Krem, Merhem ve Pomad Nedir? Aralarındaki Fark Nedir?

11.06.2019
2.136
Krem, Merhem ve Pomad Nedir? Aralarındaki Fark Nedir?

Krem, Merhem ve Pomad Nedir? Aralarındaki Fark Nedir? Krem, Merhem ve Pomad Nedir? Aralarındaki Fark Nedir? Krem, Merhem ve Pomad Nedir? Aralarındaki Fark Nedir? Daha sağlıklı bir cilde sahip olmak, cilt sorunlarını gidermek ya da estetik olarak daha güzel görünmek için hemen hepimiz kremlere başvuruyoruz. Ancak işin içine pomad, merhem gibi kavramlar girdiğinde bazen kafamız karışabiliyor. Krem pomad arasındaki fark ya da merhem farkı gibi kavramlara hakim olmanız, bu ürünleri çok daha bilinçli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır. Siz de krem pomad nedir gibi sorularınızın yanıtını sizler için hazırladığımız bu detaylı rehberde bulabilir ve ürünleri çok daha bilinçli şekilde seçebilirsiniz.

Krem, Merhem ve Pomad Arasındaki Farklar Nelerdir?

Cilt sorunları ile karşılaştığımız takdirde harici olarak uyguladığımız hemen her ürünü krem olarak genel bir şekilde adlandırıyoruz. Ancak bazıları yalnızca reçeteyle alınabilen, bazıları ise kozmetik dünyasında ünlenen bu ürünlerin markaları ya da isimleri gibi özellikleri de farklı olabiliyor. Aslında krem ve pomad arasındaki fark oldukça belirgin ve bu iki ürünün kullanım alanlarını farklı kılıyor. Peki nedir bu farklar? Hangi durumda pomad, hangi durumda krem tercih edilmelidir? Bu soruları sizler için örneklerle açıklıyoruz…

Merhem ve Pomad Nedir?

Öncelikle merhem ve pomad nedir, sorusuna geçmeden önce bu iki kavramın aslında aynı anlamlara geldiğini açıklamamızda fayda olacaktır. Yüzeysel ve büyük önem teşkil etmeyen cilt problemleri için kullanılan ve genelde su bazlı bir içeriğe sahip olan ürünleri krem kategorisi içerisinde yer veriyoruz. Merhemler ise derinin daha alt katmanlarına etki edebilen, daha çok yağ bazlı bir içeriğe sahip olan ve medikal amaçlarla kullanılan ürünlerin genel adıdır. Konuyu daha iyi açıklayabilmek adına pomad nedir, krem nedir gibi soruları biraz daha detaylandırmamız gerekmektedir.

Kremler güzellik ve estetik amaçlı kullanılan ürünler olurken, pomadlar ise cilt sorunları ya da hastalıklar için kullanılan medikal amaçlı ürünlerin genel adı oluyor. Bu nedenle kremlerin etki alanı çok derin olmazken, pomadın hem etki alanı hem de kullanım alanı daha derin oluyor. Cilt sorunlarının giderilmesi için düşünülmüş formülleri olan pomadlar, epidermisin daha alt katmanlarına inebiliyor.

İçeriğinde daha çok yağ türevleri barındırdığından dolayı pomadlar cilde daha iyi tutunur. Bundan dolayı suyla yıkamak haricinde kolayca deriden ayrılmaz ve giysilerde leke bırakabilme riski bulunur. Bu nedenle bu kremleri kullanırken daha özenli olmak gerekebilir.

Kremler cilt için genelde büyük riskler içermezler ve belirgin yan etkileri yoktur. Bu nedenle kremlerin doktor reçetelendirmeden de alınması mümkün olabilir. Ancak pomadlar yoğun içerikleri ile alerjik bünyelerde yan etkilere yol açabilir. Bu nedenle pek çoğu doktor önerisi ya da reçete ile verilmektedir. Yine aynı sebepten ötürü kremlerin fazla miktarda kullanılması halinde herhangi ciddi bir sonuç görülmez. Ancak merhem türevlerinde ağır maddeler bulunabileceğinden aşırı doz kullanımında soyulma, dökülme, kaşınma, yanma, kabarma gibi farklı yan etkiler söz konusu olabilir. Yani krem merhem farkı görüldüğü gibi yalnızca kelime olarak değil, kullanım olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Görünüm açısından değerlendirdiğimizde de yine merhem ve krem farkı ortaya çıkmaktadır. Kremler genelde karşımıza tek renkte çıkmakta, hatta bu sayede literatürde krem rengi şeklinde bir renk dahi yer almaktadır. Ancak pomadlar içerisinde bulunan etken maddeye bağlı olarak farklı renklerde olabilirler.

Genellikle, eğer içerisinde ağır bir bileşen yoksa kremleri hamileyken kullanmanın ciddi bir yan etkisi yoktur. Ancak derinin daha alt katmanlarına işleyebilen ve bu şekilde kana dahi karışabilen pomadlar gebelikle ya da emzirme döneminde önerilmemektedir. Merhem pomad nedir ya da krem nedir, gibi soruların yanıtını kavramak bu gibi özel durumlarda önem arz eder.

Toplumda pek çok kişi krem ve merhem kelimelerinin aynı anlamı karşıladığını ve bu kelimelerin birbirinin daha yeni versiyonları olduğuna algısına kapılmaktadır. Ancak içeriği gibi kullanımı ve etkileri de oldukça farklı olan bu ürünler, kavram olarak da karşımıza farklı şekilde çıkmaktadır. Merhem kelimesi ile pomad kelimesi birbirini karşılasa da kremden çok daha farklı yapılarda oldukları söylenebilir.

Merhem ve Krem Örnekleri Nelerdir?

Pomad krem nedir, gibi soruların farkını tekrarlamak ve özetlemek gerekirse, kremlerin kozmetik, merhemlerin tedavi amaçlı kullanıldığını söylemek gerekecektir. Merhem kelimesi için daha yeni bir uyarlama olan pomad kelimesi de yine aynı anlamı karşılamaktadır.

Konuyu daha iyi açıklayabilmek adına bu ürünlere örnek vermek gerekirse, krem ve merhemlerin en ünlü olanlarından şu şekilde bahsedebiliriz:

Fito Krem: Derinin üst kısmıyla sınırlı kalan yanık ya da kesiklerde kullanılan, su bazlı bir yapısı olan ve derinin alt katmanlarına işlemeyen bir üründür.

Hametan Pomad: Tahriş, yanık gibi cilt sorunlarının derinin derin katmanlarına işlemesi halinde kullanılan, yağlı ve yoğun bir kıvamı olan üründür. Ürün Hametan krem olarak da anılsa da aslında doğru tabir kullanımı Hametan pomad şeklindedir.

Bepanthol Pomad: Bepanthol ve Bepanthene ürünleri yine adını sık duyduğumuz ürün serilerinden olmakta ve bu markaların farklı amaçlara uygun kremleri mevcuttur. Etkileri yakın gibi görünse de bu ürünlerin bazılarının içerisinde antibiyotik etkili bileşenler yer almakta ve bu nedenle merhem olarak anılması da gerekebilecektir. Ürünlerin içeriğini ya da özelliklerini okuduğunuz takdirde kendiniz de pomad mı krem mi olduğuna karar vermeniz ve ürünü bu doğrultuda kullanmanız mümkün olacaktır.

Siz de krem pomad farkı konusuna hakim olduğunuza göre ürün talep ederken daha bilinçli yaklaşabilir ve cildiniz için doğru ürünü daha iyi seçebilirsiniz. Ayrıca pomadın ya da kremin özelliklerini öğrenerek bu ürünleri daha doğru şekilde kullanabilir, faydalarını daha çok görmenin yanında yan etkilerinden de korunabilirsiniz. Cildiniz için en doğru ürünü seçmekte zorlandığınız zaman doktorunuzun sizi en doğru ürüne yönlendirecek tek yetkili kişi olduğunu unutmamalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet