Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

09.08.2020
3.457
Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? Cilt problemlerinin en yaygınların ve özellikle kadınların şikayetçi olduğu estetik sorunlardan biri olan koltuk altı kararması farklı yaşlarda ve sonradan, farklı nedenlerden meydana geliyor. Cildin düzenli bakımını hem yazın hem kışın ihmal etmemek sorunu önlemede etkili. Peki oluşmuş koltuk altı kararması nasıl geçer? Tüm detaylarıyla sorunuzun yanıtı yazımızda sizi bekliyor.

Genellikle herhangi bir sağlık sorununu eşlik etmeyen ve tek başına ortaya çıkan bir sorun olan koltuk altı kararması için çözüm pek çok kişinin ilgisini çeken bir konu. Ancak sorunu çözebilmek için öncelikle olası nedenlerine göz atmakta fayda var.

Koltuk Altı Kararması Nedenleri Nelerdir?

Genelde sağlıkla ilişkilendirilmese de yine de siz de koltuk altı bölgesinde renk koyulaşmasıyla karşı karşıyaysanız bir cilt uzmanı ile görüşmeniz yararlı olacaktır. Ender de olsa hormonal bozukluklar, kadife deri rahatsızlığı, ilaçlar veya cilt kanserleriyle ilişkili olabilen bu durum için diğer olası nedenler ise şu şekilde:

  • Yaz aylarında kullanılan deodorantlar veya diğer kimyasal ürünler
  • Yanlış yöntemlerle uygulanan epilasyonlar
  • İlaçlara, menopoza veya gebeliğe bağlı hormon değişiklikleri
  • Fazla kilo
  • Aşırı terleme sorunu
  • Genetik nedenler
  • Sigara alışkanlığı
  • Diyabet
  • Doğum kontrol hapı kullanımı

Koltuk Altı Kararması Evde Nasıl Geçer?

Pek çok kişi kararan koltuk altlarını gördüğü zaman en hızlı koltuk altı beyazlatma yöntemi hakkında araştırmasına başlasa da bu sorun karşısında öncelikle bir dermatoloji uzmanına gidilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz. Ek olarak evde kendiniz deneyebileceğiniz birkaç doğal yöntem ise şöyle:

Hindistan Cevizi Yağı

Son zamanların trend kozmetik ve güzellik ürünlerinden olan Hindistan cevizi yağı, içerisinde bulunan yoğun E vitamini oranı ile cilt bakımınıza dahil etmeniz gereken ürünlerin başında geliyor.

Karbonat

Diş lekelerini gidermeden sivilceleri söndürmeye kadar doğal güzellik formüllerinin pek çoğunda kullanılan karbonat, kararmalarda en sık adı önerilen ürünler arasında geliyor. Koltuk altı kararması karbonat kullanarak elbette kesin olarak ve tamamen geçemeyebilir, ancak olumsuz görünümü azaltacağı kesin. Siz de bu doğal yöntemi denemek için su ile karbonatı bir macun elde edene kadar karıştırıp ilgili bölgeye sürerek yarım saat bekletip sonrasında durulayabilirsiniz.

Limon

Asidik özelliği sayesinde kararan cilt beyazlatma konusunda oldukça etkili bir ürün olan limon, yine rengini açmak istediğiniz deri bölgesine direkt uygulanarak yarım saat kadar bekletildiğinde etkilerini gösterecek bir doğal çözüm seçeneğidir.

Aloe Vera

Cilt yenileyici kozmetik ürünler dendiği zaman ilk akla gelen mucize ürünlerden biri olan aloe vera, yine cilt kararmalarında da etkili doğal çözümlerden biri. Özellikle antibakteriyel özellik gösterdiği için koltuk altında kullanımı güvenli ve faydalı olan aloe vera jelini cildin üzerinde masaj yaparak uygulayabilir ve sonrasında 15 dakika kadar bekletip soğuk suyla durulayabilirsiniz.

Domates suyu

Doğal yoldan renk açan bitkilerden biri olan domatesin etkili bir şekilde kullanılması için suyunu temin edebilirsiniz. Domatese alerjisi olanların kaçınması gereken bu yöntem, diğer kişiler tarafından domatesin suyunun ilgili bölgeye sürülüp 15 dakika bekletilmesi şeklinde denenebilir. İşlem sonrasında soğuk suyla durulama yapmayı unutmayınız.

Patates

Yalnızca koltuk altının değil, gözden dirseğe kararma yaşanan pek çok cilt bölgesinde yaygın şekilde kullanılan patatesin, koltuk altına uygulanması içinse iki farklı teknik deneyebilirsiniz. Dilerseniz patatesleri dilimlere bölerek koltuk altına yerleştirebilir, sonrasında 5 dakika bekletip ovarak etkilerini arttırabilirsiniz. Dilerseniz de rendelediğiniz patatesin suyunu süzerek bu suyu bir cilt beyazlatıcı tonik gibi kullanabilirsiniz. Gün içinde iki defa uygulanan patates toniğinin ilk haftadan sonra etkileri görülmeye başlanacaktır.

Koltuk Altı Kararması Tedavisi Nedir?

Doğal yöntemlerin yetersiz kalması halinde soruna yönelik olarak denenebilecek bazı medikal tedaviler bulunmakta, elbette bu tedavilerin bir uzman gözetiminde yapılması zorunlu olmaktadır.

Lazerle cilt rengini açmak koltuk altı kararması tedavisi için en yaygın seçeneklerden biridir. Oldukça basit bir mantığı olan bu pratik işlem hem kadın hem erkek hastalar tarafından tercih edilebilir. Bu işlemin ne kadar uzun süreceği etkilenen bölgenin genişliğine göre değişse de etkili sonuçlar görülmektedir.

Cilt beyazlatan kremlerden yardım almak daha sınırlı etkilere sahip gibi görünse de yine etkili tedaviler arasında sayılır. Madecassol koltuk altı kararması için en sık kullanılan beyazlatıcı medikal kremlerden olmakla birlikte, hiçbir kremin uzman onayı ve takibi olmaksızın kullanılmaması gerektiğini unutmamalısınız.

Siz de dilerseniz doğal, dilerseniz uzman gözetiminde uygulanan tıbbi yöntemlerle koltuk altı kararması sorununa son verebilir, daha estetik bir görünümün rahatlığına kavuşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet