Kör Sivilce Nedir?

  13.06.2019
  2.114
  Kör Sivilce Nedir?

  Kör Sivilce Nedir? Sivilceler başta yağlı cilt tipine sahip olanlar olmak üzere pek çoğumuzun en ciddi cilt sorunlarından biri. Özellikle ucu olmayan sivilceler yani kör sivilce patlatma yoluyla kurtulduğumuzu sanmamıza rağmen, bu esnada cildimize hasar vermemize neden olan sivilcelerdir. Peki kör sivilce nedir ve nasıl tedavi edilebilir? Bu sorularınız ve çok daha fazlası hakkında detaylar yazımızda.

  Kör Uçlu Sivilce Nedir?

  Kör sivilce nedir ya da kör uçlu sivilce nedir, sorularını yanıtlamak, sorunun çözümünü açıklamadan öncesinde faydalı olacaktır.Yağlı cilt tiplerinde ya da cildin yağ dengesinin bozulduğu zamanlarda, cildin gözenekleri tıkandığı zamanlarda ucu olmayan bombe şeklinde sivilceler meydana gelir. Tıpkı top gibi duran ve acı verebilen bu yağ bezeleri aynı zamanda ciltte kızarıklıklar yaratabilir. Bunlara kör uçlu sivilce denilmektedir.

  Deri üzerinde beyaz irinle görülmeyen ve iltihaplı olmayan bu sivilceler derinin üzerine çıkmaz ve alt katmanlarda büyümeye devam eder. Bu nedenle diğer sivilcelerden farklı olarak beyaz bir ucu bulunmaz ve hafif temasta bile kişinin canını oldukça yakabilir. Bilinçsiz bir şekilde müdahale edildiği zaman enfeksiyon kapmaya oldukça meyilli olan bu sivilceler, herhangi bir bakteri enfeksiyonu halinde çok daha sancılı olabilir. Bu nedenle bu sivilcelerin çıktığı bölgelerde cilt temizliği ve bakımı oldukça önemlidir.

  Kör Sivilce Neden Çıkar?

  Gözeneklerin yağ bezlerinin dengesiz ve aşırı çalışması sonucunda tıkanması, cilt katmanlarında şişkinliklere yol açmakta, sonucunda kör sivilce denen durum meydana gelmektedir. Bu sivilceler tıkanan gözenekler nedeniyle daha üst katmanlara çıkamazlar ve iç tarafta ağrı yaşamanıza neden olurlar. Peki en temel nedeni cildin yağlanması ve yağ dengesizliği olurken, bu sivilcelerin meydana gelmesinin detaylı nedenleri nelerdir?

  • Ergenlik döneminde artan androjen hormonu
  • B12 vitamini fazlalığı
  • Endişe ve stres
  • Regl döneminin yaklaşması
  • Kortikosteroid içeren ilaçların kullanılması

  gibi nedenleri, cildin yağ dengesini bozan temel nedenler içerisinde sıralayabiliriz.

  Kör Sivilce Hangi Bölgelerde Çıkar?

  Deri altı sivilce çıkan bölgeler kişiden kişiye değişmekle birlikte, yaygın şekilde bu sivilcelerin oluştuğu cilt bölgeleri şu şekildedir:

  • Burun üstü ve kenarı
  • Alın bölgesi
  • Çene kenarları
  • Kulakların arkası ve memesi
  • Göz çevresi

  Kör Sivilce Nasıl Geçer?

  Derinin alt katmanlarında ilerleyen ve deri üstüne ucu çıkmayan bu kırmızı sivilceler, bilinçli bir şekilde tedavi edilmesi gereken hassas sorunlardır. Kör sivilce patlatma yoluyla kurtulabileceğiniz bir sivilce değildir. Bu sivilcelerin patlatılmaya çalışılması ancak sivilcenin olduğu cilt bölgesini tahrip etmeye yol açar. Tahrip olan cilt enfeksiyona meyilli hale gelir ve bakterilerin saldırısına maruz kalır. Haliyle sivilceler daha çok ve daha acı verici bir hal alır.

  Kistleşmiş sivilce nasıl geçer sorunuzun farklı yanıtları mevcuttur. Kimi merhemler ile kimi doğal karışımlarla bu sivilceleri kurutmayı tercih ederken, bu sivilcelerin yol açtığı acı şikayeti ve kızarıklık da yine farklı ürünlerle hafifletilebilir. Ancak ucu olmayan ve nereden sıkılması gerektiği tam olarak belli olamayan bu sivilceleri ev ortamında sıkarak yok etmeye çalışmak, sorunu büyüten bir hata olacaktır. Yani kör sivilcelere doğru müdahale yapılmasının önemi bu noktada ortaya çıkmaktadır.

  Kara Merhem

  İhtiyol pomad olarak da adını duyabileceğiniz kara merhem, kör sivilce ilacı olarak en etkili ürünlerden biridir. Ödem giderme konusunda oldukça etkili maddeler içeren bu pomad, bu sayede şişkinlikleri indirmeye yardımcı olmaktadır. Anti enflamatuar özelliği sayesinde cildin ilgili bölgesinin enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olması ise ürünün bir diğer önemli avantajıdır. Kara merhemi ucu olmayan sivilcenin direkt üzerine uygulamak, derinin yağdan kaynaklı dengesiz yapısını onararak kabarıklıkları kontrol altına almaya yardımcı olacaktır.

  Ilık Kompres Uygulaması

  Derinin daha alt katmanlarında yer alan bu sivilcelerin neden olduğu en yaygın şikayetler arasında belirtmiş olduğumuz gibi şişkinlik ve acı yer alır. Bu şikayetleri kontrol altına almak ise sanılandan çok daha kolaydır. Temiz bir havluyu ılık su ile ıslatıp cildinizin üzerine hafifçe bastırarak beklemeniz halinde gözenekleriniz açılarak daha temiz bir hal alacaktır. Bu ılık su uygulaması sayesinde yağ hücreleri dışarı doğru hareket ederken cildinizin de yatışması sağlanacaktır.

  Acnelyse Krem

  Acnelyse, adından da anlaşılabileceği üzere aslında ileri seviye akne sorunu olan kişilerin kullandığı bir krem türüdür. Ancak akne oluşumuyla yakından ilişkili olan bakterilerin varlığını ortadan kaldıran bu krem, cildin hücrelerini onarma konusunda da hızlı etki etmektedir. Etken maddelerinin gücünden dolayı uzun süre kullanımı sivilceler için önerilmeyen bu kremi acil durumlarda kör uçlu sivilceler üzerinde deneyerek sonuç alabilirsiniz.

  Salisilik Asit İçeren Kremler

  Yağlı ciltlerin daha sık yaşadığı akne ve sivilceler için tercih edilen salisilik asitli ürünler, cildin fazla yağını ve kirini uzaklaştırmak için birebirdir. İçerisinde salisilik asit bulunan ürünleri direkt sivilce üzerine uygulayarak başarılı sonuçlar gözlemleyebilirsiniz.

  Topikal Antibiyotikler

  Derinin alt katmanlarında oluşan sivilceler için öncelikle gözeneklerin enfeksiyona mahal vermeyecek şekilde açılması gerekmektedir. Kirin ve yağın tıkadığı gözenekler enfeksiyona meyilli olmakta ve bunun için antibiyotik ürünlerden destek almak gerekmektedir. Kör sivilce için ilaç arayanların bu konuda en çok memnuniyet duyduğu ürünlerden olan Nadixa sivilce kremi gibi ürünler ile sivilceler başı daha fazla büyümeden kontrol altına alınabilir. Bu ürünlerin antibiyotik içeriği sayesinde cilt mikroorganizmalardan korunabilmektedir.

  Kör Sivilce için Doğal Çözümler

  Bazı doğal ürünleri kör sivilce üzerine direkt uygulamak da olumlu sonuçlar almanızı sağlayabilir. Bu kolay bulunabilir, pratik ürünler şu şekildedir:

  • Limon suyu
  • Kükürt sabunu
  • Aloe vera jeli
  • Çay ağacı yağı
  • Ballı süt karışımı

  Siz de kör sivilce nasıl geçer sorusuna verdiğimiz yanıtlar içerisinde kendiniz için en uygun olanı deneyebilir ve sonuçları bizimle paylaşabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.