınırlı ve doğru dozda kullanmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Özellikle böbrek rahatsızlığı olan ve böbrek yetmezliği yaşayan kişilerin ya da hamile, emziren kadınların otu bir çay şeklinde kullanmadan öncesinde uzman görüşü alması gerektiğinin, hatta kullanımdan kaçınması gerektiğinin de altını çizmek gerekir.

  Potasyum değeri düşük olanların, kan sulandırıcı etkiye sahip ilaç kullananların, kronik bir rahatsızlığı olup özel şekilde tedavi görenlerin otu kullanırken dikkatli olması da gerekmektedir.

  Kendinize fayda sağlamak isterken zarar vermemek için dikkati şekilde ve uzman görüşü doğrultusunda kullanmanız gerektiğini hatırlattıktan sonra kırkkilit otu ile ilgili sorularınız için bize ulaşabileceğinizi de eklemek isteriz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.