Kış Aylarında Kilo Almak Mümkün Mü

29.12.2018
678
Kış Aylarında Kilo Almak Mümkün Mü

Kış Aylarında Kilo Almak Mümkün Mü Hangimiz kış aylarında aldığımız kiloları yaz aylarında eritmenin hayalini kurmuyor, sırf bu yüzden de kış aylarında dilediğimiz yiyecekleri rahat bir şekilde yemiyoruz ki?

Çoğumuz, yaz aylarında güneşli havalarda sahil yürüyüşlerine çıkarak ya da denize girerek, zayıflayabileceğimize inanıyor; lakin yaz geldiğinde fazlalık kilolarımız la yüzleşmek zorunda kalıyoruz. Yani zayıflamayı Nisan-Haziran arasındaki son üç aylık zaman dilimine sıkıştırmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla da yaz aylarında kilo vermek, sandığımız kadar da kolay olmuyor.

Bir kısmımız kilo vermek için çabalarken, bir kısmımız ise etrafımızdaki balık etli kişilere hayranlık duyuyor, kilo almak için ne kadar uğraşırsak uğraşalım bir türlü kilo alamıyoruz.

Aslında kendini zayıf hissedenlerimiz yani en az birkaç kilo almak isteyenlerimiz için kış aylarında kilo almanın birden çok yöntemi bulunuyor. Lakin çoğumuz, kilo almanın yollarını bilmediğimiz için bu yöntemlerden yararlanamıyoruz.

Şayet zayıf olduğunuzu ve sırf bu yüzden kıyafetlerinizin size yakışmadığını ve en az birkaç beden size büyük geldiğini düşünüyorsanız, kış aylarında kilo almanın yolları başlıklı bu yazımızı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Peki, kış aylarında nasıl kilo alabilirsiniz? Gelin, bu soruyu birlikte yanıtlamaya çalışalım:

Kış aylarında kilo almanın yolları:

  • Soğuk havalarda yürüyüşe çıkın!

İştahınızın az olduğunu düşünüyorsanız, karlı ve yağmurlu havalarda kısa bir yürüyüşe çıkmanızı öneriyoruz.

Kış aylarında soğuk havaların etkisiyle vücudumuzun daha çok enerjiye ihtiyaç duyması, bu enerjiyi besin yoluyla karşılamak istemesini sağlıyor.

Bir nevi üşüdükçe daha çok yemek yiyor ve dolayısıyla da kilo almış oluyoruz.

Yürüyüşün yalnızca zayıflamanın değil bir yandan da iştah açıcı özelliği sayesinde kilo alabilmenin de yolu olduğunu unutmamalı, öğünlerden yaklaşık bir saat önce kısa bir yürüyüşe çıkmalısınız!

  • Karbonhidrat ve protein içeriği yüksek besinler tüketin

Özellikle kış aylarında artan iştahınızı kilo alabilmek için değerlendirmek istiyorsanız, mutlaka bol miktarda karbonhidrat içeren besinler tüketmeye özen gösterin.

Örneğin, makarna, ekmek, pilav, börek, mantı, tatlı, patates kızartması gibi karbonhidratça zengin besinler tüketerek; bir hafta gibi kısa bir sürede en az 2-3 kilo alabilmeniz mümkün!

Aynı şekilde yağlı kırmızı et, tavuk eti gibi protein içeren besinler tüketerek de bir ay içerisinde yaklaşık 5-6 kilo alabilirsiniz.

Yemeklerinizde zeytinyağı ve ayçiçeği yağı gibi hafif yağlar kullanmak yerine margarin ve tereyağı gibi katı yağlar kullanarak da kilo alma yolunda önemli bir adım atabilirsiniz.

 

  • Öğünlerinizden sonra mutlaka tatlı tüketin

Diyette olan kişilerin tüketiminden kaçınmaları gereken çikolata, pasta, kadayıf gibi tatlılar, kalori oranı yüksek tatlılar olarak, kişinin vücudunda ve karaciğerinde yağ depolanmasına olanak tanıyorlar.

Kış aylarında kilo almak istiyorsanız; her öğünden sonra kalorisi ve besin değeri yüksek olan tatlılardan tüketebilirsiniz.

  • Geç saatlerde yemek yiyin

Zayıflamanın önündeki en büyük ve en önemli engellerden biri olan geç saatlerde yiyecek tüketimi, kişinin tükettiği besinleri sindirememesini sağlayarak, bu besinlerin vücutta depolanmasına yol açıyor.

Özellikle gece yatmadan önce tüketilen besinler, kilo alımını kolaylaştırıyor. Kış aylarında hızlı ve kolay bir şekilde kilo almak istiyorsanız; geç saatlerde kalorisi yüksek olan besinlerden tüketmenizi öneriyoruz.

  • Ara öğünlerinizde de tıpkı ana öğünlerde olduğu gibi kalorisi yüksek besinlere yer verin

Badem, fıstık, kuru üzüm gibi kalori ve besin değeri yüksek olan gıdaları gün içerisinde sık sık özellikle öğünlerinizden sonra tüketerek, dilediğiniz kiloya kısa bir sürede kavuşabilmeniz mümkün!

  • Yemek yerken su içmeyin

Yemek öncesinde ya da yemek esnasında içilen su; kişide tokluk hissi uyandırarak, kişinin daha az besin tüketmesini beraberinde getiriyor.

Bu yüzden yemek öncesinde ya da yemekle birlikte su ya da sıvı tüketmekten kaçınarak, tokluk hissini önleyebilir, dilediğiniz besinlerden dilediğiniz miktarda gönlünüzce tüketebilirsiniz.

  • Ev işlerine bir süreliğine ara verin

Kış aylarında kilo almanın en önemli sebeplerinden biri de bu aylarda kendimizi halsiz ve yorgun hissettiğimiz için ev işlerine yönelmememiz olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle yağmurlu ve karlı havalarda yataktan, battaniye ve yorgan altından çıkmak istemememiz, bir diğer deyişle hareketsiz bir yaşamı benimsememiz, kilo almamızı hızlandırıyor.

Ev işleri ve temizlik söz konusu olduğunda aile bireylerinizden ya da temizlik firmalarından yardım alarak, ekstra efor sarf etmekten kurtulabilir; mevcut kilonuzu koruyabileceğiniz gibi kilo da alabilirsiniz.

  • Kendinizi mutsuz hissettiğinizde çikolatada mutluluk arayın!

Yağmur, kar, soğuk havalar derken yüreğimize yerleşen hüzün ve mutsuzluğu bir avantaja çevirmek için kendinizi depresif ve üzgün hissettiğiniz zamanlarda pasta, çikolata ve tatlılara yönelebilir, böylelikle hızlıca kilo alabilirsiniz.

Ancak diyabet hastalığına yakalanmamak adına tatlı tüketiminde aşırıya kaçmamanızı öneriyoruz.

  • Bir diyetisyenden yardım alın

Yukarıdaki tüm önerilerimizi uygulamanıza, öğünlerinizde karbonhidrat, yağ ve protein içeren besinlere sıklıkla yer vermenize rağmen yine de kilo almayı başaramıyorsanız, bunun nedeni hormonal bir dengesizlik olabileceğinden en nihayetinde bir uzmana görünmeyi ve bir diyetisyenden yardım almayı unutmamanızı öneriyoruz.

Bu yazımızda kısaca kışın kilo alınır mı? Kış aylarında kilo almanın yolları nelerdir? sorularını yanıtlamaya ve sizleri aydınlatmaya çalıştık.

Yazımızın faydalı olması dileğimizle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet