Kolloidal Gümüş Suyu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

19.11.2020
557
Kolloidal Gümüş Suyu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kolloidal Gümüş Suyu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Sinüs enfeksiyonları ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar için her geçen gün kullanımını daha sık duymaya başladığımız kolloidal gümüş suyunun faydaları ayrıca bazı görüşlere göre kanser gibi ciddi hastalıkları da ortadan kaldırmada etkili. Eğer siz de sağlık trendlerine ve alternatif tedavilere ilgi duyuyorsanız, gümüş suyunun faydaları hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için doğru yerdesiniz.

Kollodial Gümüş Suyu Nasıl Etki Eder?

1996’da senesinde The Silver Institute kapsamında araştırmalarını yürüten Richard Davies ve Samuel Etris tarafından açıklanan bilimsel bir rapora göre, kolloidal gümüşün pek çok sistemin iyileşmesine yardımcı olabilecek üç temel etki yolu bulunmaktadır, bunlar katalitik, bakteriyel hücre zarları veya DNA ile bağlanma yoludur.

Katalitik Oksidasyon: Bakterileri ve virüsleri çevreleyen sülfhidral grupları ile tepkimeye giren oksijen moleküllerini yakalayan gümüş, hücresel solunum olarak da bilinen hücresel boyuttaki olumsuz süreci bloke eder.

Bakteriyel Hücre Zarlarıyla Tepkime: Gümüş iyonlarının bakterilerin hücre zarlarına bağlanabilir olması yine hücresel solunum engelleyici etkiyi üretebilir.

DNA ile bağlanma: Tam olarak nasıl gerçekleştiği kesinleşmemiş olsa da DNA sarmallarındaki gevşemeyi engelleyen gümüşün hücresel boyutta gen kopyalanmasının gerçekleşmesi için destekçi olduğu biliniyor.

 

Kolloidal Gümüş Suyunun Faydaları Nelerdir?

Hücresel solunumda direkt olarak etkili olduğunu açıkladığımız gümüş suyunun faydaları, bahsedilen etki yolları ile vücuda pek çok yarar sağlar. Tıp literatürüne girmiş olan bu etkilerden kanıtlanmış olanları sizin için derledik:

  1. Antibakteriyel Etkiye Sahiptir

Antibiyotiklere karşı dirençli bakterilerle dahi savaşabilen kolloidal gümüş suyunun faydaları bu bakımdan oldukça şaşırtıcıdır. 1980’lerde UCLA Tıp Fakültesi adına araştırma yürüten Larry C. Ford, az miktarda gümüşle yalnızca birkaç dakikada zarar görebilen 650’den fazla zararlı bakteri türü bulmuştur.

  1. Yara Bakımında ve Cilt Sağlığında Etkilidir

Doktor Robert O. Becker tarafından yapılan açıklamaya göre kolloidal gümüşün faydaları cildi ve yumuşak dokuları daha hızlı iyileşme konusunda desteklemektedir. 2012 yılında Pharmacognosy Communications tarafından ortaya konan bir makalede bazı kolloidal gümüş bileşenlerinin özellikle yanık, periodontit gibi durumları tedavi etmede kullanılabilir olduğu yayınlanmıştır.

Yine cildin üst katmanlarında oluşan bir deri rahatsızlığı olan mantar da gümüşün güçlü anti fungal etkilere sahip olması sayesinde kolloidal suyun faydaları ile tedavi edilebilir. Böylece bulaş riski taşıyan, pullu görünüme ve ciltte yuvarlak katmanlara neden olan bu hastalık kolayca risk olmaktan çıkmaktadır. Ciltteki yıpranmayı önleyen ve yatıştıran bu içerik sayesinde sedef ve egzama gibi kaşıntılı rahatsızlıklar da giderilebilir.

  1. Antiviral Özellikler Gösterir

Pnömoni, HIV, zona, herpes ve siğil gibi virüslerin neden olduğu hastalıklar üzerindeki etkileri Optimum Beslenme Enstitüsü’nden Dr. Martin Hum tarafından kanıtlanmış olan gümüş suyuyla virüs yayılmasının doğal bir şekilde önlenebildiği düşünülmektedir. Hali hazırda hepatit C virüsüne karşı tedavi edici olduğu bilinen kolloidal gümüşün AIDS gibi hastalıkların aktivitesini azaltması da son derece mutluluk verici olmuştur.

4.Enflamasyonları Durdurur

Anti inflamatuar etkilere sahip olduğu Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından onaylanmış olan kolloidal gümüşün iltihaplar üzerindeki etkileri incelenmiş ve domuzlardaki iltihaplı cilt yapısının kolloidal gümüş suyunun yararları ile 72 saatte normale döndüğü kaydedilmiştir.

Kolloidal gümüş suyu spreyi ise bu etkiden faydalanmanın bir diğer yolu olmakta, özellikle sinüs enfeksiyonları ve alerjik reaksiyonları hafifletmek için bu ambalaj formunun kullanılabileceği açıklanmıştır.

  1. Soğuk Algınlığı ve Zatürreyi Durdurur

Domuz gribi gibi kitlesel salgınlara neden olan ve soğuk algınlığı ile aynı semptomlara sahip olan hastalıklarda etkisi kanıtlanmış olan gümüş suyu her türlü gribin önlenmesinde tercih edilebilir.

2011 senesinde 12 yaşından küçük 100 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmaya göre gümüş suyu kullananlar arasında soğuk algınlığının daha hızlı iyileşme oranı %90’dır.

Bronşit ve zatürre gibi modern ilaçlarla tedavisi etmesi güç olan bazı solunum yolu rahatsızlıklarında da tipik antibiyotiklerden çok daha etkili olduğu görülen kolloidal gümüşün, etken patojen ne olursa olsun tedavi sağlayabileceği görülüyor.

 

Kolloidal Gümüş Suyu Nasıl Kullanılır?

Kullanım amacına bağlı olarak gümüş suyu nasıl kullanılır sorusunun yanıtı da değişmekte, ancak her neden olursa olsun suyun 14 günden uzun süre kullanılmaması gerekmektedir. Kullanım öncesinde bir uzman ile görüşmeniz önerilse de fikir vermesi amacıyla standart kullanım dozu olarak kabul edilen veriler şu şekildedir:

  • Doğrudan cilt yüzeyine uygulanması halinde 2 ila 5 damla
  • Bağışıklığa destek sağlamak için oral yoldan alındığında 1 damla
  • Kulak enfeksiyonları için damlatılarak kullanıldığında 1 ila 2 damla
  • Bant üzerine uygulanarak herhangi bir yara veya ağrı için kullanılacağında 1 damla
  • Sprey olarak kullanılacaksa var olan burun spreyi içerisine 5 damla
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet