Ksilitol Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

  29.09.2020
  855
  Ksilitol Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

  Ksilitol Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir? Her ne kadar hayatımıza sadece bir tatlandırıcı olarak girmiş olsa da hakkında yapılan araştırmalara göre sağlığa faydalı olduğu görülen ksilitol ilave ve işlenmiş şekere göre çok daha sağlıklı bir seçenek olmasıyla gün geçtikçe popülerliğini arttırıyor.  Biz de sizin için ksilitol nedir ve ne işe yarar gibi sorulara ilişkin tüm yanıtları detaylandırıyoruz.

  Tadı ve görüntüsü tıpkı şekere benzeyen ancak farklı olarak çok daha az kalori içeren, böylece kan şekeri değerini yükseltmek gibi yan etkileri olmayan ksilitolu yakından tanıyoruz.

  Ksilitol Nedir?

  Kimyasal olarak şeker alkolü grubu içerisinde yer alan yani şeker alkolü moleküllerinin bağlanmasıyla oluşan ksilitolun dildeki tatlıyı algılama reseptörlerini uyaran doğada da mevcut olan bir tür tatlandırıcı olduğu bilinmektedir. Normal şeker ile aynı tada sahip olmasına karşın %40 oranında daha az kalori barındıran bu tatlandırıcı, haliyle şekeri özleyip uzak durmak zorunda olanlar için idealdir. Ksilitol kalori değerine bakıldığında gram başına 2.4 ancak işlenmiş şekerin gram değerine bakıldığında 4 kalori olduğu görülmektedir. Rafine bir ürün olduğu için içerisinde yalnızca kalori değil, vitamin, mineral veya protein gibi bir bileşen de bulunmaz, yani boş kalori alınmasına neden olur. Görüntüsü ise beyaz bir toz şeklinde olduğundan yine orijinal şekeri andırmaktadır.

  Ksilitol Nerelerde Bulunur?

  Tatlandırıcı etkili bu kimyasal formülün doğal olarak pek çok meyve ve sebze içinde eser miktarda bulunduğu, hatta insanların metabolik olarak da bu şekeri üretebildiği bilinmektedir. Diyabetliler için özel olarak üretilen şekersiz sakız ve şekerlemeler ile pek çok ağız bakım ürününün bu tatlandırıcıyı içerdiği de söylenebilir. Bu tatlandırıcının hammaddesi ise huş ağacı veya ksilan gibi bitkilerin lifleridir.

  Ksilitol ve Şekerin Farkı Nedir?

  Glisemik indeksi çok düşük olduğu için kan şekerini veya insülin seviyesini ani şekilde yükseltmeyen ksilitol, işlenmiş şekerin veya yüksek fruktozlu mısır şurubunun olumsuz etkilerinden bağımsızdır. Bahsedilen yüksek fruktoz seviyesine sahip ürünler insülin direnci başta olmak üzere pek çok metabolik soruna yol açabilmekte ancak ksilitol içerisinde hiç fruktoz bulunmamaktadır. İçeriği sayesinde kan şekerini ve insülin olan etkileri ihmal edilebilir düzeydedir.

  Yine ksilitolun şekerden farkı olarak değerlendirilebilecek bir diğer madde de kalori olup, bu tatlandırıcının şekere göre diyetler için çok daha uygun olduğunu söylemek mümkündür. Yani şekerden farklı olarak diyabet, insülin direnci, obezite gibi metabolik sorunlar yaşayan insanlar için bu ürün çok daha iyi bir alternatiftir. Henüz ürünle ilgili insanlar üzerinde yapılan bir deney mevcut olmasa da fareler üzerinde yapılan çalışmalar tatlandırıcının şekerin yükselttiği diyabet semptomlarını tedavi edebileceğini, karın bölgesindeki yağlanmayı azaltabileceğini, hatta diyetlerde kilo kontrolüne yardımcı olabileceğini göstermesi ile son derece büyük bir fark yaratmıştır.

  Ksilitol Dişler İçin Faydalı mıdır?

  Diş hekimleri tarafından tatlandırıcılı sakız kullanmak isteyenlere bu tatlandırıcının önerilmesi pek de nedensiz değil. Öyle ki ksilitolün faydaları arasında diş ve ağız sağlığını korumanın, çürümeleri önlemeye yardımcı olmanın yer aldığı görülmüştür. Dişlerde çürüme nedenlerinden biri ve yaygın, önemli bir bakteri olan Streptococcus, plak oluşumuna neden olmasıyla bilinir. Bazı plak oluşumları normal karşılansa da aşırı plak üretimi bağışıklığı olumsuz etkiler ve diş eti iltihabı gibi ciddi sorunlara yol açar. Bu bakterilerin temel besini glikoz dur ancak tatlandırıcı kullanamazlar, bu nedenle şeker yerine ksilitol kullananlar zararlı bakterilerin sayısını mümkün olan en aza indirgemiş olurlar. Konu ile ilgili yapılan bir çalışmada ksilitolle tat verilen sakızların kötü bakterileri %27-75 arası bir oranda azaltabilirdiği, bu esnada da faydalı bakterileri koruduğu görülmüştür.

  Ksilitolün yararları arasında kalsiyum emilimini arttırması ve böylece hem dişleri koruması hem kemik erimesini engelleyebilmesi gibi dolaylı faktörler de yer almaktadır.

  Ksilitolun Diğer Faydaları Nelerdir?

  • Kulak içi enfeksiyonları ve mayalardan kaynaklanan enfeksiyonları azaltır.
  • Ciltte ve bağ dokularda en çok bulunan protein olan kolajenin üretimini destekler.
  • Kemiklerdeki mineral içeriğini destekler ve kemik hacminin korunmasına yardımcı olur.
  • Bağırsaklar için yararlı olan bakterileri destekler, lif benzeri bir yapı oluşturarak genel sindirimi olumlu etkilerler.

  Siz de şekere muadil bir tat arıyor ve zararlarının minimumda olmasını, hatta doğaya uyumlu ve faydalı olmasını istiyorsanız ksilitol tatlandırıcı ile yeni lezzetler deneyerek sonuçları bize yazabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.