Kollajen Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Bulunur?

  13.10.2020
  995
  Kollajen Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Bulunur?

  Kollajen Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Bulunur? Kimilerinin gıdalardan kiminin ise cilt bakım ürünlerinden adını yakinen bildiği kollajen vücudun ve cildin bütünlüğü için son derece önemli bir bileşen. Peki kollajen nedir veya kollajen nerelerde bulunur gibi sorularınız mı var? O zaman size bu harika bileşiğin neleri sağladığına ve nasıl kullanılacağına dair hazırladığımız bu rehberimizi bir an önce okumanızı tavsiye ediyoruz.

  Kollejen Nedir?

  Hayvanların deri, kemik ve etlerinde bulunan, özellikle kas ve cilt hücreleri için büyük bir önem taşıyan kollajenin, bağ dokuya katılarak cilde esneklik ve dayanıklılık sağlayan bir protein çeşidi olduğu biliniyor. Bu proteinin gücü o denli büyük ki eklemleri, tendoları ve organları bir arada tutmaya dahi yarıyor.

  Yaşın ilerlemesiyle birlikte yavaş yavaş miktarı ve gücü azalan bu protein, elbette eksildikçe kuruluk, sarkma, kırışıklık, eklem problemleri ve selülit gibi sorunlara yol açıyor. Ancak erken yaşlarda da üretilmiş olsa dahi sağlıksız beslenme, güneş ışığı, sigara ve stres gibi nedenlere bağlı olarak yine seviyesi veya kalitesi düşen bu yapı için içeriden ve dışarıdan kollajen takviyesi sağlamak gerekiyor.

  Kollajen Türleri Nelerdir?

  Yalnızca insan vücudunda bile bilinen minimum 16 farklı kollajen çeşidi bulunmakta olup her biri farklı yoğunluk gösteren bu bileşenlerin %80 ila %90 gibi büyük bir oranı tip 1,2,3 ve 10 kollajenlerine ait oluyor.

  Tip 1: En yaygın şekilde vücutta yer alan bu tür, cildin gerginlik ve elastikiyetinden sorumlu olup yaraların iyileşmesini sağlarken tüm tendon, bağ ve organların bir arada tutulmasını sağlar.

  Tip 2: Kıkırdak yapının %60 kadarını oluşturan bu tipin ise yaşa bağlı artrit veya eklem ağrıları ile yakından ilişkisi bulunuyor.

  Tip 3: Yine cildin elastikiyeti için son derece önemli olsa da genellikle kan damarlarına ve dokusuna katılan bu tipin ise kaslara güç verdiği bilinmektedir.

  Tip 10: Kemiklerin ve kıkırdakların oluşumuna katılan bu tipin ise kırık iyileşmesinde önemi büyük.

  Kollajen Faydaları Nelerdir?

  Yeterli kollajenin üretimi kadar dışarıdan veya besinlerle alınan kollajen takviyelerinin de pek çok faydası bulunmaktadır. İster besinlerle ister kozmetik ürünlerde desteklemiş olun, kollajenin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Kollajen ne işe yarar sorusunun en temel yanıtı şüphesiz cilt yapısı üzerine olup, bu bileşenin düzenli ve yeterli üretimi erken yaşlanma belirtilerinin yok olması ve cildin toparlanması için son derece önemlidir.
  • Yalnızca cildin üst katmanlarında değil, alt tabakalarında da dolaşımı artırarak etki gösteren kollajenin damar esnekliğine olan etkileri kardiyovasküler sağlık açısından oldukça önemli ve faydalı.
  • Direkt olarak esneklikle ve eklemlerle ilgili olan kollajenin eklem hareketliliğine ilişkin sorunları olanlara özellikle önerildiği biliniyor.
  • Yaşlanma ve diğer etkiler nedeniyle artan saç dökülmesi için ilaç görevi gören kollajenin yararları saç köklerini uyarmaya, böylece daha gür ve yoğun saçlara sahip olunmasını sağlıyor.
  • Yaşın ilerlemesiyle birlikte yaraların iyileşme hızı ve gücü azaltmakta ancak kollajen desteği alarak yaraların daha hızlı onarılmasını sağlamak kesinlikle mümkün olmaktadır.
  • Mide asidi üretiminden sorumlu bir aminoasit olan glisin bakımından zengin olan kollajen içeriği sindirimin hızlanmasında da etkili.
  • Kadınların en yaygın cilt şikayetlerinden biri olan selülitlere bilinen en kesin çözüm olan kollajen kremi gibi destekler, cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasında oldukça etkili.

  Kollajen Nerelerde Bulunur?

  Dışarıdan veya içeriden kollajeni takviye edebilmenin pek çok yolu bulunmaktadır. Kollajen maskesi gibi yaygın şekilde kullanılan kozmetik ürünler selülit veya kırışıklık için son derece etkili olabilmekte, dahili kullanım içinse piyasada kollajen tozu, hapları veya özleri bulunabilmektedir. Oral yoldan alınan bu ürünlere medikal firmalardan veya eczanelerden ulaşmak mümkün olmakta, pek çok kişi ise kollajen içeren yiyecekler ile doğal yoldan takviye almayı tercih etmektedir.

  Kollajen İçeren Besinler Nelerdir?

  İçerisinde proline, lysine and glycine olarak üç farklı önemli aminoasidi barındıran kollajenin, doğada pek çok besinde kendiliğinden bulunduğu bilinmektedir:

  • Yumurta beyazı
  • Tavuk veya kemik suyu
  • Balık ve deniz ürünleri
  • Turunçgiller ve bazı tropikal meyveler
  • Sarımsak
  • Yeşil yapraklı sebzeler
  • Fasulye türleri
  • Kaju
  • Domates ve biber

  Kimler Kollajen Kullanmalıdır?

  Genellikle ek olarak alınması 30’lu yaşlardan sonra önerilen kollajen takviyesi özellikle besinler yoluyla alındığı takdirde önemli değişiklikler sağlayabilmektedir. 40 yaş üzerinde olanların ise kırışıklık önleyici olarak ürünün kozmetik versiyonlarını tercih etmesi uygun olacaktır.

  Siz de kollajenin yararları ve alındığı kaynakları öğrenmiş bulunduğunuza göre sorularınızı ve elbette görüşlerinizi bize yazabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.